Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Te asigur ca l-am folosit de cel putin 2 ori .Probabil ca va trebui pe viitor sa-mi pun o camera pe cap/piept cum fac efectiv schimbul de ulei , poate asa voi fi crezut.
    N-am absolut nici un interes sa promovez marca x de ulei (nici nu lucrez in domeniu) , sunt pe acest forum pentru a impartasii experienta avuta cu unele produse si sa primesc eventual un feedback de la altii ca pana la urma asta-i rostul forumului , sa ne ajutam intre noi cum putem etc. etc.
    Last edited by prometheus; 17 August 2017, 14:13.
    sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

    Comment


    • Te cred ca l-ai folosit, am zis doar ca nu tin evidenta uleiurilor schimbate de userii de pe forum, retin doar discutiile.
      Exceptie: retin uleiurile schimbate de userii care fac prea mult tam tam despre cat de extraordinar e uleiul lor si numai al lor.

      Comment


      • Originally posted by IancuMIC View Post
        Ei spun 30 de mii in conditii normale de utilizare si 15 mii conditii severe.
        Eu schimb, in general la 15-16 mii.
        Poti folosi de la Ravenol, VST ul 5w40, despre care s-a spus atatea lucruri bune pe majoritatea forumurilor. Pana acum, n-am auzit sa se planga cineva de uleiurile Ravenol, excluzandu-i pe aia care nu l-au folosit.
        http://www.ravenol.de/en/products/us...sae-5w-40.html
        Mulțumesc, nene Iancule!
        Last edited by IancuMIC; 17 August 2017, 18:02. Reason: corectare quote
        M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

        Comment


        • Vorbim despre Mobil1.
          Niciodata n-am spus ca e un ulei slab; ca n-a fost conform asteptarilor mele, e alta poveste.
          O alta grerseala cand l-am ales, a fost faptul ca nu m-am documentat suficient, crezand ca e un ulei din gr. IV. E doar unul din grupa a III a.
          Si inca ceva; eu inca mai cred ca ce gasim aici, e doar ulei pentru Europa a de Est. As dori sa ma insel.
          Probabil 10 mii, era termenul la care trebuia schimbat iar eu am facut greseala sa cred ca unul dintre cele mai marchetizate uleiuri, poate duce fara probleme peste 15 mii.
          Cam asta e tot. Restul parerilor ce-mi sunt atribuite gratuit sunt...bete. Prin gard.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • Originally posted by IancuMIC View Post
            Vorbim despre Mobil1.
            Niciodata n-am spus ca e un ulei slab; ca n-a fost conform asteptarilor mele, e alta ...
            Nene Iancule, mi-ai furat vorbele. Ai zis exact ca mine (cu alte cuvinte dar cu aceleasi vorbe ). Mobil1 nu merita banii din pret pentru ce "stie sa faca". Mult mai convenabile sunt Ravenol si altele. Este strict parerea mea. Mobil1 e sublim dar nu pentru mine.
            Daca cineva gaseste un ulei care-l multumeste, sa-l foloseasca sanatos. Pentru unii DaciaOil e perfect, pentru altii nu s-a inventat inca uleiul perfect.
            As mai zice ca 10.000 km e destul de mult pentru un ulei, indiferent care, in motor de 1.2 16V de la Renault (unii ii zic Dacia, ca asa scrie pe masina). Tot parerea mea strict personala.

            Comment


            • Avand in vedere ca tabla e marea durere la Dacia, mi-e greu sa cred ca vom auzi de motoare cazute din cauza uleiului; poate la alea cu distributia pe lant sa fie ceva, desi nu cred ca uleiul a fost cauza problemelor tehnice, despre care am auzit.
              Prin urmare, uleiul se inlocuieste functie de conditiile de mers si uleiul pe care il utilizezi; la particularitatile rulajului meu, schimb la peste 15 mii.
              Cand va cadea ceva din internele motorului din acesata cauza, promit sa postez aici.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Mobil1 nu merita banii din pret pentru ce "stie sa faca". Mult mai convenabile sunt Ravenol si altele.
                N-am inteles mai nimic, decat "...si altele".
                Explicatii savante, cum doar Fane poate da.
                Last edited by mr.K; 17 August 2017, 21:10.

