Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Kojak View Post
    Acum referitor la filtru' de ulei (ca si ala e f. important), vreau sa renunt la Purfluxu' de origine si sa trec la asta:



    Desi dupa configuratorul site-ului, se potriveste, problema e ca-l vad mai lung decat ala de origine. Pareri?
    De ce vrei sa renunti la ceva foarte bun si sa-ti complici existenta?
    E cu mult mai ieftin sau...? (si asta ar fi un semn de intrebare)

    Purflux e de calitate premium, nu spun ca Knecht n-ar fi, dar barem stii sigur ce cumperi.
    Personal doar Mann am folosit pe langa Purflux si asta doar pt ca in acel moment asta mi-a picat in mana (cam acelasi pret) si era ok, nu facatura.

    Ulei baga ala pt care ai dorinta mai mare, sunt uleiuri premium si n-ai cum sa gresesti oricum alegi.
    Daca ma intrebi pe mine ce as baga e greu, ar fi ca si cu tigarile, nu le-as schimba pe altele, degeaba ma servesti cu ceva rafinat, e bun dar raman la rafinatele mele, intelegi? )))
    Dupa atatia km facuti nu am ce sa bag de vina, si daca n-am ce sa bag de vina n-am chef de schimbari.

    Comment


    • Originally posted by mr.K View Post
      Cel mai ieftin 0w40 pe care-l vazusem e Aral 0W40 Super Tronic 4 L ~140 lei.
      cel mai ieftin ulei 0w40 Mannol LEGEND+ESTER 4L ~120 lei vazut si testat la o masina de la vechiul job


      Originally posted by Leo0608 View Post
      cel mai ieftin ulei 0w40 Mannol LEGEND+ESTER 4L ~120 lei vazut si testat la o masina de la vechiul job
      http://www.hanora.ro/piese-auto/ulei...-sm-cf-4l.html
      Later Edit: Kojak, poti pune linistit filtrul de ulei OC467 de la Mahle, folosesc de 7-8 ani asa ceva. Doar stii ca nu pun toate prostiile pe masina, exclus original de uzina Ma stii doar
      Last edited by Leo0608; 25 April 2014, 20:43. Reason: Automerged Doublepost
      ​​​​​​

      Comment


      • @Octavian.
        NICIODATA purflux nu se va vompara cu mahle.
        "Purflux e de calitate premium"
        atunci mahle ce mai e ?! e ca si ai compara VW cu mercedes. ( ca sa fiu cumpatat, sa n-o bag cu renaultl ) si eu as trece pe mahle.
        si la cel de motorina, daca ar face asa ceva.

        Comment


        • face NDL-ule si ptr motorina, sa-ti zic codul?
          ​​​​​​

          Comment


          • Mai important este dacă filtrează la doi microni (mă refer la filtrul de motorină)!

            Comment


            • Mahle: cod KL404/16 (cel fara senzor) sau cod KL 404/25 (cel cu senzor)

              dap la E3 ma gandeam, my bad ...
              Last edited by Leo0608; 25 April 2014, 21:59. Reason: Automerged Doublepost
              ​​​​​​

              Comment


              • Ce părere aveți de filtrul Mann cu amprenta renault pentru 1.2 în combinație cu ulei Castrol magnatec 5 w 40? Sunt șanse sa ajungă motorul la200 mii pe gpl cu ele în condițiile în care grijesc mașina și nu o forjez? Doar uneori câte o depășire pana în 5000rpm.

                Comment


                • lejer, nu-ti face probleme
                  [Decât mult şi fără rost mai bine puţin şi prost!

                  Comment


                  • Chiar nu ma uit la câțiva lei în plus sau minus la un schimb. Vreau sa ma tina cât mai mult motorul. Știu și alții care baga ulei tamoil la.10euro 4 litri și merge.

                    Comment


                    • Originally posted by B997NDL View Post
                      @Octavian.
                      NICIODATA purflux nu se va vompara cu mahle.
                      "Purflux e de calitate premium"
                      atunci mahle ce mai e ?! e ca si ai compara VW cu mercedes. ( ca sa fiu cumpatat, sa n-o bag cu renaultl ) si eu as trece pe mahle.
                      si la cel de motorina, daca ar face asa ceva.
                      Faci o comparatie deplasata, fara suparare.
                      Da-mi niste indicii care sa-ti sustina comparatia, ce vezi tu la Mahle asa de special si ce vezi la Purflux asa de prost, ce analize aprofundate de calitate ai facut sau ai descoperit de ai ajuns la concluzia asta.

                      Comment


                      • ptr Ampt si NDL KL781 de la mahle http://www.pieseautosud.ro/filtru-mo...5-knecht-mahle
                        ​​​​​​

                        Comment


                        • Bun; sa mai auzim si ceva despre uleiuri, ca prea ne-am indepart de ele.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Originally posted by Octavian View Post
                            Purflux e de calitate premium, nu spun ca Knecht n-ar fi, dar barem stii sigur ce cumperi.
                            Personal doar Mann am folosit pe langa Purflux si asta doar pt ca in acel moment asta mi-a picat in mana (cam acelasi pret) si era ok, nu facatura.
                            Nu numa' ca o sa folosesc filtru' de ulei de la Knecht, da' ma gandesc si la ala de aer sa-l iau tot de la Mahle. Sper doar sa se potriveasca perfect si sa etanseze pe santu' ala.
                            La uleiuri sunt aproape hotarat pe LM.

                            Comment


                            • Merge perfect Mahle in carcasa filtrului de aer. Pune fara grija
                              Ai facut o alegere inteleapta cu uleiul LM
                              ​​​​​​

                              Comment


                              • Care a-ti folosit Mobil 1 ESP Formula 5W-30 pe motorul de 1.2 ? e ok ?
                                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google