Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • schimb ulei + filtre

    Deja ma doare capul... ma uit de cateva ore pe paginile acestui forum, am inceput cu Mobil1, am trecut apoi pe la Ravenol, Dacia Oil, Castrol si in final Elf... Sunt mai ametit decat la inceput...
    Pe scurt, am o Dacia motor 1,2 16V, 27000km, fabricatie 07.2013. Avand in vedere ca iese din garantie in 2 saptamani (nu mai merg la reprezentanta pt revizie...), trebuie sa-i schimb uleiul + filtrele.
    Ce imi recomandati pt ulei?
    Nu stiu ce norma de ulei accepta motorul, ca sa stiu ce anume sa caut prin ofertele de uleiuri...

    Comment


    • Iti recomand Elf 900 SXR 5w-40 , ieftin si foarte bun pentru motorul tau.

      Eu asta folosesc de vreo 3-4 schimburi si sunt foarte multumit.
      sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

      Comment


      • @prometheus

        Elf 5W40 il schimbi la 15 000 sau la 10 000 km. ?

        Comment


        • Nea Geo, eu dupa ce am iesit din garantie am mers pe uleiul cu aceleasi specificatii (5w30), mai intai Mobil 1 ESP 5W30 (foate bun, motor silentios dar in aprox un an si jumatate am facut cam 10.000 km, la o utilizare normala a motorului), acum am trecut pe Elf 5W30..si cred ca pe acesta voi merge in continuare (e cam 90 Ron bidonul de 4 litri).
          La cei aprox 8000 km pe care ii faci in medie, anual, nu are rost sa te arunci la altceva decat Elf (fie 5w30 sau 5w40).
          Cel mai bine sa ai in vedere sa il schimbi la timp impreuna cu filtrele si sa nu depaseste nivelul de max pe joja (adica sa pui cam 3.7 litri, nu tot bidonul, eventual mai completezi ulterior), vei vedea si pe alte topicuri de aici de ce..astfel, al meu nu a mancat niciodata ulei, desi are 5 ani (si cam 35.000 km). si e silentios, nu urla exagerat decat pe la vreo 4-5000 de ture, ceea ce nu se intampla zilnic.
          Bafta!

          Comment


          • Originally posted by prometheus View Post
            Iti recomand Elf 900 SXR 5w-40, ieftin si foarte bun pentru motorul tau. Eu asta folosesc de vreo 3-4 schimburi si sunt foarte multumit.
            Originally posted by vali2008 View Post
            Nea Geo, eu dupa ce am iesit din garantie am mers pe uleiul cu aceleasi specificatii (5w30), mai intai Mobil 1 ESP 5W30 (foate bun, motor silentios dar in aprox un an si jumatate am facut cam 10.000 km, la o utilizare normala a motorului), acum am trecut pe Elf 5W30..si cred ca pe acesta voi merge in continuare (e cam 90 Ron bidonul de 4 litri).
            La cei aprox 8000 km pe care ii faci in medie, anual, nu are rost sa te arunci la altceva decat Elf (fie 5w30 sau 5w40).
            Cel mai bine sa ai in vedere sa il schimbi la timp impreuna cu filtrele si sa nu depaseste nivelul de max pe joja (adica sa pui cam 3.7 litri, nu tot bidonul, eventual mai completezi ulterior), vei vedea si pe alte topicuri de aici de ce..astfel, al meu nu a mancat niciodata ulei, desi are 5 ani (si cam 35.000 km). si e silentios, nu urla exagerat decat pe la vreo 4-5000 de ture, ceea ce nu se intampla zilnic.
            Bafta!
            Multumesc de sfaturi... Am uitat sa mentionez ca anul trecut am pus Motrio, cu care nu am observat sincer modificari fata de ELF-ul dinainte...
            O singura intrebare ar mai fi: 5W30 sau 5w40 ??

            Comment


            • Originally posted by xxgeoxx View Post
              Deja ma doare capul... ma uit de cateva ore pe paginile acestui forum, am inceput cu Mobil1, am trecut apoi pe la Ravenol, Dacia Oil, Castrol si in final Elf... Sunt mai ametit decat la inceput...
              Pe scurt, am o Dacia motor 1,2 16V, 27000km, fabricatie 07.2013. Avand in vedere ca iese din garantie in 2 saptamani (nu mai merg la reprezentanta pt revizie...), trebuie sa-i schimb uleiul + filtrele.
              Ce imi recomandati pt ulei?
              Nu stiu ce norma de ulei accepta motorul, ca sa stiu ce anume sa caut prin ofertele de uleiuri...
              Vezi ca mai ai doi ani garantie prin dacia extenso, fiind limitate doar amortizoarele la 50000 km.

