Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • "prieten" care am fost eu de fata in momentul acela!
    nu trebuie sa ma credeti,din partea mea puteti sa folositi ulei romanesc la 8 lei litrul

    Comment


    • Originally posted by MARIVS View Post
      Eu am pus mereu Dacia Oil si de ceva vreme folosesc Elf. Mi se pare putin mai silentios motorul.
      Cu Elf e mai silentios decat cu Dacia Oil si merge parca "mai rotund".

      Comment


      • Dacia oil folosesc si eu.230000 km si motorul merge ca nou.nu consuma gram de ulei.recomand a se folosi uleiul acesta pentru ca este ieftin si bun.

        Comment


        • Asta zic si eu! Vad pe aici n teorii despre uleiuri unu' mai cu motz ca altu'. Castroale, Shell, Elf, Mobil 1...etc. Duduie Ligheanu cu Dacia oil.


          Sent from mobile
          Keep walking...

          Comment


          • Pai nu e nicio teorie, e practica. Unele uleiuri sunt mai bune ca altele.
            Dacia Oil nu e ieftin si bun, ci doar ieftin.
            Iar la 0.9tce, unde unge si lantul de distributie, chiar n-as pune. Mai ales sa-l tii in motor 20k, cum spun cei de la Dacia.
            Last edited by mr.K; 28 February 2016, 20:49.

            Comment


            • Si la ce mari forte e supus lantul acela, de ar trebui ungere speciala?
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Dupa patru schimburi cu Dacia oil 5w30 am trecut la Elf 5w30.
                As fi ramas poate tot la Dacia oil dar l-au scumpit cam mult in reprezentanta ,140 lei. Am prins o oferta in Carrefour la Elf cu 105 lei.Cred ca raman la Elf ca oferte am vazut ca sunt mereu.
                Mie mi se par la fel(de bune).

                Comment


                • Originally posted by IancuMIC View Post
                  Si la ce mari forte e supus lantul acela, de ar trebui ungere speciala?

                  Ceva mai mari decat la cureaua obisnuita, datorita faptului ca e lant ( greutate si inertie mai mari)

                  De fapt problema e de ungere si protectie ( 0.9tce) pt ca mai ai si turbo in peisaj care complica un pic lucrurile; eu as folosi ceva cu RN 0700 sau chiar RN 0710 ca sa fiu impacat (teoretic)


                  Lasand la o parte calitatea uleiurilor, eu cred ca succesul intretinerii unui motor vine din schimbul uleiului/filtrelor cel putin la timp sau chiar mai devreme......oricat de prost ar fi uleiul, schimbat mai devreme impreuna cu un filtru modest tot e mai bine decat un ulei superior tinut 15-25 000 km (parerea mea)

                  Comment


                  • Daca as putea de ex acum am elf sxr 5w-40 , dupa 6000 de km sa-l scot si sa trimit la un laborator o mostra de ulei...dar nu stiu prin Romania sa existe un asemenea laborator care sa analizeze uleiul si sa-mi dea o fisa sa vad cum se prezinta cu TBN-ul etc.

                    Practic unde pot trimite pentru o analiza de ulei ?
                    Last edited by prometheus; 28 February 2016, 22:39.
                    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                    Comment


                    • Asa arata interiorul la motorul meu cu 60k doar cu Castrol Magnatec 10w40. Schimbat fix la 10000 km + filtru. Motorul are 260000 km. Motor 1.6 16v, generatia 98. Cel putin la mine, motorul se ''simte'' si merge mai ok cu: Castrol 10w40 si Elf 10w40. Am bagat si uleiuri de 300 lei...fix pix. Dupa 5000 km l am dat afara.
                      Attached Files
                      Last edited by Andyno; 28 February 2016, 23:18.

                      Comment


                      • Originally posted by jonnie007 View Post
                        Asta zic si eu! Vad pe aici n teorii despre uleiuri unu' mai cu motz ca altu'. Castroale, Shell, Elf, Mobil 1...etc. Duduie Ligheanu cu Dacia oil.


                        Sent from mobile
                        Elf e recomandat de renault desi la logan care e fix renault e recomandat si dacia oil. Dacia oil n-am vazut 5W40. Cu 5w30 dacia oil motorul e mai zgomotos decat cu 5w40 elf.

                        Trimis de pe al meu SM-G355H folosind Tapatalk

                        Comment


                        • Cred ca te alinti. Merge sareta si cu Dacia oil de n-are aer!
                          Ba daca era vorba de vreun propulsor rafinat, puternic si eventual si pretentios...mai era loc de o invarteala in ulei nu stiu de care. Dar...e vorba de niste motoare din generatie cu Preda Buzescu...si astea stranse de gat. Ce te face sa crezi ca in cutia aia de Elf nu e tot Dacia oil?



                          Sent from mobile
                          Keep walking...

                          Comment


                          • Pe timp de vara in ture mari (4000 de rpm si mai sus) Dacia Oil 5w30 se face apa chioara si motorul suna metalic.

                            Pentru cei care merg des in afara orasului Dacia Oil nu este suficient.
                            Pentru cei care merg doar in oras sau nu trec niciodata de 110 km pe ora, Dacia Oil e ok.
                            Logan GPL 1.4

                            Comment


                            • Cine a stabilit ca se face apa chioara?
                              Cu 1.2 cred ca la 4000 de rotatii, viteza e in jur de 140-150. Ori autostrazi nu avem, iar Loganu mai ca decoleaza la viteza aia.


                              Sent from mobile
                              Keep walking...

                              Comment


                              • Originally posted by jonnie007 View Post
                                Cred ca te alinti. Merge sareta si cu Dacia oil de n-are aer!
                                (...). Ce te face sa crezi ca in cutia aia de Elf nu e tot Dacia oil?
                                Nu cred ca e Dacia Oil, pentru ca ma refeream la 5W40, ceea ce la Dacia n-am vazut. 5W30 ar putea fi.
                                N-am zis ca nu merge, am zis ca e mai zgomotos cum zice colegul mai sus

                                Originally posted by stolniceanulucian View Post
                                Pe timp de vara in ture mari (4000 de rpm si mai sus) Dacia Oil 5w30 se face apa chioara si motorul suna metalic.(...)
                                Suna metalic si la relanti (cel putin vara).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google