Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce Tip De Ulei Folositi?

    Pai n-auzi ca Loganu face si meleonu' cu Dacia oil?!



    Sent from mobile
    Last edited by IancuMIC; 20 April 2016, 13:24. Reason: off topic
    Keep walking...

    Comment


    • Daca reusesc sa fac 450k cu Elf 900 SXR 5w-40 fara sa schimb interne motor, ma voi declara supermultumit de acest ulei.
      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment


      • asta e extrem de improbabil sa se intample )

        cati km ai acum si in cat timp? probabil sa ajungi sa faci 450 de mii intr-o viata intreaga. ma gândesc ca la un moment dat vei vrea sa o schimbi sau nu va rezista caroseria atat si invariabil trebuie schimbata fie te vor obliga autoritatile sa-ti schimbi masina

        in plus, nu vrei sa contribui si tu la cresterea sigurantei in trafic prin achizitionarea de masini noi, moderne, mai sigure ? ca tot zic astia ca avem un parc auto vechi si ca si asta contribuie la nr deceselor, ca nu-s sigure masinile, n-au airbaguri multe, sisteme active de siguranta etc
        Last edited by cristi....; 20 April 2016, 15:02.

        Comment


        • Originally posted by 827sam View Post
          Pentru mine, cu mpi, conteaza foarte mult ca motorul e mai silentios cu mobil1 0w40 decat cu elf.
          Altceva nu ma intereseaza.
          Subscriu si eu. La MPI (1.4 si 1.6) este diferenta destul de mare de zgomot intre ulei 0w40 sau 5w40 fata de Dacia Oil. Am constatat si eu si cel caruia i-am vandut masina.

          La 1.2 16v si celelalte nu ma pronunt pentru ca nu am avut.
          Logan GPL 1.4

          Comment


          • Originally posted by mr.K View Post
            Daca pentru tine e arhisuficient DaciaOil, normal ca Mobil1 e caca maca.
            Pe cea mai mare piata auto din lume, in USA, Elf nici nu exista.
            Cine naiba mai foloseste Elf in ziua de azi, cu exceptia posesorilor de Renoaie ? Bun, Renault recomanda Elf. Mai recomanda si altcineva (in afara de NDL )?
            Bunica si tata mare.
            Si ce daca nu se foloseste in SUA? Nu suntem in SUA. PE-acolo conduc aia Logane, sau ce, ca sa aiba o cat de mica relevanta aducerea in discutie a pietei auto din SUA?
            Chiar conteaza ce recomanda Renault? Pe mine chiar nu ma intereseaza ce recomanda Renault la piese de schimb/consumabile.

            Ce argumente-s astea?
            Chiar nu vad de ce se insista atat pe anumite marci. Vine unul si zice "eu pun X". Altul zice "no, nu-i bun, pune Y", altul "nici ala nu-i bun, pune Z". Evident, daca citesti 6 pareri, gasesti toate variantele de permutari posibile intre X, Y, Z.
            De parca trebuie cine stie ce ulei sofisticat intr-un motor de generatie '95 sau ce e pe Logan.
            As zice ca e suficient sa te asiguri ca pui uleiul avand TIPUL recomandat de producator(nu MARCA!!) si sa fie o marca cat de cat decenta, adica nu il iei de la tarabe sau no-name sau ceva de care nu s-a mai auzit. Atat!
            Prea multa obsesie la unii pentru niste uleiuri amarate. Mai ales daca il schimbi la timp sau chiar inainte, relevanta faptului ca e Elf sau mobil 1 sau nu stiu ce alta minunatie este ZERO!

            Desigur, daca banii nu reprezinta o problema, poti sa pui cel mai cel ulei. Dar cred ca daca ne dadeau banii afara din casa, nu eram pe un forum despre Logan, nu?
            Asa ca la ce mai aducem vorba de piata americana, aia isi iau masina cu banii jos dupa 6 luni de munca, la noi p-aici prin Romanica, unii mai platesc si vreo 7 ani credite. Deci...

            Originally posted by mr.K View Post
            F
            Si eu am vazut ca motorul Renaultmerge mai bine cu Mobil1 decat cu Elf.

            Cum adica "merge mai bine"? Cum se defineste/stabileste precis asta?
            E doar o chestie psihologica, eu cred.
            Cum ai ajuns tu la concluzia ca merge mai bine? In ce sens mai bine?
            Consuma mai putin? Accelereaza mai rapid? Prinde masina viteza maxima mai mare??

            Aia cu "va spun eu, am pus marca X si motorul e mai silentios" este chiar amuzanta, cat timp silentiozitatea motorului poate sa depinda de n variabile.

            Originally posted by 827sam View Post
            Pentru mine, cu mpi, conteaza foarte mult ca motorul e mai silentios cu mobil1 0w40 decat cu elf.
            Altceva nu ma intereseaza.
            Ete poftim tocmai ce ziceam. Cum ai masurat aceasta "silentiozitate"??
            Pariu ca daca vom cauta, vom gasi pe altii carora "li se pare" mai silentios cu Elf decat cu Mobil 1?

            Originally posted by 827sam View Post
            Daca l-ai lua de pe emag, ce-are ?
            , ci comportamentul motorului cu uleiul respectiv.
            Ce-i ala "comportamentul motorului", oameni buni?
            Last edited by anto84; 21 April 2016, 14:45. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Originally posted by mr.K View Post
              Daca pentru tine e arhisuficient DaciaOil, normal ca Mobil1 e caca maca.
              Pe cea mai mare piata auto din lume, in USA, Elf nici nu exista.
              Cine naiba mai foloseste Elf in ziua de azi, cu exceptia posesorilor de Renoaie ? Bun, Renault recomanda Elf. Mai recomanda si altcineva (in afara de NDL )?
              Bunica si tata mare.
              Kawasaki recomanda elf de exemplu dar ce sa stii tu.

