Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Raspunsul e in postul pe care tocmai l-ai citat.
    Citeste cu atentie.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Ideea e ca fisa tehnica trebuie luata dupa ravenol.de , e actualizata in 03.11.2015, romanii au ceva intarzieri si mari neconcordante. Am luat acest ulei pentru golful din familie, partea buna e ca , codul QR ma trimite in situl Mercedes cu norma 229.5 cu trimitere directa catre acest ulei si are un singur depozit , in Germania. Sunt sigur ca nu este cel mai bun dar vreau sa incerc si pe logan.
      Last edited by madi; 26 January 2016, 22:00.

      Comment


      • De ce ai vrea sa pui pe un motor de logan, cel mai bun ulei?
        Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

        Comment


        • O exprimare nefericita si pasari pe creier legate de faisificare.

          Comment


          • Eu am oroare de uleiurile contrafacute.
            Prefer un ulei mai putin galonat, dar de provenienta controlata; de aceea am ales Ravenol, in dauna celui de la Exxon
            Last edited by IancuMIC; 26 January 2016, 22:12.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Ala de la Exxon face fata cu brio la -15 : -20 grade de ani de zile de cand il folosesc. Probabil pentru ca-i contrafacut.

              Comment


              • Eu am ales pentru al meu 1.5 dCI Eneos Premium 10w40, desi am fost reticient la inceput, in momentul de fata are ~7500 de la schimb si se comporta mult mai bine fata de Elf si Castrol, prin mult mai bine ma refer la faptul ca motorul este mult mai putin zgomotos la rece si si-a pastrat acelasi sunet, pe cand cu Elf si Castrol deja cand ma apropiam de 6500-7000 de km(de la schimb ) motorul incepea sa devina mai zgomotos. De mentionat ca nu a papat ulei pana acum intre schimburi ( avand ca reper joja ).

                Comment


                • de care elf ? 10w40 ? de ce puneti in dci 10w40 ? crezi ca e mai bun decat 5w40 sau din motive financiare ?

                  Comment


                  • Nicidecum din motive financiare, dar asta a avut masina de la inceput, 10 w40.

                    Ulei pus la revizie.

                    1. la 0.1500 km Elf 10w40
                    2. la 10.025 km Elf 10w40
                    3. la 18.500 km Elf 10w40
                    4. la 24.500 km Elf 10w40
                    5. la 39.759 km Elf 10w40
                    6. la 46.200 km Elf 10w40 + spalat motor inainte
                    7. la 54.000 km Castrol 10w40
                    8. la 64.744 km Castrol 10w40
                    9. la 73.773 km Eneos Premium 10w40 + spalat motor inainte

                    ( la toate reviziile pe langa ulei au fost schimbate toate filtrele - ulei, aer, motorina si polen de cand i-am descoperit lacasul )

                    Comment


                    • Puteai sa folosesti un 5w40 de calitate pe care puteai sa-l tii 10 000 de km de fiecare data.
                      Spalatul motorului e o chestie la care nu ii vad rostul la motoare care au mai putin de 150 000 de km.
                      La kilometrii pe care ii ai puteai sa ajungi fara probleme cu orice ulei schimbat la maxim 10 000 de km.
                      Logan GPL 1.4

                      Comment


                      • Ce se intelege prin " de calitate " ? Nu intreb cu rautate ci pentru cultura personala. Reviziile au fost effectuate ori cand s-a atins nr de km ori s-a implinit anul.
                        Spalarea motorului a fost facuta atunci cand s-a schimbat marca de ulei folosita.

                        Comment


                        • Auchan drumul taberei avea mobil 1 0W 40 New life la 35 de lei.
                          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                          Comment


                          • Unii vor spune ca probabil e contrafacut.

                            Comment


                            • Originally posted by speedfane View Post
                              Nicidecum din motive financiare, dar asta a avut masina de la inceput, 10 w40.

                              Ulei pus la revizie.

                              1. la 0.1500 km Elf 10w40
                              2. la 10.025 km Elf 10w40
                              3. la 18.500 km Elf 10w40
                              4. la 24.500 km Elf 10w40
                              5. la 39.759 km Elf 10w40
                              6. la 46.200 km Elf 10w40 + spalat motor inainte
                              7. la 54.000 km Castrol 10w40
                              8. la 64.744 km Castrol 10w40
                              9. la 73.773 km Eneos Premium 10w40 + spalat motor inainte

                              ( la toate reviziile pe langa ulei au fost schimbate toate filtrele - ulei, aer, motorina si polen de cand i-am descoperit lacasul )
                              Cum ai spalat motorul ?

                              Comment


                              • Am cumparat azi elf evolution 10w40 pret 65 de lei.
                                Logan 1,6 8 v mpi,138000 de km.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google