Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Oricum ar fi, nu are treaba cu ULEIUL.

    Comment


    • ...nu are treaba cu ULEIUL.
      Asa zic si eu. N-are nicio legatura.

      Comment


      • Are treaba cu schimbatul distributiei la timp...si nu chestia romaneasca: lasa ca merge...am vazut eu ca arata bine. Fratele meu a reusit sa dea intr-a III-a pe la 80-90km/h de nu's cate ori...si masina a fost bine mersi

        Comment


        • Pai ce distributie la timp vorbesti tu ?? n-ai citit ca motorul avea doar 21.000 km ?
          Mie imi pare a fi defect de fabricatie , nu cred sa fi dat din tr.5 in tr.2 , rula cu 140 km/h si a bagat direct tr.2 ?

          Daca era de la ulei , se cala efectiv motorul si aia era , dar nu se manifesta in halul ala.
          Last edited by prometheus; 15 September 2017, 09:21.
          sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

          Comment


          • Buna ziua! Am nevoie de o informatie, trebuie sa fac prima revizie la un logan 0,9 tce cu gpl din fabrica (9500km) si nu stiu ce ulei sa aleg. In fisa de intretinere se mentioneaza la recomandari elf, dar nu specifica elf 5w30 sau 5w40. Cei de la epiesa mi-au recomandat 5w30 fulltech, dar din ce am citit acesta se foloseste in special la motoarele diesel. Ar mai fi: elf evolution SXR 5w40 sau elf evolution RN-TECH 5w40, cu toate ca cel din urma este dublu ca pret, dupa unele persoane ar fi acelasi ulei ca SXR, doar ca are pe bidon sigla renault. Daca aleg revizia cu piesele dealerului imi pune dacia oil 5w30. Orice parere ar fi de ajutor, multumesc!

            Comment


            • Daca vrei neaparat dedicat motoarelor pe GPL:
              Motul Specific 5w40 CNG/lLPG
              Ravenol TEG 10w40
              Total Quartz 9000 5w30
              Liqui Moly Top Tec 4300 5w30
              ...
              Eu as pune RN TECH ul, la motorul ala.
              Last edited by IancuMIC; 18 September 2017, 10:52.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • Nu vreau ceva dedicat GPL, daca ei recomanda elf o sa pun elf, oricum cred ca e mai bun decat dacia oil, elf rn tech nu se gaseste la dealer (am specificat ca vreau acest tip de ulei la revizie si au spus ca nu au), daca merg cu piesele mele o sa iau elf rn tech 5w40!

                Comment


                • Vad ca marea majoritate de pe forumul acesta(si altele) se feresc de dacia oil ca dracul de tamaie.EU am ales sa fiu gica contra : adica sa merg pe dacia oil si numai pe el pana o consuma aproximativ prima 100g la 10000km sau 1an si va spun ca motorul meu nu este deloc menajat in sensul ca marea majoritate a drumurilor facute sunt scurte si foarte scurte care nu fac bine nici motorului nici uleiului:de luni pana vineri dus copilul la gradinita aproximativ 2km dus-intors ,de cel putin 2,3 ori pe saptamana de facut piata aproximativ 3 km dus-intors , la serviciu aproape zilnic 25km dus-intors iar in vacante in jur de 4-5000km pe an.Din ziua cand am luat-o nu a stiut ce este ala rodaj sau incalzit motor pe timp de iarna sau vara pana ajunge la temperatura optima.Masina este un logan 2 cu motor de 1.2 si are aproximativ 60000 km, pana in momentul de fata nu ,,mananca'' gram de ulei si trage ca in prima zi. Acum ma intreb daca as fi luat 0.9 tce ar fi rezistat fara a consuma ulei dacia oil, eu zic ca da.

                  Comment


                  • La 0.9tce probabil ca se ducea lantu' de distributie de la Dacia Oil pe la 100k.
                    Romanii isi lauda masinile cu 50-75k km la vord cat sunt de bune. Pai normal, fiind aproape noi, la km astia.
                    Probabil ca n-o sa depasesti la 200k cu masina asta.
                    Cand cumperi o masina si faci 3-400k km in cativa ani, atunci te-ar interesa mai mult uleiul pe care l-ai folosi.
                    A nu papa ulei, nu inseamna musai ca un motor nu se uzeaza de la un ulei prost.
                    Last edited by mr.K; 18 September 2017, 16:59.

                    Comment


                    • IMG_2416.jpgIMG_2415.jpgIMG_2417.JPG. MCV 1.5 dCi 90 cp,Februarie 2017 achizitionat,11800 km ulei Dacia Oil.pentru un schimb,cred ca la implinirea anului,ce ulei recomandati?multumesc!

                      Comment


                      • Eu asta voi pune, aceeaşi motorizare ca tine pe Sandero Stepway 2017 :
                        Renault ELF EVOLUTION RN-TECH 5W30 DPF
                        Last edited by bogdan_cr; 18 September 2017, 20:22.

                        Comment


                        • Dupa 3650 (si ceva) de km parcursi "in conditii deosebite" (cum scrie in carte) Rivanol asta arata ca si la 2000 de km parcursi. E clar ca e varza, n-are detergenti care sa curete motorul, prin urmare nu se innegreste destul de repede. Cred ca-l schimb.

                          Comment


                          • La 3651 km parcursi cu Mobil1, arata la fel ca la 2000 km.
                            Nu e varza, il las.

                            Comment


                            • Negreala nu e numai de la detergenti/mizerie.

                              Faptu ca nu s-a inchis la culoare nu-l face neaparat un ulei slab, poate arata ca e mai bun decat un altul care nu rezista asa de bine la temp inalte (la temp mari isi schimba culoarea) .

                              La benzinar nu se inchid asa repede la culoare, Ravenol face uleiuri bune.

                              Comment


                              • Originally posted by mr.K View Post
                                La 3651 km parcursi cu Mobil1, arata la fel ca la 2000 km.
                                Nu e varza, il las.
                                Se compara Ravenol cu Mobil1? Ala e Mobil1, nu Ravenol, are voie.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google