Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce Tip De Ulei Folositi?

    iara va luati de par?

    @Fanez, ce nu ti-a placut la M1? adu argumente si nu doar "nu ma satisface".

    e ulei premium n-are cum sa nu satisfaca cerintele (banuiesc ca la astea te referi) unui motor.


    Ravenol la fel e vazut ca fiind un ulei bun.

    ce va tot certati pe ele nu stiu...
    I have no special talent. I am only passionately curious.

    Comment


    • Fane nu suporta antipezedistii aka anti-infractori, de aia se simte dator sa fie impotriva uleiului agreat de mine.
      Cum zice Iancu ceva, hop si el.
      Diferenta intre el si Iancu, e de cateva zeci de mii de km cu Ravenol in motor.
      Carevasazica, Fane abia a turnat uleiul in motor, si deja il satisface.
      Cum am zis, si-a gresit cariera, tester de uleiuri trebuia sa fie, daca isi da seama in atat de putini km cat de bun e un ulei.
      Last edited by mr.K; 18 August 2017, 12:58.

      Comment


      • Originally posted by Silviu View Post
        ...
        @Fanez, ce nu ti-a placut la M1? adu argumente si nu doar "nu ma satisface".

        e ulei premium n-are cum sa nu satisfaca cerintele (banuiesc ca la astea te referi) unui motor.
        Ravenol la fel e vazut ca fiind un ulei bun.

        ce va tot certati pe ele nu stiu...
        E prea scump pentru "motor de dacie". N-am zis ca nu satisface cerintele motorului, si DaciaOil le satisface.
        Pentru mine e mai bun Ravenol pentru ca e mai ieftin si am citit pareri ale unor persoane (nu doar una) care l-au tinut 15-20.000 de km si n-au avut probleme. Unii care folosesc crema cremelor uleiurilor aka M1, il schimba mai des ca le pute pe la 10.000 de km si desigur isi permit.
        Eu nu sunt snob sa dau 30 de lei in plus doar pentru ca un ulei se numeste "minunatul", iar pentru motorul meu nici nu stie sa citeasca.
        N-am zis ca M1 e prost. Am zis ca eu prefer altceva, alt ulei pe care il consider mai bun.
        De certat se cearta doar unii carora mintea lor le spune ca ei au cele mai bune idei si pareri, ca numai ei au dreptate si ca tot ce au ei e perfect, restul care n-au ca ei... "neste fraeri".


        Originally posted by mr.K View Post
        Fane nu suporta antipezedistii...
        ... Fane abia a turnat uleiul in motor, si deja il satisface...
        Tu nici n-ai citit ce am scris. Sau n-ai vrut sa intelegi decat in felul tau.
        Nu e problema ca nu suport antipezedistii, problema e ca nu suporti tu sa fii contrazis.
        Repet:
        Originally posted by Fanez View Post
        ...Este strict parerea mea. Mobil1 e sublim dar nu pentru mine.
        Daca cineva gaseste un ulei care-l multumeste, sa-l foloseasca sanatos. Pentru unii DaciaOil e perfect, pentru altii nu s-a inventat inca uleiul perfect....
        Last edited by Fanez; 18 August 2017, 16:08.

        Comment


        • Nu cred ca sunt multi care ar suporta sa fie contrazisis cu argumente de genul celor scrise de tine.
          M1 nu ma satisface (ca nu vreau eu), iar Ravenol e foarte bun, mai convenabil decat M1 (cu toate ca abia l-am turnat in motor).
          Last edited by mr.K; 18 August 2017, 16:17.

