Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca pentru tine e arhisuficient DaciaOil, normal ca Mobil1 e caca maca.
    Pe cea mai mare piata auto din lume, in USA, Elf nici nu exista.
    Cine naiba mai foloseste Elf in ziua de azi, cu exceptia posesorilor de Renoaie ? Bun, Renault recomanda Elf. Mai recomanda si altcineva (in afara de NDL )?
    Bunica si tata mare.
    Last edited by mr.K; 19 April 2016, 23:21.

    Comment


    • Originally posted by B997NDL View Post
      apropos, care e recomandat celor cu filtru de particule ?
      asta merge ?
      http://www.epiesa.ro/ulei-motor-elf-...5l-acc-431.htm
      Nu.
      Pentru motoare echipate cu DPF, se folosesc uleiuri cu norma C3 C4.
      Acesta e unul dintre ele.
      Cel mai complet catalog de piese auto din Romania ce cuprinde atat producatori OEM cat si aftermarket. Identificare dupa serie sasiu, consultanta de specialitate, retur in 14 zile.


      ...
      Intrebare pentru fanii mobil unu.
      Ce se intampla cu un motor de reno care utilizeaza doar ulei ELF? Ce se intampla cu acelasi motor care foloseste doar mobil unu? Care va rezista mai mult si de ce?
      Last edited by IancuMIC; 20 April 2016, 08:04.
      Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

      Comment


      • Ce se intampla cu un motor de reno care utilizeaza doar ulei ELF? Ce se intampla cu acelasi motor care foloseste doar mobil unu? Care va rezista mai mult si de ce?
        Fiind vorba de acelasi motor, nu vad dintre "care" sa aleg pe cel care va rezista mai mult.

        Dar am inteles ce vrei sa spui.
        Pe fanii Mobil ii intereseaza cum merge motorul Renault mi mult decat rezista, ca oricum e garantat 1 milion de km, cica.
        Si eu am vazut ca motorul Renaultmerge mai bine cu Mobil1 decat cu Elf. De unde rezulta, din punctul meu de vedere, ca Renault mai bine ar recomanda Elf pentru fanii francofoni, nu neaparat ca ar fi cel mai bun ulei pentru motoarele Renault.
        Strict parerea mea.
        Acu' astept replici cu laboratoare, analize, draci , laci, ca ce stiu eu mai bine decat Renault. Normal ca nu stiu, Renault are actiuni la Total/Elf, de aia stie asa de bine care e interesul.
        Last edited by mr.K; 20 April 2016, 08:42.

        Comment


        • Mda, poate nu m-am exprimat eu prea bine; era vorba de acelasi tip de motor, ca sa avem egalitate in...ecuatie; k4m sa zicem.
          Referitor la dilema mea, eu am curajul sa spun ca, momentul in care cele doua masini poseseoare ale motoarelor in discutie, vor ajunge la rabla, depinde in ultimul rand de uleiul folosit; poate chiar nu conteaza.
          Daca tot nu conteaza, ce rost are...?
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Pentru mine, cu mpi, conteaza foarte mult ca motorul e mai silentios cu mobil1 0w40 decat cu elf.
            Altceva nu ma intereseaza.
            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

            Comment


            • Asa e. Conteaza si cum se comporta motorul cu un anumit ulei, nu doar cat rezista.

              Comment


              • Pentru ca nu suntem roboti, perceptia poate fi usor influentata de starea de spirit sau mai clar, autoindusa.
                Daca cineva ar putea deosebi uleiurile folosite de un motor, doar prin perceptiile proprii, atunci n-ar fi un om acel cineva.
                Mobil unu, e inca puternic infipt in constiinta multora ca fiind cel mai bun ulei de pe planeta; probabil ca zeci de ani va mai vinde de pe urma acestui lucru, chiar daca lucrurile nu mai sunt demult asa.
                Daca e ieftin e si mai bun; e mai accesibil si celor ce nu indrazneau sa gandeasca la el, acum 15 ani
                Last edited by IancuMIC; 20 April 2016, 09:50.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • Pai tot am vreo 5 schimburi cu m1 si nu mi se pare ca s-a schimbat ceva de cand tot il folosesc, ca sa-mi dea impresia ca "lucrurile nu mai sunt demult asa".
                  Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                  Comment


                  • Originally posted by IancuMIC View Post
                    Pentru ca nu suntem roboti, perceptia poate fi usor influentata de starea de spirit sau mai clar, autoindusa.

                    Bingo!
                    Raman la parerea ca unii au prea mult timp liber si o freaca cu uleiuri.
                    Motorul de Logan, cel putin asta de 1.2 merge la fel si cu ulei din samburi de caise.
                    In mod sigur un Castrol de Romania nu e tot aia cu unu' de Usa.
                    Iar teza ca Mobil1 e cel mai bun ulei din era noastra, e din seria povesti nemuritoare.
                    Keep walking...

                    Comment


                    • Bingo X 2!! si eu raman la impresia ca pe tine te "freaca" de altii care au mai mult timp liber decat persoana ta.


                      Uleiul oricare ar fi el din cele de care am tot auzit pe acest forum , ca-i Elf , ca-i Mobil /Mobil 1 , Total , Castrol, Motul , Eneos , Valvoline , Shell etc daca este schimbat la timp va tine motorul mult si bine.
                      Last edited by prometheus; 20 April 2016, 11:50.
                      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                      Comment


                      • Pai voi astia care ziceti ca m1 nu-i bun, nici n-ati folosit
                        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                        Comment


                        • Pardon ! am folositi de 3 ori la rand M1 dar am renuntat la el datorita provenientei dubioase de unde`l achizitionam.
                          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                          Comment


                          • Daca l-ai lua de pe emag, ce-are ?
                            Deci n-ai fost multumit de el si l-ai schimbat pentru ca provenienta era dubioasa ?
                            Superb, si te pomenesti acum ca un 5w40 e mai bun decat m1 0w40 ?
                            Nu era vorba de fiabilitate sau rezistenta in timp, ci comportamentul motorului cu uleiul respectiv.
                            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                            Comment


                            • il achizitionai dintr-un loc dubios sau el era dubios?
                              oricum discutii vor fi mereu... asa era si castrol intr-o perioada un fel de semizeu al uleiurilor...

                              Comment


                              • Nu, e vorba de un alt site specializat .

                                "Locul" mi s-a parut mai dubios decat produsul in sine + sa nu mai spun cat de usor am putut desface intreg capacul flaconului(atentie! nu acel sigiliu din "gatul" capacului) de 4 L de M1 0w-40 incat am ramas socat cat de usor se poate inlocui uleiul din interiorul flaconului fara ca utilizatorul nici macar sa-si dea seama de acest lucru.

                                @827sam n-am afirmat ca ce am acum : ELF 5w-40 SXR e mai bun ca M1 NL 0w-40 dar motorul merge al dracului de bine/silentios cu amandoua.
                                Last edited by prometheus; 20 April 2016, 12:14.
                                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google