Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • La un moment dat la benzinarele de Logan 1 mergea si 20000km sau 2 ani conform cartii de intretinere. Acelasi ulei Dacia Oil sau Elf.
    La Logan 2 au scos treaba cu 2 ani.

    Comment


    • Am schimbat la 2 ani si 10k km ulei mobil 1 esp formula 5w30 si nu a avut nici pe dracu'!Oricum avioanele noastre putrezesc inainte de 'se da pe ulei'.Uleiul nu il schimb mai devreme de 10k indiferent daca depasesc termenul de 1 an.Oricum tot la remat ajunge!
      Asta nu e o recomandare, fiecare face ce vrea cu utilajul lui !

      Comment


      • Originally posted by madhorsefuzzy View Post
        La un moment dat la benzinarele de Logan 1 mergea si 20000km sau 2 ani conform cartii de intretinere. Acelasi ulei Dacia Oil sau Elf.
        La Logan 2 au scos treaba cu 2 ani.
        N-a fost niciodata termen de revizie 2 ani la Logan.
        ...
        Termenul de 1 an e un pic fortat, avand in vedere ca un ulei care unge un motor 20.000km, in 6 luni va fi mult mai contaminat, fata de unul care face acelasi lucru in 5000km timp de un an si jumatate. Sa nu mai vorbim de situatia unui dCi. In orice caz, dupa ce ies cu masinile din garantie, tot mai multi inlocuiesc uleiul avand ca reper nr. de km.
        In luna mai voi face un an de la ultimul schimb cu Ravenol SSL; acum am ~9 000 km cu el si in mod sigur uleiul se va inlocui la toamna, sau dupa ce va fi lucrat cca. 15.000km. in motor.
        Last edited by IancuMIC; 11 December 2014, 20:51.
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • Interval schimb ulei

          Si eu schimb mai rar de un an: cam la 16-18 luni.
          Fac putin peste 10.000, majoritari pe gaz, si pun Havoline 5W40.

          Comment


          • la 3 luni este ok? in 3 luni fac in jur de 9000-11000 km.

            Comment


            • @andyno - mai mult decat OK.

              Comment


              • De cand am masina de 1 an si 50.000 km am inceput cu. Castrol 10w40 x 3 schimburi, Motul xcess 5w40....aici motorul nu prea imi placea cum se simtea in turatii joase si mari...nu prea se simtea inchegat...parca mergea cu apa.
                Dupa care am trecut pe Mobil 1 8000 miles made un USA...si treaba s a schimbat. Motorul se aude mult mai frumos si parca merge si mai rotund. De elf nu vreau sa aud.
                1.6 16 v cu 235000 km. Ulei mananca cam 1 cm joja in 10000 km.

                Comment


                • Originally posted by Andyno View Post
                  1.6 16 v cu 235000 km. Ulei mananca cam 1 cm joja in 10000 km.
                  Un consum mai mult decât decent ţinând cont de rulajul maşinii.

                  Comment


                  • Originally posted by Andyno View Post
                    De elf nu vreau sa aud.
                    atunci, nu baga. asta e pe principiul "stiu eu ca nu e bun" sau l-ai incercat vreodata ? ma refer la evo sxr.

                    Comment


                    • Hmmm, mie la 238.000 km nu imi consuma ulei cat sa se vada pe joja, iar ultimele 2 drumuri lungi au fost la Varsovia si Frankfurt, cu multa autostrada facuta cu talpa grea.
                      sigpic

                      Comment


                      • Originally posted by Ampt View Post
                        Un consum mai mult decât decent ţinând cont de rulajul maşinii.
                        Pentru asemenea kilometraj, este un consum mai mult decat indecent. Asta arata ori calitatea uleiului, ori calitatea executiei motorului, ori modul de exploatare. Sau combinatii intre ele.

                        Comment


                        • Originally posted by guido View Post
                          Pentru asemenea kilometraj, este un consum mai mult decat indecent.
                          Un consum de ulei de aproximativ 150ml în 10.000 de kilometri (cam atât ar însemna 1cm pe jojă) afirm în continuare că este mai mult decât normal la o maşină cu un rulaj de peste 235.000 de kilometri, acest lucru fiind valabil în condiţiile în care orice motor consumă o cantitate de ulei, aspect prezentat de toţii producătorii în manualele de întreţinere ale maşinilor.

                          @guido: Te-aş ruga să faci comentariul acesta ("pentru asemenea kilometraj, este un consum mai mult decat indecent") pe forumul de la VAG, să vezi că-ţi vor suspenda contul imediat.

                          Comment


                          • a mea din iunie mi-a mancat doua x-ri pe joja. cred ca au fost cam 7000-7500 km. elf evo sxr. e de rau ? acum are 80 si un pic de mii.

                            Comment


                            • Nu neapărat. La mine in 15k km scăzuse până la 1/4 din distanța min-max, ulei Elf TD 10w40.

                              Comment


                              • Originally posted by B997NDL View Post
                                a mea din iunie mi-a mancat doua x-ri pe joja. cred ca au fost cam 7000-7500 km. elf evo sxr. e de rau ?
                                Poţi să o arunci

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google