          Comment


          • Nenea @mr.K, pentru dumneata am "rememorat" cate ceva din ce am zis despre Ravenol si despre M1:

            Originally posted by Fanez View Post
            ...
            Parerea mea de mai sus se baza pe ce zicea expertul citat. Taman d-aia am si ales Ravenol....
            ...Exact. Ravenolul cumparat de mine, la 28 de lei/l e super convenabil...
            Originally posted by Fanez View Post
            ...
            Banuiesc ca o sa tin motorul cu Ravenol VST d-asta. E mai convenabil si ca Elf si ca mult laudatul Mobil1 si ca Shell.
            Nu sunt pe deplin convins.
            Originally posted by Fanez View Post
            Inconveniente:
            1. Nu e reteta din 2017, pe bidon zice ca 2015.
            2. E "made in germany".
            3. La recomandari scrie pe el ceva de genul "merge si la Renault."
            In rest e ok. Cu siguranta e mai bun decat DaciaOil-Elf. (Zic si io )...
            Asta ca sa lamurim "neclaritatile" si afirmatiile de genul: "ai zis ca e excelent", "stii tu ca e mai bun decat... " etc.

            Si inca una:
            Originally posted by Fanez View Post
            ...Am 95 de km cu Ravenol. E uleiul "the best". Mult mai bun decat M1 pe care nu l-am folosit niciodata.
            Acum, fiecare interpreteaza cum ii pica bine.
            Last edited by Fanez; 18 August 2017, 16:58.

            Comment


            • @Fanez, de acord ca e prea scump pentru ce are nevoie un motor mic ce nu e supus la un regim alert de exploatare.

              de curiozitate azi am intrebat la un furnizor de piese (cumparam pentru revizia loganului vechi) ce zice de M1: e bun dar raportul pret/calitate din pacate nu-l avantajeaza. mi-a zis de Ravenol daca vreau sa incerc ceva mai echilibrat. deci in principiu cam sustineau ce zici tu: nu se merita la regimul de exploatare al unei masini ca loganul.



              Sent from my iPhone using Tapatalk
              I have no special talent. I am only passionately curious.

              Comment


              • Originally posted by Silviu View Post
                @Fanez, de acord ca e prea scump...
                ...in principiu cam sustineau ce zici tu: nu se merita la regimul de exploatare al unei masini ca loganul.
                La logan merita si DaciaOil sau Elf. Unii dintre noi suntem mai pretentiosi si vrem ceva "mai bun". Daca masina nu e de lux, sau snobism, macar uleiul sa fie "de lux" sau snobism.
                Eu ma intreb: cati nemnti pun M1 in Logan?
                Sau: Cati nemti respecta strict recomandarile producatorului "Dacia"?

                Am intrebat niste taximetristi care au zis ca in Loganul de serviciu au pus M1, ce pare au? Raspunsul a fost invariabil: "babaiatule, imi consuma cu 75% mai putin si am minim 35,73 CP in plus! Se simte fratele meleu!"
                Last edited by Fanez; 18 August 2017, 22:56. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Sa dai 30 de lei in plus pe 4 litri de ulei inseamna sa bei cateva beri mai putin, nu sa dai dovada de snobism.

                  Eu ma intreb: cati nemnti pun M1 in Logan?
                  Toti aia care inca mai cred ca Loganul e masina.
                  Pentru nemti, Loganul e un fel de carucior de dus la piata, masina de golf etc. Efortul facut de un neamt ca sa-si cumpere Logan e relativ neglijabil, comparativ cu efortul unui roman de a-si cumpara niste aparatura electrocasnica. Isi poate lua si 2-3 Logan-uri pe an, dintr-un salariu normal. E masina de unica folosinta, nu mai poate neamtul de grija Logan-ului, mai ales cat e in garantie.
                  Eu am belit ochii mari, dar n-am vazut Logan-uri pe toate drumurile in Germania, numai presa de la noi le vede.

                  de curiozitate azi am intrebat la un furnizor de piese (cumparam pentru revizia loganului vechi) ce zice de M1: e bun dar raportul pret/calitate din pacate nu-l avantajeaza. mi-a zis de Ravenol daca vreau sa incerc ceva mai echilibrat.
                  @Silviu, exista si varianta ca acel furnizor sa fi avut un adaos mai convenabil pentru el, vorba lui Fane, la Ravenol, iar Mobil 1 sa nu-i aduca prea mult profit, fiind mai convenabil de achizitionat, tot vorba lui Fane, de la supermarketuri, cand e la oferta de 30 lei/litru.
                  Last edited by mr.K; 19 August 2017, 08:05.

