Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pe toate forumurile auto e dezbatere intensa atunci cand e vorba de uleiul de motor si fiecare crede ca a observat ceva ce scapa celorlalti atunci cand alege o marca de ulei. Personal cred ca singurul ulei bun este cel care nu este contrafacut, am vazut multe iar preturile sunt destul de relevante. De aceea am ales sa folosesc doar uleiul OEM la Dacia, VW etc si nu imi mai bat capul.
    Bun asa: slab, dar original.

    Comment


    • Slab pentru ca il recomanda Dacia sau exista si alte argumente?

      PS

      Sper sa fie argumente diferite ca tip fata cele ale lui @Fanez ca sa le "suportam" mai usor.

      Originally posted by mr.K
      Nu cred ca sunt multi care ar suporta sa fie contrazisis cu argumente de genul celor scrise de tine.
      ~~~~

      Originally posted by mr.K
      Eu am belit ochii mari, dar n-am vazut Logan-uri pe toate drumurile in Germania, numai presa de la noi le vede.
      Inseamna ca ai strabatut mai mult zona de sud sau sud-est.
      I have no special talent. I am only passionately curious.

      Comment


      • Slab pentru ca il recomanda Dacia sau exista si alte argumente?
        Spre deosebire de Fane, care are cativa km cu Ravenol, eu am mers cu Dacia 3 schimburi, ca asa a pus reprezentanta la vremea aia, asa ca am putut sa-mi fac o parere despre ulei.

        A, si mai sunt mii de pareri pe aici cum ca Daciaoil e un ulei slabut.
        Daca nu le-ai citit inca, spor!
        A aparut si fisa tehnica, care era secreta la inceput.

        Dar, cum probabil ai pus in discutie ce am zis doar ca sa te afli in treaba, tu stiind deja destule despre calitatile Daciaoil, rezulta ca n-ai e face si te plicitisesti.
        Last edited by mr.K; 19 August 2017, 20:28.

        Comment


        • Originally posted by mr.K View Post
          A aparut si fisa tehnica, care era secreta la inceput.
          Si ce spune fisa tehnica de nu e bun? Sunt curios pentru ca nu am lecturat-o si nu ma pricep sa inteleg toate informatiile din ea. Prin urmare, te rog frumos, sa explici ce ai vazut acolo si nu e ok si uleiul este slab.

          Dar, cum probabil ai pus in discutie ce am zis doar ca sa te afli in treaba, tu stiind deja destule despre calitatile Daciaoil, rezulta ca n-ai e face si te plicitisesti.
          Dar cum probabil nu esti Nostradamus, lasa ghicitorile ca nu le nimeresti.

          Chiar sunt curios de ce e slab si ma gandeam ca ai argumente diferite de cele ale lui @Fanez care ziceai ca enerveaza...
          I have no special talent. I am only passionately curious.

          Comment


          • Originally posted by mr.K View Post
            Spre deosebire de Fane, care are cativa km cu Ravenol, eu ...
            Tu chiar ai ceva cu Fane. Desigur, n-ai citit ce a scris dar continuu o tii "placa zgariata" , o singura idee dar fixa.

            Originally posted by Silviu View Post
            Si ce spune fisa tehnica de nu e bun?...
            ... ai argumente diferite de cele ale lui @Fanez care ziceai ca enerveaza...
            Desigur, daca scrie pe el "Dacia" inseamna ca e varza. Asta e "cel mai argument". Pe orice scrie "Dacia" sau "made in Romania" pute.
            Last edited by Fanez; 19 August 2017, 20:58. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Originally posted by Fanez View Post
              Fii corect si specifica: "...,pentru el, mai bun decat...".
              Oricum, mai bun decât Mobil1 nu s-a inventat inca.

              S-o crezi tu draga Fane , sunt multe uleiuri muult mai ok decat M1 .(Valvoline este unul dintre ele).

              M1 destinat pentru Europa de Est este slabut in comparatie cu ce se vinde prin America de exemplu.
              Last edited by prometheus; 19 August 2017, 21:24.
              sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

