Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dar e cu "dus-intors" daca se inegreste si se incarca cu depuneri nu stiu daca mai lubrifiaza bine.

    Comment


    • Uleiul se poate innegri din 2 cauze-

      1. De la detergentii continuti...lucru care va convine cel mai mult, mai mult decat ce voi scrie la pct 2...in acest caz isi face treaba bine, curata, si nu veti avea probleme

      2. De la faptul ca l-ati ars....da, sa subtiat atat de mult la cald incat sa rupt pelicula....asta e cazul cel mai prost si care nu va convine...adio lubrefiere adio protectie...ce sa mai zic de detergenti....practic iati rupt moleculele din "baza" si el mai merge acum doar pe....aditivi...care se duc rapid

      Sau mai scris de n ori treburile astea

      Ideea e...cum faceti diferenta?

      Ei bine...nu puteti direct...pt ca nu aveti laborator chimic..
      Dar va puteti da seama indirect...de ex, daca inainte ati avut o petarda de ulei (10w40) si apoi ati pus un sintetic veritabil (0w40) care sa innegrit in 2000 km, e ff probabil sa fie foarte ok, de la detergenti...la urmatorul schimb va fi mai curat, nu va mai avea ce sa curete...
      La cei care folosesc mereu full sintetice, aspectul ramane curat mult timp, pt ca motorul e curat de la schimburile anterioare..

      Pe de alta parte daca aveti o petarda de ulei (va stiti voi bine care si ce aveti) si dupa o forja/mers bara la bara etc vedeti ca uleiul e brusc negru dupa 1000km atunci e ff probabil sal fi ars...si sa nu fie de la detergenti...
      Astea sunt doar exemple pt cine vrea sa inteleaga

      Cand ma intorc, vreau sa ma joc cu ceva care are VI 195 hths 4.5....si multe altele....voi scrie impresii daca intereseaza pe careva

      Comment


      • Inca n-am facut 2000km cu uleiul din fabrica si e cam negru. Asta inseamna ca e un ulei foarte bun?
        In cazul meu e vorba de punctul 1 sau punctul 2? Dacia recomanda schimbarea uleiului la 20.000 km, deci din fabrica baga un ulei super bun si nu petarda. Inainte de asta n-a mai avut altul.

        Comment


        • Baga ulei super bun din fabrica pe naiba !!! acel interval de 20k este bun doar pentru marketing !!
          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

          Comment


          • Extremele nus bune...
            Eu nu las tine 20 000....cu cat se schimba mai des, cu atat mai bine pt motor...
            Evident ca sunt persoane care ridica problema costului....daca costul e o problema, macar la 10 000 schimbat....si fara forje pe cat se poate...

            Din cate stiu dacia oil este ulei elf...e un ulei cinstit pt pretul lui si cam atat...deci nul abuzati

            In alte parti, de ex la cutia de viteze, fabrica este foarte draconica....nu se pune altceva decat dacia oil, nici macar elf

            Prin "fabrica" inteleg omul nr 1 care raspunde de transmisie, cutie viteze la dacia si tot ce este renault; un tip care face cutii cu ochii inchisi peste tot unde e chemat in romania si dincolo...si care imi e ...ruda

            Comment


            • Eu am zis ca 20k recomanda fabrica. Maxim 10k cred ca e decent , dar plecasem de la ideea ca un ulei ar fi bun ca se innegreste repede. Zicem ca acest ulei curata motorul de resturile anterioare dar in cazul unui motor nou, cu primul ulei din viata lui, nu prea se potriveste explicatia asta.

              Comment


              • Intrebare pt lumea de aici: cati km tine motorul daca bagi dacia oil la intervalele recomandate de fabrica?

                Comment


                • In cazul 0.9 tce nu stie nimeni. Daca luam lantul de distributie ca parte din motor, tine 100k.
                  Statistica e facuta pe: 1 motor.
                  Ca restul, mai au ceva timp pana ajung la km aia, sau nu posteaza pe forum.

                  Comment


                  • Originally posted by bolovan View Post
                    Intrebare pt lumea de aici: cati km tine motorul daca bagi dacia oil la intervalele recomandate de fabrica?
                    O sa tina mult mai mult decat caroseria )), nu pot sa cred ca va este frica ca pica motorul de la ulei )). Multi au ramas cu sechele de la dacia 1300.

                    Comment


                    • Originally posted by bolovan View Post
                      Intrebare pt lumea de aici: cati km tine motorul daca bagi dacia oil la intervalele recomandate de fabrica?
                      Verifica si ne spui si noua.

                      Comment


                      • Renault face motoare bune....mai bune decat caroseriile sau restul...
                        Insa e prudent sa nu va bizuiti numai pe asta, sa nu mergeti la rupere

                        Motoarele K siau dovedit fiabilitatea in timp....Desi TCE sunt inca tinere comparativ cu ele, nu cred sa fie mai prejos...

                        Cat priveste uleiul, incercati sa puneti macar un sintetic veritabil si sa nul tineti mai mult de 10 000...parerea mea si ce fac eu; a nu se intelege ca indemn sa faca toti asa

                        Comment


                        • Fanez la 1.4mpi primii 160.000 km a mers cu DaciaOil...restu de aprox 40.000 cu elf...motorul era ok.
                          Era doar o curiozitate...cu cat prelungeste viata schimburile mai dese (adica la 5-7.000 km) cu uleiuri mai scumpe.

                          Comment


                          • Un coleg a primit recomandarea sa schimbe mai des si cu ulei mai bun pentru a preveni uzura lantului de distributie, ceea ce la 1.4 mpi nu te durea capul.

                            Comment


                            • Eu va recomand sa mergeti pe ELF 5w30.Eu pun in motor 1.6 16v pe megane si sunt foarte multumit de rezultate.Intervalul de schimb este intre 10 si 15000 km in conditiile in care am si gpl.De consumat din cate am vazut nu a consumat ulei intre schimburi deloc tinand cont ca motorul are ceva km.Va recomand acest ulei fiindca motorul despre care vorbesc are distributia variabila cu pinion defazor,care este foarte sensibil la ulei fiind hidraulic.I-am pus de exemplu Castrol Magnatec 5w40 anul trecut iar dupa 10000 km de la schimb a inceput pinionul sa scoata zgomote foarte ciudate iar dupa ce am revenit la Elf 5w30 nu am mai auzit nimic.Va recomand sa nu faceti schimbul de ulei la 20000 km dar nici la 10000.Cred ca la 15000 este suficient (ma refer aici la benzinare si gpl).Iar uleiuri bune la preturi decente gasiti pe autokarma.ro
                              Last edited by leopardu; 23 August 2016, 03:19.

                              Comment


                              • ...Iar uleiuri bune la preturi decente gasiti pe autokarma.ro
                                Daca aveti noroc, mai apucati stocurile alea din 2013 si 2014 ca mine.
                                Am mai zis, la mine "in carte" , pentru motorul meu se recomanda numai uleiuri xxW40.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google