Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Multumesc de confirmare.
    Sincer - cand am vazut pollul am cautat cateva secunde brandul L.Moly in lista si ma mirat teribil sa aflu ca nu este prezent, desi are o reputatie de top pe plan international. Poate nu si la noi.

    Comment


    • Eu am avut toptec 4100
      Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

      Comment


      • Am vrut sa-ti zic de 4200 tot din lista ca pare mai tapanos. Dar m-am abtinut pentru ca nu are aprobare/recomandare de Renault ca 4300, 4200 fiind si mai scump.

        Fix pe lista din poza ma uitam si eu ieri.

        Pretul de 43RON/l la litru pentru 4300 (emag.ro) m-ar face pe mine sa urc la un 0W30, cum am zis mai sus: Castrol sau Ravenol care sunt la 55RON/l (tot emag.ro).

        Nu lua mai mult de 3l de ulei. Nu merita. Pentru aia 300ml peste cei 3l nu merita sa platesti un bidon de 4l. Mai bine iei 3l mai buni.

        Ideile mele de azi.
        Last edited by madhorsefuzzy; 12 May 2015, 16:28.

        Comment


        • Originally posted by madhorsefuzzy View Post
          Am vrut sa-ti zic de 4200 tot din lista ca pare mai tapanos. Dar m-am abtinut pentru ca nu are aprobare/recomandare de Renault ca 4300, 4200 fiind si mai scump.

          Fix pe lista din poza ma uitam si eu ieri.

          Pretul de 43RON/l la litru pentru 4300 (emag.ro) m-ar face pe mine sa urc la un 0W30, cum am zis mai sus: Castrol sau Ravenol care sunt la 55RON/l (tot emag.ro).

          Nu lua mai mult de 3l de ulei. Nu merita. Pentru aia 300ml peste cei 3l nu merita sa platesti un bidon de 4l. Mai bine iei 3l mai buni.

          Ideile mele de azi.
          Top Tec 4300 a fost 177 lei / 5 L - deci decent (35 LEI / litru)
          Regret ca nu am luat 4x 1L , ieseam oarecum la fel.
          Nu stiu ce are lumea cu emag, nu au cine stie ce oferta pentru piesele auto.
          Acum nu vreau sa fac reclama / contrareclama altora, dar sunt firme online care vand chiar ieftin piese / ulei / repere auto.

          Comment


          • dar nu luai mai bine mobil new life la 155 ? 4 litri, dar iti ajungeau si cred ca e peste ala.

            Comment


            • Nu vreau sa par ignorant, dar nu stiu ce inseamna (in detaliu) specificatiile 0W40 sau 5W/30 - in afara de vascozitate. In ce fel influenteaza felul in care ruleaza motorul / consumul - asta nu stiu.
              Daca exista cu thread mai tehnic unde sa ma documentez - un link e binevenit !
              Multumiri

              Comment


              • Originally posted by madhorsefuzzy View Post
                De ce? Pentru ca e mai vascos la cald?

                Punctul de fierbere si la 0W30 e la 236 grade C. Exista xW40 cu punct de fierbere mai jos.
                la 236 nu fierbe, ci da vapori care se aprind. E o diferenta.
                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                Comment


                • Originally posted by B997NDL View Post
                  dar nu luai mai bine mobil new life la 155 ? 4 litri, dar iti ajungeau si cred ca e peste ala.
                  http://uleideulei.ro/mobil-new-life-...tri-p-543.html
                  Nu pune pentru ca nici cel care il recomanda nu pune. )
                  Originally posted by AlexCuLogan View Post
                  Nu vreau sa par ignorant, dar nu stiu ce inseamna (in detaliu) specificatiile 0W40 sau 5W/30 - in afara de vascozitate. In ce fel influenteaza felul in care ruleaza motorul / consumul - asta nu stiu.
                  Daca exista cu thread mai tehnic unde sa ma documentez - un link e binevenit !
                  Multumiri
                  Cu xW30 masina consuma mai putin conbustibil.
                  Originally posted by einstein1984 View Post
                  la 236 nu fierbe, ci da vapori care se aprind. E o diferenta.
                  E corect inflamabilitate. Ai dreptate.

                  Comment


                  • Cu xW30 masina consuma mai putin conbustibil.
                    Cam cat? 0.01%?

                    Comment


                    • "Cam cat? 0.01%?"
                      Cu nimic, am folosit numai 5w30 pina am trecut pe 0w40 .
                      Numai reclama , cind dai de un ulei bun simti motorul imediat .
                      Dupa parerea mea logan 8v merge anapoda cu xW30 , un xW40 bun face diferenta , sau poate norma ACEA sa fie vinovata , oricum xW30 eu nu mai folosesc pina da faliment Exxon Mobil .

                      Comment


                      • Ok, s-a edificat partial - e bine ca am aflat ce inseamna "xW30" - dar ce inseamna cifra de dupa W in cazul asta?

                        Comment


                        • Vascozitatea la cald.
                          30/40 e recomandat pentru motorul tau.
                          Last edited by mr.K; 13 May 2015, 10:24.

                          Comment


                          • Originally posted by mr.K View Post
                            Cam cat? 0.01%?
                            Cam cu 0.001%.

                            Comment


                            • Originally posted by mr.K View Post
                              Vascozitatea la cald.
                              30/40 e recomandat pentru motorul tau.
                              Multumesc

                              Daca de reducere de consum nu se mai pune problema Inseamna ca discutia necesita alta intrebare, de genul :
                              Care e diferenta intre uleiul de motor de la Kaufland sau un ulei premium, scump?

                              Comment


                              • Daca pui intrebari d-astea inseamna ca esti la stagiul de prima pagina a acestui topic.
                                Nu-i nicio diferenta, pune floriol ca tot aia e, ba mai mult, miroase si a cartofi prajiti si mergi eco.
                                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google