              Comment


              • M1 destinat pentru Europa de Est este slabut in comparatie cu ce se vinde prin America de exemplu.
                Cu timpul oamenii isi vor da seama de acest lucru; mai greu dar mai bine mai tarziu decat niciodata.
                Pana una alta companiile petroliere vand mai bine uleiurile pe care le produc, datorita numelui pe care il au in spate si publicitatii extrem de agresive. E o greseala din punctul meu de vedere sa alegem un ulei doar dupa acest criteriu, fara sa avem in vedere baza unui ulei, tehnologia de rafinare, aditivii folositi, samd.
                Nu fac un proces de intentie nimanui, dar sa spui ca un ulei e mai performant decat altul, fara sa vii cu date tehnice sau exemple din msds ul acelui ulei, este de asemeni o abordare gresita.
                In multe cazuri, un producator, exclusiv de uleiuri, e mai atent cu jobul sau; adica acela de a produce doar uleiuri.
                N-are rost sa dau exemple, pentru ca nu doresc polemica inutila pe aceasta tema; cine are puterea se poate documenta in acest sens.
                Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                Comment


                • S-o crezi tu draga Fane , sunt multe uleiuri muult mai ok decat M1 .(Valvoline este unul dintre ele).
                  Daca iti put americancele, vezi ca Valvoline e tot de acolo. De bun ce ti s-a parut, l-ai si schimbat.

                  Si ce spune fisa tehnica de nu e bun? Sunt curios pentru ca nu am lecturat-o si nu ma pricep sa inteleg toate informatiile din ea. Prin urmare, te rog frumos, sa explici ce ai vazut acolo si nu e ok si uleiul este slab.
                  Cum ai cautat informatii in alte cazuri, sunt sigur ca o sa te descurci sa inteleg si informatiile din fisa tehnica de la Daciaoil.
                  De ce sa te conving eu de ceva, cand o poti face singur?
                  Oricum avand masina in garantie, nu ai multe variante de ulei la reprezentanta.
                  Last edited by mr.K; 19 August 2017, 21:50.

                  Comment


                  • Originally posted by mr.K View Post
                    De ce sa te conving eu de ceva, cand o poti face singur?
                    Nu trebuia sa ma convingi ci doar sa-mi explici. Doar atat

                    In fine, trecem mai departe.
                    I have no special talent. I am only passionately curious.

                    Comment


                    • Originally posted by prometheus View Post
                      S-o crezi tu draga Fane , sunt multe uleiuri muult mai ok decat M1 .....
                      Buuuaaaaa!!!! M-ai lasat fara argumente!
                      N-am cum sa accept asa ceva! Nu e M1 cel mai bestial si perfect si impecabil? NU se iezicsta una ca aceasta! Intreaba-l pe mr.K daca nu ma crezi.
                      Ia spune care este alea daca este, care este? Ce vezi tu, nu este adevarat!
                      N-am mai râs asa ... de vreo doua luni.

                      Comment


                      • Oameni buni, revenim si noi la subiect? Dar serios nu asa cu bascalie ...
                        I have no special talent. I am only passionately curious.

                        Comment


                        • Originally posted by IancuMIC View Post
                          Pana una alta companiile petroliere vand mai bine uleiurile pe care le produc, datorita numelui pe care il au in spate si publicitatii extrem de agresive. E o greseala din punctul meu de vedere sa alegem un ulei doar dupa acest criteriu...
                          Mobil1 nu face parte dintre astea. Dumneata ai un punct de vedere comunist.

                          Si pezedist, desigur.
                          Last edited by Fanez; 19 August 2017, 22:22. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • BUaaaaa....Fanica nu zic ca nu o fi M1 the best of the best printre fanii de forumuri romanesti...insa mine nu-mi mai place , si scuza-ma oare M1 mai bun decat RedLine ? Amsoil ? RoyalPurple ? Valvoline ?
                            Acum observ ca in carefura au inceput sa aduca pe raft mai nou un M1 FS 0w-40 , vezi acum sa nu incepi sa-l lauzi pe asta si sa lasi in umbra NL-ul vechi.
                            sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                            Comment


                            • Originally posted by prometheus View Post
                              BUaaaaa....Fanica nu zic ca nu o fi M1 the best...
                              ... oare M1 mai bun decat RedLine ? Amsoil ? RoyalPurple ? Valvoline ?
                              ... au inceput sa aduca pe raft mai nou un M1 FS 0w-40 , vezi acum sa nu incepi sa-l lauzi pe asta si sa lasi in umbra NL-ul vechi.
                              1. Pai sa nu-ti permiti sa zici, ca apare vreunul care te ia la... "explicatii si argumentatii"
                              2. Desigur!
                              3. Anti M1 for ever! Mai bine votez cu psd decat cu M1
                              Sa nu uitam: Mobil1 este za bestul bestului indiferent cum se numeste. Desigur o sa-l recomand in continuare, ba chiar o sa-mi deschid o fabrica in boxa blocului.
                              Last edited by Fanez; 19 August 2017, 22:54.

                              Comment


                              • Plictisitor... oameni in toata firea, cu bascalie de gradinita...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google