              Comment


              • Originally posted by aris86 View Post
                Vezi ca mai ai doi ani garantie prin dacia extenso, fiind limitate doar amortizoarele la 50000 km.
                nu cred !! eu nu am cumparat masina cu dacia extenso (cred ca asta era optiune suplimentara, parca 3-400 euro, daca nu ma-nsel...) si ca atare n-am decat 3 ani garantie!

                Comment


                • Nea Geo, daca ai avut 5w30, mergi tot pe acesta.
                  Dar poti merge linistit pe Elf 5w40, sunt amandoua trecute in manualul de intretinere, poate chiar 5w40 e o idee mai ok si pentru caldurile acestea..

                  Comment


                  • Originally posted by vali2008 View Post
                    Nea Geo, daca ai avut 5w30, mergi tot pe acesta.
                    Dar poti merge linistit pe Elf 5w40, sunt amandoua trecute in manualul de intretinere, poate chiar 5w40 e o idee mai ok si pentru caldurile acestea..
                    multumesc de sfaturi, nea vali! voi ramane pe elf ... pachetul de filtre (aer, ulei, habitaclu - trebuie sa le schimb pe toate), raport calitate/pret, care ar fi ok?

                    Comment


                    • Avand in vedere ca iese din garantie in 2 saptamani (nu mai merg la reprezentanta pt revizie...), trebuie sa-i schimb uleiul + filtrele.
                      Eu zic sa cumperi uleiul si filtrele si sa te duci la reprezentanta pentru revizie inainte de a expira garantia. Poate mai e ceva de schimbat/reparat pe garatie, dupa aia se face pe banii tai.

                      Comment


                      • Tot Elf 5w30 am bagat si eu la ultima revizie.Foarte bun.
                        Filtre de origine pt.ulei si aer,pt. habitaclu merge si motrio.

                        Comment


                        • Originally posted by COS.T View Post
                          Tot Elf 5w30 am bagat si eu la ultima revizie.Foarte bun. Filtre de origine pt.ulei si aer,pt. habitaclu merge si motrio.
                          Mersi de informatie; cat ai platit total pe revizie?

                          Comment


                          • La mine, manopera la revizie a costat 250 Ron (la un amic mecanic ce detine un garaj), dar a inclus:
                            - schimb ulei+ filtre (aer si ulei)
                            - schimb ulei cutie (masina are aprox 35.000 km si merge pe 6 ani)
                            - schimb lichid frana
                            - curatat clapeta de acceleratie
                            - curatat, desprafuit tamburi frana si reglat frana de mana
                            - alte verificari/constatari gen placute de frana, pivoti, etc.

                            Desigur, toate erau ca noi, in perfecta stare, nu a fost nevoie de piese suplimentare pe langa consumabile, dar pentru linistea mea sufleteasca am considerat ca ar cam fi timpul sa le tai de pe lista .
                            PS: am divagat cam mult de la topic, rog moderatorii sa nu ma penalizeze.

                            Comment


                            • Rus ce face de ras etichetele colorate frumos jucandu-se novice cu uleiuri diferite

                              Газпром, Genesis, GM, Castrol, Total, Nissan, Motul, Eneos, Mobil, LIQUI MOLYТест ТРАНСМИССИи https://www.youtube.com/watch?v=6SOtiaTqqS8---ЕЩЕ ТЕСТ--- ht...


                              Продолжение темы, какое масло заливать в двигатель. Сравнение масел: лукойл - куплен на заправке,Ravenol - Exist.ru,Zic - авторынок Островского г. Пермь,Gen...
                              Last edited by nec100; 24 June 2016, 18:21.

                              Comment


                              • Grija la ulei in ro
                                Pentru nimeni nu este un secret că în unele ţări din lume, printre care şi Rusia, este contrafăcută o cantitate enormă de produse ale unor mărci renumite. Asta deoarece este mai uşor să copiezi forma şi conţinutul unui produs, să îl împachetezi frumos şi să îi lipeşti o etichetă cu denumirea unei firme populare, decât […]

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google