Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Stie pe naiba.

    Cat timp hidrocracatele sunt considerate sintetice, inseamna ca avem parte numai de uleiuri full/fully/100% sintetice.
    Cat timp consideram gr III uleiuri semisintetice de inalta calitate, inseamna ca in 90% din cazuri folosim uleiuri semisintetice de inalta calitate )
    Pe mine nu ma (mai) deranjeaza, diferenta o face gradul de rafinare si pachetul de aditivi.
    Ca exemplu (ce am folosit) Q8 5W40 si Valvoline Syn 5W40, ambele "sintetice" grIII, dar fara nici o legatura intre ele - primul slab spre foarte slab=varza inca de nou, al doilea un ulei decent care se tine bine pana pe la 7-8000 km.

    Daca vrei adevarat sintetic din gr IV se mai gasesc pe piata (inca)RedLine si alte d-astea care nu-si justifica pretul (cel putin nu la noi)

    Comment


    • Pt mine isi justifica pretul- Redline
      Insa de ex M1 0w40 este un ulei perfect pt logan, din toate punctele de vedere, inclusiv pret

      A nu se intelege ca le asociez in aceeasi categorie/grupa

      Comment


      • Exact ! Diferenta o face pachetul de aditivi. Cum la noi nu exista ceva 100% sigur, goana dupa profit, sa faci bani cu pacaleala, este la maxim, nu ramane altceva decat sa mergem dupa review-uri, dupa cobai. Testam, comparam, dam afara dupa 100km si punem altceva. Halal viata!
        Nasol ca bagam pe gura aditivi....
        „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

        Comment


        • Originally posted by Hirayama View Post
          Pt mine isi justifica pretul- Redline
          Insa de ex M1 0w40 este un ulei perfect pt logan, din toate punctele de vedere, inclusiv pret

          A nu se intelege ca le asociez in aceeasi categorie/grupa
          Redline pentru logan?
          Adica sa dai pe ulei cat 3 plinuri de benzina?
          Ce arogante !
          ;)

          Comment


          • Originally posted by Hirayama View Post
            Pt mine isi justifica pretul- Redline
            Insa de ex M1 0w40 este un ulei perfect pt logan, din toate punctele de vedere, inclusiv pret

            A nu se intelege ca le asociez in aceeasi categorie/grupa
            Daca M1 0W40 este perfect pt logan de ce producatorul recomanda altceva?


            Trimis de pe al meu SM-G355H folosind Tapatalk

            Comment


            • Producatorul (in cazul nostru Renault) recomanda ce a testat in respectivul motor , asa ca orice ulei care indeplineste cel putin normele pentru benzinare RN0710(cu turbina), RN0700 au aprobare Renault , M1 0w-40 nu contine aceste aprobari DAR asta nu inseamna ca este un ulei inferior celor care dispun de acele aprobari.
              Last edited by prometheus; 7 February 2016, 01:38.
              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

              Comment


              • producatorul recomanda uleiul in functie de ce partener are: grupul total deserveste toate marcile franceze, fie ca e elf, total... sunt acelasi lucru cu alt nume

                no, francezii n-au treaba cu nemtii de ex nici la masini, nici la uleiuri; asa ca fiecare cu treaba lui, nu se incurca unii cu/pe altii

                doar nu or fi prosti francezii sa recomande un ulei de top care se toarna in Porsche de ex

                uleiurile sunt ca si clasele la masini: nu compari clasa medie premium cu clasa compacta de volum

                adica oloiu redline face vreo 9 bulioane, 3 plinuri de benzina? 300 de lei l/ulei?!?!
                din ce am citit eu e un ulei bunicel dar nu chiar top of the range mai e royal purple si inca vreo 2-3; oricum, in logan chiar nu-i vad rostul

                probabil colegu foloseste uleiul asta

                Ulei auto full sintetic AMSOIL | RED LINE import SUA. Ulei full sintetic PAO si ESTER. Primul importator din Romania.


                ce mi se pare ”interesant” e ca motoru de logan nu prea seamana cu nici unu din cele enumerate ca fiind ”grupul tinta”, adicanu-i nici viper, nici nissan gt-r nici alte chestii de genu asta.. dar ma rog e ca si cum ai angaja un haltrofil sa-ti care plasa cu 5kg de cartofi
                Last edited by cristi....; 7 February 2016, 02:30. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Originally posted by Fanez View Post
                  Daca M1 0W40 este perfect pt logan de ce producatorul recomanda altceva?

                  .....................
                  Vorbim de motoare de generatie veche ("mpi", "16V") si cu toate astea la mine in carte sunt trecute multe vascozitati (si sa indeplineasca noma A3) 10W40, 5W40, 0W40, 5W30, 5W50...toate sunt in cartea masinii.