              Si peugeot si citroen tot produse total folosesc...
              Ai vazut multe motoare americane in F1 azi? Insemana ca F1 e de kko, daca americanii nu vor sau ce? Niste argumente de kko, ca de obicei .
              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

              Comment


              • Avand in vedere ca suntem pe un forum tehnic, poate renuntam la argumente de povesti nemuritoare, adica de genul "motorul e mai silentios"/"are comportament mai bun".

                Comment


                • Ah, si bonus, total vinde uleiuri in SUA, doar ca nu o mai face sub marca ELF ci sub Total


                  TOTAL is 4th largest petroleum company in the world, and is a leader in
                  synthetic lubricant research and technology.
                  pentru aia care cred ca e Elf e facut in fundul curtii ca ravenol sau mannol...
                  Last edited by einstein1984; 21 April 2016, 15:22.
                  Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                  Comment


                  • @einsteine Total vinde in lumea a 3-a, de aia e al 4-lea producator.
                    Iar despre Kawasaki.... si Honda recomanda Repsol din motive pur comerciale, ca uleiul nu-i de top.
                    Sigur posesorii de Honda pur Repsol in motor, iar aia de Kawasaki pun Elf.
                    Nu te infierbanta prea tare ca ai gasit si tu o marca non franceza ce foloseste Elf, la cate Kawasaki care folosesc Elf sunt pe drum, ajunge o cisterna de ulei pentru toate.

                    Ce-i ala "comportamentul motorului", oameni buni?

                    @antoine, daca nu stii ce e ala comportament al motorului, degeaba stai pe un forum tehnic.

                    Avand in vedere ca suntem pe un forum tehnic, poate renuntam la argumente de povesti nemuritoare, adica de genul "motorul e mai silentios"/"are comportament mai bun".
                    Sau renunti tu la forum si te muti pe unul de povesti, avand in vedere ca astea legate de motor si ulei sunt realitati, nu povesti.
                    Last edited by mr.K; 21 April 2016, 16:47.

                    Comment


                    • Originally posted by mr.K View Post
                      Iar despre Kawasaki.... si Honda recomanda Repsol din motive pur comerciale, ca uleiul nu-i de top.
                      Cine a stabilit ca nu-i de top?
                      Keep walking...

                      Comment


                      • Vai....s-a spart gasca vesela !! .......ce s-a intamplat "baietii" nu mai cadeti de acord nici intre voi ?

                        Mare pacat, imi pusesem toata increderea in voi ca veti ajunge la o solutie comuna.....in privinta uleiului ( macar )


                        Nu-I nimic, va indic o directie deja stabilita : dacia oil e de "top" si "fara numar" pt (unii din) voi, ca de aia a ajuns ala din slobozia la million

                        Comment


                        • Originally posted by jonnie007 View Post
                          Cine a stabilit ca nu-i de top?
                          Cum sa fie bre, daca n-are norma Renault?
                          Are numa' MB 229.31 BMW LL-04 VW 502.00/505.00/505.01 PORSCHE A40
                          Last edited by mr.K; 21 April 2016, 20:57.

                          Comment


                          • Nu stiti nimic....trebuie norma Maybach din pipera eventual....pt provincie nu stiu, trebuie sa ma informez...

                            Ce ma amuza cand unii vorbesc de "forum tehnic" si critica pe altii care vorbesc de "comportament motor".....dar aia cu "tehnica" habar nu au ce e ala HTHs sau VI....

                            Comment


                            • daca masina era mai bine insonorizata, echilibrata, rigida, nu-si mai facea nimeni nici o problema

                              eu sunt multumit de nivelul de insonorizare, raportat la cantitatea de materiale fonoabsorbante folosite, e chiar ok

                              legat de ulei, un rontait la accelerare specific mpi-urile apare numai in tr 1 si 2, probabil de la tunelul de transmisie care nu e izolat, timonerie nu stiu de care, (nu pe cablu, din cealalta) de la 3 incolo e ok. la 120 si de la 140 in sus se simte bine in materie de zgomot motor, adica la 120 pare a fi optimul, fara rezonante , zgomot motor minim etc, la 130-135 e rezonanta esapamentului, de la 140 in sus nu se mai aude motor deloc, doar vantul

                              diferenta de zgomot datorata schimbarii uleiului recomandat, dacia oil 5w30 in speta, cu m1 5w30, a fost si este minima, un 5%, pana in 10% sa zic imbunatire acustica, diferenta se simte la turatii ridicate, 4-4500, e mult mai ok, nu mai face ca avionu ) la mers normal nu e nici o diferenta. nici la consum n-am sesizat nimic, nici in bine, nici un rau, e la fel
                              Last edited by cristi....; 21 April 2016, 22:19. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Originally posted by Hirayama View Post
                                Nu stiti nimic....trebuie norma Maybach din pipera eventual....pt provincie nu stiu, trebuie sa ma informez...

                                Ce ma amuza cand unii vorbesc de "forum tehnic" si critica pe altii care vorbesc de "comportament motor".....dar aia cu "tehnica" habar nu au ce e ala HTHs sau VI....
                                Si mai amuzanti sunt cei care sufera de lipsa de atentie...
                                Last edited by anto84; 21 April 2016, 23:26.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google