Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ...cum zicea cineva mai sus, masinile din ziua de azi sunt facute sa fie rulate "lifetime", adica doar pe durata de viata a unei masini la primu propritar...
    Cineva (altcineva) avea o vorba: "daca nu traiesti mult, te tine toata viata".
    Renault recomanda Elf si nu numai din ratiuni "economico-marketiene". Am vazut clar pe bidonul de Elf ca era recomandat DOAR pentru Renault, am mai scris despre asta.
    Nu cred ca ar recomanda un ulei care ar distruge motorul relativ repede (100-200-300k km) pentru ca s-ar zice ca "motoarele renault sunt proaste" si ar fi evitate, n-ar zice nimeni ca e din cauza uleiului. Toata lumea ar zice: "ia uite! s-a stricat motorul, ce motor prost". Cine ar zice: "ia uite! ce ulei prost, a stricat bunatate de motor..."?

    Comment


    • nu sunt in totalitate de acord cu tine

      iti dau un exemplu. toata lumea avea/are reticente legate de motorul n47 de la bmw, care are/avea o reputatie destul de proasta din cauza lantului. dupa ce bmw a facut probabil niste sapaturi si a ajuns la concluzia ca uleiul a fost de vina si nu lantul/motorul in sine, a schimbat partenerul

      Comment


      • Da, dar impresia a ramas ca N47 e o catastrofa de motor din punct de vedere al duratei de viata a distributiei. Plus ca e un cosmar sa schimbi lantul ala, dar asta nu se datoreaza tot uleiului.
        Asa ca, noile modele au diesel cu cod M47.

        Comment


        • Pe de alta parte, parteneriatul Elf-Renaut implineste parca vreo 48 de ani, daca nu ma insel. Ce constructor ar recomanda un ulei care-i strica motoarele? Si de cate motoare de la Renault ati auzit ca sufera la capitolul fiabilitate, din cauza uleiului? Sa fim seriosi; daca la masini, chestiunea tine de gusturi, in privinta motoarelor, Renault chiar stie sa faca motoare. Si nu o spun doar eu; oricine se pretinde a fi obiectiv, recunoaste acest lucru.
          Last edited by IancuMIC; 30 September 2016, 18:19.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • @cristi, sa înțeleg ca Loganul tău tușește cu elf?

            Comment


            • nu a tusit cu dacia oil, dar când incepea sa mi se para mie, dupa 5-5500km, il dadeam jos si ii puneam unu nou

              am tinut-o pe elf/dacia oil vreo 4 ani, primii 4 ani, dupa aia am trecut pe m1 esp formula. de folosit am folosit doar 5w30, nu alta vascozitate. interval de schimb: 1 singura data la 11.000km, restu schimburilor la 5-7 mii km motoru cred ca e in stare perfecta

              in prima vara a tusit, iti zic precis. am mai expus situatia cu transalpina. atunci cred ca l-am pus in coada
              Last edited by cristi....; 30 September 2016, 19:47.

              Comment


              • Originally posted by IancuMIC View Post
                ... Renault chiar stie sa faca motoare. Si nu o spun doar eu; oricine se pretinde a fi obiectiv, recunoaste acest lucru.
                Ei, as! Cum asa? Dacia cea mai proasta masina are pe ea unul dintre cele mai bune motoare? Nooo... Nu VAG era cea mai... cea? (Cel mai cel, ca ma refer la grup). Scuzati glumita. Am citit pe undeva (un alt forum cu posesori si de vw si de alte marci) ca renault se cam ridica peste VAG la unele aspecte care privesc fiabilitatea motoarelor (chiar si la costuri de intretinere). Departe de mine intentia de flame dar masina germana nu mai e ce a fost. A ramas doar mitul.

                Comment


                • Originally posted by Fanez View Post
                  Eu cred ca de la asta i s-a tras:
                  Cum rămâne cu postul de dimineata?

                  Comment


                  • Eu protestez public pentru banarea lui Hirayama...
                    Care a facut asta, daca e barbat sa recunoasca si sa ne spuna si noua motivul...

                    Oricum la ultimul lui post ne recomanda Liqui Moly Synthoil Longtime Plus 0W-30 despre care nu i-a dat numele ca sa nu se socoteasca reclama; i-a atasat doar MSDS-ul cu numele ulei)...

                    Pe net pretul pe litru nu e foarte mare, apropiat de M1 sau Castrol (56-59 lei)

                    Ce poate fi rau in a recomanda un ulei ? Sau ne palim sau ni se ia smaltul pentru "moldovean" ?
                    Last edited by plopii; 30 September 2016, 21:51. Reason: evidentiere

                    Comment


                    • Originally posted by mr.K View Post
                      S-o fi luat in gura cu careva pe PM.....
                      Asta e foarte plauzibil.

                      Originally posted by aris86 View Post
                      Cum rmâne cu postul de dimineata?
                      La care te referi?
                      Last edited by Fanez; 30 September 2016, 22:20.

                      Comment


                      • Traiasca proverbul "Da-i "unui om" putere sa vezi ce face cu ea....."
                        Last edited by enc_edy; 30 September 2016, 22:25.

                        Comment


                        • unde-i libertatea de exprimare? )

                          Comment


                          • La antena 3.

                            Originally posted by enc_edy View Post
                            Traiasca proverbul "Da-i "unui om" putere sa vezi ce face cu ea....."
                            Ce frumos ai rasucit-o prin editare...
                            Last edited by Fanez; 30 September 2016, 23:06. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Taximetristii pun cele mai ieftine uleiuri si totusi motoarele depasesc sute de mii de km parcursi.
                              De ce nu ar fi bun uleiul recomandat de producator? Ar avea interes sa vanda ulei sau masini cu motoare fiabile?
                              Nu mai zapaciti cititorii cu parerile voastre necalificate.
                              Cine exploateaza normal motorul nu are probleme, cine vrea sa faca liniute sa-si cumpere alta masina!

                              Comment


                              • Originally posted by Fanez View Post
                                Offtopic:
                                Unde ai vazut tu ca
                                ???
                                Pe forumul asta ori n-ai prea citit tu, ori n-am observat eu....
                                @fanez la postul de mai sus ma refer. Am atras atenția ca Hyrayama a fost banat, coincidenta și nu prea în urma ultimului post postat în acest topic. Dacă supărați vreun moderator, riscați sa va închidă gura, sa va baneze. Pe softpedia nu am întâlnit cenzura la maxim, acolo se mai șterg posturi împotriva orange, dar nu te baneaza. Sunt curios dacă o sa rămână acest post pe topic.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google