Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca la 165 de lei e prea ieftin M1 0w40, va fac eu rost la 200 de lei.

    Comment


    • Originally posted by 827sam View Post
      Pai intr-un post mai sus eu am sustinut calitatea lui mobil1 0w40 fata de elf 5w40 la mai multi km, nu doar la 6000 cat ai matale acum.
      NICIODATA n-am contestat calitatea lui M1/ELF.
      Vei vedea diferentele abia peste 10 mii km utilizare si poate nici acolo daca mergi mai mult extern si nu stresezi uleiul in oras ca mine, de exemplu.
      Asta zic si eu.
      Daca nu crezi o iota din ce am spus esti fix subiectiv pentru ca nu ai folosit pana acum uleiul asta si doar iti dai cu parerea contrar celor spuse de mai multi useri care folosesc mobil 1 0w40.
      Oricare dintre noi avem dreptul la o parere.
      Da-mi voie sa nu tin cont intotdeauna de perceptiile unora, care daca au pus Mobil1, au "simtit" schimbari majore in functionarea motorului; eu doar incerc sa fiu echilibrat si rezervat.
      Din punctul meu de vedere NU Mobil 1 este cel mai bun ulei din lume; e in schimb poate cel mai popular si tot mai accesibil ca pret, iar asta poate sa spuna multe.
      In fine, vom vedea cum e...PUNCT.
      Last edited by IancuMIC; 30 October 2013, 12:41.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Ma-ntreb care o fi uleiul cel mai bun din lume, ca inca nu s-a demonstrat, cu toate ca multi producatori isi aroga acest tiltlu pentru zeama lor.

        Comment


        • Originally posted by mr.K View Post
          Ma-ntreb care o fi uleiul cel mai bun din lume
          Din ce-am discutat cu inginerul Tudor Ratiu de la BoutiqueOils din Alba Iulia care aduce uleiuri din afara, mi-a recomandat ca fiind Uleiul de top(premium) doar redline
          royal purple si amsoil, ... etc ... sunt sub acel ulei
          ​​​​​​

          Comment


          • Asta e doar parerea lui. In spatele parerii lui ce se afla? In afara ca vinde uleiurile alea.

            Comment


            • Adevarul e ca fara un ulei de foarte top, motorul de logan nu tine decat 300 000 km. Cu unul de top dispare caroseria de la rugina dar cuplele de frecare ale motorului vor fi ca noi.
              Daca faci 300 000 km cu loganul si pui redline in el, ajungi sa cumperi alta masina cu diferenta de bani.
              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

              Comment


              • Tind sa cred ca in ziua de azi 98 % dintre uleiuri sunt bune si foarte bune ... si cred ca un factor foarte important in achizitionarea unui ulei este dat si de data fabricatiei spre ex:

                Un Castrol Edge 5w30 data fabricatie : 2.09.2012

                Un Elf Evolution 5w30 data fabricatie : 14.09.2013

                Eu a-si prefera sa-l iau pe al doilea datorita datei mai noi de fabricatie...acel Castrol...deja a trecut un an de cand a fost facut...nu stiu cat de bun mai este dupa un an de stat in raft...(poate ca si-a pierdut din proprietati 30-40%).

                Si da sunt hipermarketuri/centre la ora actuala care au uleiuri cu data de fabricatie ce depasesc un an...
                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                Comment


                • Uleiurile au si ele garantie. Si pana la urma, nu-s uleiuri de gatit vegetale.
                  Decat Dacia Oil fabricat maine , prefer un Mobil1 fabricat acum 2 ani.
                  Mai degraba la cauciucuri ma intereseaza sa fie "proaspete".

                  Comment


                  • Si crezi ca acel Mobil fabricat acum 2 ani...mai e ca la inceput....???Eu nu cred.....gandeste-te ca in cei 2 ani de stat in flacon a trecut de doua ori prin ciclu de frig/foarte cald.....ca nu crezi tu ca atunci cand se inchide magazinul ala pastreaza toate produsele la o temperatura constanta....
                    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                    Comment


                    • Uleiul are 3 ani garantie, unele au si 5.
                      As pune si Mobil1 de 5 ani in motor, numai sa-l dea la pret bun.

                      Comment


                      • intre elf 5w30 si elf 5w40 care l-ati recomanda pt un motor pe benzina.e diferenta mare intre ele?

                        Comment


                        • Eu zic ca nu e diferenta mare intre ele acum ca vine sezonul rece....pune 5w30...iar la vara daca vrei pune 5w40
                          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                          Comment


                          • Sfatul meu este sa mergi cu cel recomandat de producator. Masina o sa mearga foarte bine si cu ulei de 15-20lei/litru.
                            Am eu 0W40 si parerea mea e ca mai bine bagati benzina de banii care ii dati pe acest ulei.
                            sigpic

                            Comment


                            • eu am pus elf competition 10w40..75ron 4l ,pana acum puneam elf 5w30 sxr

                              Comment


                              • Si de ce te ai "sucit"? N-ai fost multumit de 5w30?
                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google