                  Comment


                  • Cred ca este util sa spunem si pretul uleiului folosit in masinile noastre, asta pentru a nu limita discutiile la "X este mai ieftin decat Y" sau ca "Z este lux pentru Logan".

                    Si incep eu, prin a spune ca la revizia de anul acesta am cumparat bidonul de 4litri de ulei ELF 5W40 (pentru benzina) cu exact 100 de lei, de la magazinul de piese auto al reprezentantei unde am facut revizia. Ulterior, am vazut ca acesta era pretul si in SelGros, fara sa fie la oferta.

                    Comment


                    • Intr-o economie deschisa, ai multe preturi pentru acelasi produs, la ce-ti foloseste sa-ti spun eu pretul unui produs, daca tu il gasesti mai scump?
                      Exemplu:
                      Cumpara acum Ulei motor Elf Evolution 900 NF 5W40 4L la pret avantajos de pe Auteco.ro | Livrare gratuita pentru comenzi peste 400 lei | Consultanta profesionista gratuita | Ridicare din magazin in Berceni sau Obor

                      Ulei motor Elf Evolution 900 NF 5W40 4 L-67 lei.
                      O fi contrafacut.

                      Comment


                      • Ca tot observ ca exista dubii cum ca n-am folositi nici Mobil 1 , nici Elf etc etc , astazi mi-a fost livrat coletul cu Ravenol SSL 0w-40.
                        "Gustarea" incepe de sapt. aviatoare si voi posta impresii.
                        Un wk placut la toata lumea.
                        Attached Files
                        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                        Comment


                        • Originally posted by prometheus View Post
                          ...n-am folositi nici Mobil 1... astazi mi-a fost livrat coletul cu Ravenol SSL 0w-40...
                          Mare greseala. Mobil1 era mai bun si mai ieftin. Trebuia sa te informezi si tu pe forum inainte sa arunci banii pe gârla.

                          Comment


                          • Ca tot observ ca exista dubii cum ca n-am folositi nici Mobil 1 , nici Elf etc etc , astazi mi-a fost livrat coletul cu Ravenol SSL 0w-40.
                            "Gustarea" incepe de sapt. aviatoare si voi posta impresii.
                            Am zis ca nu urmaresc ce uleiuri spun userii ca folosesc, nu ca nu te cred ce afirmi.

                            Pe Fane l-am retinut, ca a anuntat tot forumul ca a luat un ulei mai bun decat Mobil1.
                            Si pe Iancu.
                            SI pe NDL care pune Elf dintotdeauna.
                            In cazul lui Kojak, nici nu mai stiu ce ulei exotic mai are in motor.
                            Eu sunt cu Mobil 1 de multi ani.

                            Comment


                            • Pe toate forumurile auto e dezbatere intensa atunci cand e vorba de uleiul de motor si fiecare crede ca a observat ceva ce scapa celorlalti atunci cand alege o marca de ulei. Personal cred ca singurul ulei bun este cel care nu este contrafacut, am vazut multe iar preturile sunt destul de relevante. De aceea am ales sa folosesc doar uleiul OEM la Dacia, VW etc si nu imi mai bat capul.

                              Comment


                              • Originally posted by mr.K View Post
                                ...
                                Pe Fane l-am retinut, ca a anuntat tot forumul ca a luat un ulei mai bun decat Mobil1...
                                Fii corect si specifica: "...,pentru el, mai bun decat...".
                                Oricum, mai bun decât Mobil1 nu s-a inventat inca.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google