Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Unde ai citit asta ? Merg multe tipuri la 1.6 16V, 5W30, 5W40, 0W40, 10W40, etc. Iar incepeti sa va cramponati de locul unde e facut uleiul ? La fel si cu normele Renault, la mine in manual nu scrie ca uleiul trebuie sa indeplineasca anumite norme Renault ci doar ACEA, API asa ca ce relevanta au ?
    '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

    Comment


    • Nu stiu ce sa zic,in manual e trecut si 5w40:problema e ca 5w40 nu are ACEA A5B5,pe cand 5w30 are.
      Cat priveste faptul ca NF nu are recomandare Renault,da e de discutat.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • A5 pot avea doar uleiurile cu 30. Care e problema ca nu o au cele cu 40 ? In manual nu am citit ca A5 sa fie obligatorie, nici nu ar avea cum din moment ce accepta si alte vascozitati in afara de 30.
        '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

        Comment


        • si daca in manual scrie sa bagi 75w80, tu d-ala bagi ?
          si daca in manual scrie sa faci schimburile la 20 de mii mers in bucuresti, tu atunci le faci ?
          sa fim seriosi, producatorul e interesat sa belesti masina, schimburi de piese, manopera ...
          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

          Comment


          • Exact.De ce nu faci schimbul la 20.000?Ideea e ca fiecare dorim sa folosim nu cel mai bun ulei,ci uleiul cel mai bun pentru motorul nostru.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Originally posted by samy0388 View Post
              si daca in manual scrie sa bagi 75w80, tu d-ala bagi ?
              si daca in manual scrie sa faci schimburile la 20 de mii mers in bucuresti, tu atunci le faci ?
              sa fim seriosi, producatorul e interesat sa belesti masina, schimburi de piese, manopera ...
              In manual chiar scrie sa bagi 75W80 dar la cutie si daca nu bagi din asta ai sanse sa iti mearga aiurea cutia. Cat despre norme/vascozitati, sa fii sigur ca in manual sunt cele corecte trecute, ar fi culmea sa te invete producatorul sa folosesti ulei prost pentru motor. Legatura facuta de tine cu intervalul de schimb e gresita si fortata.

              Ei iti dau niste norme ACEA si API, daca uleiul le respecta si se incadreaza in vascozitatile recomandate e bun. Restul e can can. Daca zici ca e prostie ce zice in manual, baga tu ulei cu ACEA A2 si vascozitate la rece 20W (interzisa in manual), ca doar au scris la misto aia. Sa alegi uleiul dupa norme care nu trebuie respectate e cel putin lipsit de relevanta.
              Last edited by Shakar; 2 November 2011, 14:30.
              '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

              Comment


              • In manual zice ca daca mergi in Bucuresti sa injumatatesti intervalul de utilizare al uleiului.
                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                Comment


                • Originally posted by IancuMIC View Post
                  Ma rog;sa revenim la subiect.Afolosit cineva la 16v Excellium NF 5w40?Ceva schimbari ca silentiozitate?
                  Eu am pus sambata Elf Excellium NF 5W40 si merge foarte bine masina momentan(la revizia anterioara in service Dacia tot Elf 5W40 dar SXR a fost pus).

                  Comment


                  • Originally posted by einstein1984 View Post
                    In manual zice ca daca mergi in Bucuresti sa injumatatesti intervalul de utilizare al uleiului.
                    Asta-i buna! zice in oras si in conditii grele - nu au un plan anume pentru Bucuresti

                    Comment


                    • Andrey,m-ar fi interesat diferenta intre cei care au folosit Dacia Oil si dupa aceea au schimbat cu Elf.
                      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                      Comment


                      • Originally posted by IancuMIC View Post
                        ..............
                        Cat priveste faptul ca NF nu are recomandare Renault,da e de discutat.
                        Pai si ce daca nu are agrementare si de Reno?
                        Nici Mobil1 nu are , asta inseamna sa nu bag Mobil1 ?

                        Comment


                        • de la 60k km i-am pus gpl. am avut de 4-5 ori dacia oil 5w30 schimbat la 9-10k , apoi tot de 4-5 ori total quart 5w40 , acum la 191.k km i-am pus mobil s5w40. nici o diferenta sesizabila. vede des 5000-5500 ture si nu papa uleiul. pun 3 l si e la jumatate pe joja , pana cand il dau jos nu completez si scade spre sfert (intre max si min).

                          anul viitorul in schimb ma dau pe 10w40. asa de plictiseala. o sa incerc aral ...
                          o/____\o
                          (i)
                          .........

                          Comment


                          • Faci o mare greeala ca treci pe 10W40, mai ales ca ai gpl, iti trebuie un ulei bun.
                            10W40 e net inferior oricarui 5W40 (sa nu mai spun de Aral...e printre cele mai slabe)

                            Comment


                            • mda ... si nici mare economie nu fac ...
                              o/____\o
                              (i)
                              .........

                              Comment


                              • Eu nu inteleg de ce ''se plictiseste'' cineva de un ulei care s-a dovedit ca merge foarte bine.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google