                Comment


                • Originally posted by mr.K View Post
                  N-am inteles mai nimic, decat "...si altele".[emoji38]
                  Explicatii savante...
                  ...si alte uleiuri. Tocmai tu "ai inteles decât" atât?
                  Daca tot ai un bat, de ce sa nu-l folosesti prin diverse garduri?

                  Comment


                  • Sa reiau.
                    Nu am inteles de ce e mai convenabil Ravenol decat Mobil1 0w40.
                    Nu am inteles nici de sunt mai convenabile decat Mobil1 alte uleiuri. Ce inseamna CONVENABIL in cazul asta? Convenabil e DaciaOil din punctul meu de vedere, e cel mai ieftin ulei recomandat de catre producatorul masinii.
                    Nu am inteles de ce Mobil1 nu merita banii din pret pentru ce "stie sa faca".

                    Adevarat ca nu face cartofi prajiti, nu danseaza, doar protejeaza motorul si o face bine.

                    Daca tu ai ales un anumit ulei, si chiar daca ai doar 1000-2000 de km cu el in motor, ma bucur ca ai putut sa-ti dai seama de valoarea acelui ulei in atat de scurt timp.
                    Esti, in acest caz, cu siguranta o valoare in domeniu si propun sa fii cooptat in echipa de testeri a acelui producator.
                    Last edited by mr.K; 18 August 2017, 08:37.

                    Comment


                    • Originally posted by mr.K View Post
                      Sa reiau.
                      Nu am inteles de ce e mai convenabil Ravenol decat Mobil1 0w40.
                      Nu am inteles nici de sunt mai convenabile decat Mobil1 alte uleiuri. Ce inseamna CONVENABIL in cazul asta? Convenabil e DaciaOil din punctul meu de vedere, e cel mai ieftin ulei recomandat ...

                      Daca tu ai ales un anumit ulei, si chiar daca ai doar 1000-2000 de km cu el in motor, ma bucur ca ai putut sa-ti dai seama de valoarea acelui ulei ...
                      1. E mai ieftin si are mai putini utilizatori nemultumiti decat are M1.
                      2. DaciaOil nu este cel mai ieftin pentru "ce stie sa faca".
                      3. Are foarte multi utilizatori multumiti. Tinand cont de pret/calitate se pare ca "are valoare". In ce masura ma va satisface pe mine ramnane de vazut. M1 nu m-a satisfacut.

                      Comment


                      • Si daca e sa ne luam dupa ce recomanda producatorul:

                        4. Mobil1 0w40 nu are "builder approval" (cerinta asta oarecum relativa ... cat timp respecta normele ACEA impuse de producator ar trebui sa fie compatibil)
                        I have no special talent. I am only passionately curious.

                        Comment


                        • Originally posted by Fanez View Post
                          M1 nu m-a satisfacut.
                          nu l-ai bagat unde trebuie.

                          Comment


                          • In ce masura ma va satisface pe mine ramnane de vazut.
                            Pai, atunci de ce te-ai grabit sa-l cataloghezi ca fiind excelent, daca ramane de vazut?

                            Vorba orbului: 'om vedea!

                            nu l-ai bagat unde trebuie.

                            Comment


                            • Originally posted by mr.K View Post
                              Pai, atunci de ce te-ai grabit sa-l cataloghezi ca fiind excelent...
                              Nu-mi amintesc sa-l fi catalogat ca fiind excelent. Am zis ca d.p.m.d.v. il consider mai convenabil decat super, ultra, maxi, giga, minunatul, perfectul M1.

                              Comment


                              • La ce, la ambalaj?
                                Ca atat ai vazut/probat, esti abia la inceput cu el.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google