                  Cum zici tu, asa face tata-meu, am zis ca-i torn ulei pe gat, la Mercedes (W124 200d) a bagat 15W40 ca "asa scrie in carte"...cu toate ca m-am tinut de capu lui sa bage macar un 10W40...

                  Originally posted by cristi.... View Post
                  .................

                  ce mi se pare ”interesant” e ca motoru de logan nu prea seamana cu nici unu din cele enumerate ca fiind ”grupul tinta”, adicanu-i nici viper, nici nissan gt-r nici alte chestii de genu asta.. dar ma rog e ca si cum ai angaja un haltrofil sa-ti care plasa cu 5kg de cartofi
                  Fiecare vede diferit treburile astea. Nu cred ca exista ulei care sa protejeze prea mult un motor, fie el si de Lastun.
                  Pe mine m-a retinut sa bag ulei 100% sintetic pretul prohibitiv de la noi, si cat timp nu am gasit o sursa de afara m-am abtinut sa dau aproape 100lei pe 1 litru...la 3 litri iti iei deja un kit de distributie.
                  Altfel as fi bagat fara retineri macar un schimb sa-mi fac damblaua.
                  Last edited by Octavian; 7 February 2016, 09:54. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Producatorul doar recomanda...recomandare nu e totuna cu obligatie.

                    Fiecare poate pune orice marca doreste...respectand normele si indicii potriviti motorului, motor care este foarte permisiv in materie de uleiuri (de la 0w30 pana la 10w40).

                    Comment


                    • Uleiurile de motor au termen de valabilitate înscris pe bidoane ?

                      Comment


                      • Originally posted by plopii View Post
                        motor care este foarte permisiv in materie de uleiuri (de la 0w30 pana la 10w40).
                        poate la benzinar. la diesel nu prea e "permisiv". nici nu cred ca e in carte 0w40 la dci...

                        Comment


                        • Originally posted by IceLord View Post
                          Uleiurile de motor au termen de valabilitate înscris pe bidoane ?
                          Da, dar la multe nu mai vezi termenu (imprimat direct pe bidon) , fie e aproape sters din cauza manipularii, fie intentionat.

                          Am gasit in magazin de reprezentanta ulei expirat de 2 ani, nu l-am acceptat.

                          Comment


                          • Originally posted by cristi.... View Post

                            probabil colegu foloseste uleiul asta

                            Ulei auto full sintetic AMSOIL | RED LINE import SUA. Ulei full sintetic PAO si ESTER. Primul importator din Romania.


                            ce mi se pare ”interesant” e ca motoru de logan nu prea seamana cu nici unu din cele enumerate ca fiind ”grupul tinta”, adicanu-i nici viper, nici nissan gt-r nici alte chestii de genu asta.. dar ma rog e ca si cum ai angaja un haltrofil sa-ti care plasa cu 5kg de cartofi

                            Nu probabil, ci sigur - insa nu numai acela; sunt multe motive pt care il folosesc si nu fac subiectul discutiei pe acest forum

                            Originally posted by Fanez View Post
                            Daca M1 0W40 este perfect pt logan de ce producatorul recomanda altceva?


                            Daca verifici pe site-ul official M1 o sa vezi ca este recomandat la Logan ; in plus indeplineste normele ACEA, nu inteleg la ce te referi cu recomandarea producatorului

                            Originally posted by B997NDL View Post
                            poate la benzinar. la diesel nu prea e "permisiv". nici nu cred ca e in carte 0w40 la dci...
                            Dupa cum vezi in foto ( manual ) te inseli ; dar nui problema, facem exceptie in cazul tau, poti suna la vocea clientului sau eventual la E-piesa.ro ca sa intrebi de norme

                            Pace tie, "baga elf evolution 5w40 sxr" , e crema cremelor, lasami mie M1/redline etc 0w40
                            Attached Files

                            Comment


                            • aia e carte de lighean, sau ai luat vreuna de bmw ?
                              si atata timp cat toarce cu elful 5v40, de ce sa dau o caruta de bani pe new life ?
                              cu 60-70 de lei diferenta (sxr 90-100 de lei/4 litri, new life 155-165 lei/4 litri) iau si filtru de ulei de origine (20-25 de lei), filtru de aer oem (25 de lei) si-mi iau si tigari.

                              Originally posted by cristi.... View Post

                              probabil colegu foloseste uleiul asta

                              Ulei auto full sintetic AMSOIL | RED LINE import SUA. Ulei full sintetic PAO si ESTER. Primul importator din Romania.
                              tu chiar crezi toate avioanele ?! atata da de toata revizia.
                              Last edited by B997NDL; 8 February 2016, 15:16. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • pai n-am stiut cat face redline, un coleg de forum zicea ca uleiu face cat 3 plinuri de benzina, de asta am ramas un pic

                                90 de lei/l...hm, cat o bujie ngk iridium

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google