Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • eu folosesc Ravenol VSI 5w40 de vreo 4 ani..nu consuma nici nu tuseste..sunt super multumit si nici nu am de gand sa-l schimb

    Comment


    • Mobil 1 NL 0W40 - 36.99 lei/l la emag, daca intereseaza pe cineva. Este vandut chiar de ei, nu prin marketplace.
      Zambeste, maine poate fi mai rau!

      Comment


      • DELTICOM un distribuitor german de uleiuri in Europa (ff mare ) CE ESTE OBLIGAT SA RESPECTE LEGEA GERMANA A FULLSINTETICULUI (VOLLSYNTETISCH = PROCENT MINIM DE PAO IN COMPOZITIE cf legii germane pt ca uleiul sa fie maketat ca fullsintetic.) ce in selectorul de uleiuri are "sintetic" si "sintetico integrale"....
        SE POATE JUCA ORICINE in selector pe norma de benzinar MB 229.5 cea mai buna pt Dacia... sa vada cum dispar borsurile de sinteza fara procent PAO in compozitie deloc.
        Last edited by nec100; 9 September 2017, 13:57.

        Comment


        • RAVENOL VST, 5W40 sau Fuchs Titan GT1 cu tehnologia XTL 5w40 pt un dci euro 4 cu 70cp, la bani sunt la egalitate . Mașina are 145mii km, de la 30 sau 40miikm a mers doar cu Motul 5w40 xcess.
          Mulțumesc

          Comment


          • Peste vreo 200 km se face „sorocul” de 7500 km de la ultimul schimb de ulei, așa că, influențat de ce am citit pe-aici, mă bate gândul să încerc și eu Ravenol-ul SSL 0W40. Am văzut că barianta mai avantajoasă la preț ar fi un bidon de 5 l și mă întreb, după umplerea băii de ulei, cei aproximativ 1,7 l de ulei rămași în bidon, cât timp pot fi păstrați? Îi pot folosi la următorul schimb de peste 7500 km, având în vedere că motorul meu nu „papă” niciun gram de ulei între schimburi?
            M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

            Comment


            • RLI 5w40 la cca. 13.500Km.

              Nivel maximal, coafura rezista!
              Attached Files

              Comment


              • Arata bine pentru 13k , asa arata Elf dupa vreo 5.000 de km

                Daca n-ar fi atat de scump il turnam si eu , inca nu-i timpul pierdut.
                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                Comment


                • Originally posted by dl_dr25 View Post
                  RAVENOL VST, 5W40 sau Fuchs Titan GT1 cu tehnologia XTL 5w40 pt un dci euro 4 cu 70cp, la bani sunt la egalitate . Mașina are 145mii km, de la 30 sau 40miikm a mers doar cu Motul 5w40 xcess.
                  Mulțumesc
                  de ce schimbi motulul? la cati km schimbi uleiul?
                  o/____\o
                  (i)
                  .........

                  Comment


                  • La 10mii km a fost schimbat, de când este ambalat ( produs ) in Italia pt est, parcă a pierdut din calitate.

                    Comment


                    • ravenol. eu cu asta merg demult la passat pd.
                      o/____\o
                      (i)
                      .........

                      Comment


                      • Originally posted by Cherubino View Post
                        ...influentat de ce am citit pe-aici, ma bate gândul sa încerc si eu Ravenol-ul SSL 0W40.
                        Pune fara grija Ravenol VST 5w40 (e mai ieftin). Ce-ti ramane poti sa folosesti linistit la urmatorul schimb chiar daca are 3 ani vechime.
                        Daca te lasi influentat de ce scrie pe aici, mai bun decat Mobil1 nu se iezicsta decat RedLine. Iti si tine freza (coafura rezista), n-ai nevoie de frizer.
                        P.S. Nu te lasa influentat!
                        Last edited by Fanez; 10 September 2017, 07:26.

                        Comment


                        • @Cherubino
                          Asa e, nu pune Mobil1, chit ca se gaseste ieftin.
                          Nu te lasa influentat de altii, doar de Fane.

                          Daca iti raman 1.7 litri, data viitoare scapi cu 2 litri de cumparat. Sau cumperi tot un bidon de 5 litri si iti ramane pentru un schimb viitor total, pastrand bineinteles din dim marfa mai proaspata.

                          Eu te-as sfatui sa folosesti pui doar 3.2 litri in motor. Oricum ajung si 3 litri.
                          Last edited by mr.K; 10 September 2017, 10:03.

                          Comment


                          • Mulțumesc, Fane & Mr. K!
                            M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                            Comment


                            • Originally posted by mr.K View Post
                              @Cherubino...
                              Nu te lasa influentat de altii, doar de Fane.[emoji38]
                              ...
                              Eu te-as sfatui sa folosesti pui doar 3.2 litri in motor. Oricum ajung si 3 litri.
                              De Fane si de psd.
                              Eu la 1.4 am pus doar 3 litri la ultimele 3 schimburi si n-a fost nevoie sa completez.

                              Comment


                              • Nu știu cât a intrat la ultimul schimb la al meu 1,4 fiindcă n-am schimbat eu uleiul, ci mecanicul, iar volumul rămas în bidon i l-am lăsat lui.
                                M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google