Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Superior sau nu am optat si eu in cele din urma pentru Elf 5w40 900 SXR. Sper sa tina ~ 10.000 km fara probleme.

    Comment


    • Tine si 20k. Doar nu pica motorul imediat, la 10.001 km.

      Comment


      • El poate tine si cat zici tu dar pentru ~ 100 lei cat ma costa uleiul de ce sa nu-l schimb la ~ 10.000 km ? Stii tu cum e la motoare, daca au ulei bun merg fara probleme multi KM.

        ps : postul fusese facut pentru trecerea de pagina 666 ^.^

        Comment


        • Aia e ideea, ca un ulei, chiar si prost, tine motorul in viata cu mult peste intervalul de schimb al uleiului.
          Important e sa poti cuantifica daunele produse. Iar asta se poate face doar in timp, nu dupa 1-2 schimburi.

          E de ajuns un Elf, dar nu inseamna ca nu exista si uleiuri mai bune.

          Comment


          • Categoric sunt uleiuri mai bune. ELF de fapt este un ulei mediu. Intrebarea este alta: se merita? Adica se merita sa bagi un ulei cu care poti duce motorul la 5-600.000 km? Se merita sa-l schimbi din 3000 in 3000 km?Cu uleiul schimbat dupa manual motorul duce fara probleme 250-300.000 km. Intrebarea este...care sunt sansele sa depaseasca km astia?In vechiul meu 1.4 am mers peste 150.000 km cu efl (restul cu alte uleiuri)...schimbat la 15.000 km...Masina la casat a ajuns c vo 200.000

            Comment


            • Cred ca la motoarele de generatie mai noua, cu angrenaje mai sensibile la uzura, merita sa pui un ulei bun.
              1.4 era rezistent ca o stanca, nu stiu ce motor nou poti sa-l pui alaturi de batranu' 1.4 mpi.

              Comment


              • da, dar nu cred ca la motoarele astea uleiul este problema. Au extrem de multa electronica...si extrem de mult control...care poate ascunde defecte...ce pot evolua in timp. In multe cazuri, simplitatea este egala cu rezistenta in timp. iar motoarele actuale sunt facute cu tolerante tot mai mici, tot mai la limita...Ma cam indoiesc ca o sa vedem un motor picat din cauza uleiului. Or sa pice senzorii/calculatoarele/lanturile/angrenajele electro-mecanice etc....pana sa pice ceva din angrenajul motorului (aka pistoane/cilindrii/bielete/vibrochen/ax came etc)

                Comment


                • Eu ma gandeam la lantul de la distributie.

                  Comment


                  • Tocmai ca la partea de mecanica, tratamente termice se poate lucra fin la partea de fiabilitate, durata de viata. La partea electronica, automatizare nu ai marja prea mare daca trece de 5 ani fara probleme sunt sanse sa o duci la REMAT cu electronica stock. Ceva senzori pica care au legatura directa cu conditile ambientale, combustibil, gaze ardere, temperatura. Sanse mici si la astia. Concluzia este ca uleiul devine o componenta importanta in durata de viata. Sunt softuri care simuleaza pe calculator uzura...si de aici durata de viata si prescriptile tehnice pt fabricarea componentelor. Ei vor sa te duca in medie 5-8 ani cu intretinerea lor, o mica depasire a conditilor tehnice provoaca costuri suplimentare de intretinere.
                    Last edited by Oti; 21 June 2017, 12:48.
                    „Decât să înjuri întunericul, mai bine aprinde o lumânare.”

                    Comment


                    • salutare, ce ulei imi recomandati doar pt vara:
                      5w30 valvoline syn power
                      5w30 elf 900
                      5w40
                      Pana acum am pus doar 5w30elf doar ca are vascozitatea cam mica 9.8 fata de valvoline5w30 11.6 sau sa schimb cu un w40 pana la urma?

                      Comment


                      • 5w40 elf evo 900, isi face treaba foarte bine pe orice canicula.

                        Comment


                        • Ce parere aveti despre ravenol 5w40 hcs? Ptr diesel?

                          Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk

                          Comment


                          • de ce tot faci experiente ? nu te-a multumit nimic pana acum ?

                            Comment


                            • Pai elful in haleste indiferent de vascozitate... iar de castrol toata lumea spune ca ar fi contrafacut... in ultima vreme am tot folosit castrol 5w40. Acum ma gandeam sa incerc si ravenol pe care il lauda toata lumea...

                              Trimis de pe al meu SM-J510FN folosind Tapatalk

                              Comment


                              • Lasa HCS ul; daca tot vrei Ravenol, pune VST.

                                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google