Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • E concurenta mare de e asa ieftin mobil 1 la Carrefour (la oferta)? Sau baza este din uleiuri reciclate ? Exemplu:Mobil 1 New Life 1Litru = 37 lei, facut anul trecut,dar mai erau si stocuri la raft din 2013;Mobil 1 ESP Formula 5w30 4 litri=142 lei.

    Comment


    • Ala e pretul corect.
      Vrei ceva mai scump, pui DaciaOil in reprezentanta. Original.

      Comment


      • Mannol 5w40 16 lei/ litru, 58 lei/4 litri. Schimbat la 7500-8000 km n-ar fi o problema. Are recomandari Renault RN 0700/0701, Nissan/Infiniti. API SN/CF ACEA A3/B4. Pe bidon scrie 7705 O.E.M. Motorul suna mai bine si uleiul arata mai bine decat Mobil 2000 10w40 la acelasi nr. de km parcursi.

        Comment


        • N-am vazut niciodata la raft Namol d'asta.

          Comment


          • Originally posted by Fanez View Post
            . ........uleiul arata mai bine decat Mobil 2000 10w40 la acelasi nr. de km parcursi.
            Daca arata mai bine asta nu inseamna ca este mai bun , din contra , asta-mi spune ca-i un ulei mediocru.
            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

            Comment


            • inseamna ca nu are detergenti

              Comment


              • valvoline

                Mi-a dat un prieten Valvoline 0w30. Ce ziceti,sa-l bag ?

                Comment


                • nu, Dacia nu recomanda OW## pe motorul ala.
                  Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                  Comment


                  • Da, absolut, mai ales că vine și iarna, este ideal.

                    Comment


                    • Originally posted by Fanez View Post
                      Mannol 5w40 16 lei/ litru, 58 lei/4 litri. Schimbat la 7500-8000 km n-ar fi o problema. Are recomandari Renault RN 0700/0701, Nissan/Infiniti. API SN/CF ACEA A3/B4. Pe bidon scrie 7705 O.E.M. Motorul suna mai bine si uleiul arata mai bine decat Mobil 2000 10w40 la acelasi nr. de km parcursi.
                      Eu ma abtin de la uleiuri d-astea ieftine si bune (si necunoscute), asa am bagat si eu la tractor Q8 5W40 (doar 20lei litrul) si nu mai bag niciodata, parca aveam apa in motor (in timp scurt 2-3000 km) desi unii colegi m-au atentionat ca e vai de mama lui (am vazut ca are norma ceruta de uzina, arata bine fisa de prezentare...am zis ca e OK)

                      Important cat mergi cu el, dar foarte important si regimul de functionare.
                      Daca mai pui la socoteala ca e un ulei (foarte) slab aditivat, "reteta" e completa.
                      Ca "arata" mai bine dupa x kilometri nu stiu cat e un criteriu de calitate (ma gandesc ca zici ca era asa mai deschis la culoare) avand slabe calitati de curatare posibil sa nu fii facut mare lucru in motor.

                      Originally posted by arvor View Post
                      Mi-a dat un prieten Valvoline 0w30. Ce ziceti,sa-l bag ?
                      Valvoline Synpower MXL 0W30?

                      E foarte ok, e chiar o idee mai vascos ca DaciaOil 5W30, baga-l fara nici o retinere.
                      Last edited by Octavian; 21 September 2015, 18:36. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • Originally posted by prometheus View Post
                        Daca arata mai bine asta nu inseamna ca este mai bun , din contra , asta-mi spune ca-i un ulei mediocru.
                        Dupa pret iti dai seama ca e mediocru. N-am reusit sa inteleg chestia cu "detergentul" din ulei si cum face el de curata motorul si devine negru in scurt timp, iar alte uleiuri se inegresc doar ca urmare a uzurii lor. As vrea si eu o explicatie ca pentru prosti ca sa pricep.

                        Originally posted by mr.K View Post
                        N-am vazut niciodata la raft Namol d'asta.
                        Nu se gaseste pe toate drumurile . Poti cauta pe net. Eu am luat de la autokarma.
                        Last edited by Fanez; 23 September 2015, 09:46. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • de wolf masterlube synflow 0W40 la 90 ron bidon de 5 litri pe emag.ro ce spuneti?

                          Fisa arata bine asemanatoare cu Mobil 1 0w40 problema e cat rezista cu cifrele alea?

                          A folosit cineva?

                          Comment


                          • Da,Valvoline Synpower MXL 0W30 .

                            Da,Valvoline synpower MXL 0W30,cadou de la un prieten bun,iar acesta, spune ca este foarte bun. Eu pana acum am folosit numai ELF 5W40.
                            Last edited by arvor; 23 September 2015, 22:02. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Baga-l sau trimite-l la Bucuresti.

                              Comment


                              • Ravenol Teg 10w40 ...insa revin la castrol la urmatorul schimb
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google