Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am vrut si eu sa trec la ravenol, in urma unei discutii am ajuns la concluzia ca nu merita.
    Vreo 7 schimburi la logan si al doilea la reno m-au facut, deasemenea, sa continui cu m1. N-am ce sa-i reprosez dupa 5 ani de utilizare, bașca, il pune si fratemiu in astra h fara nicio problema; cu toate retetele lor schimbate sau nu, unge fara cusur.

    Nu vreau sa conving pe nimeni, doar v-am relatat situatia.

    PS : cum ma sa pui in reprezentanta renault, in anul 2016, un rahat de elf 10w40 intr-un motor euro5 cu fulie defazoare? calculatorul de bord mai zice sa-l schimbi si la 30.000 km, uite de ce schimba astia lanturi la distributie pe banda rulanta, de vina e utilizatorul final pentru ca se duce "la reprezentanta domne" ca sunt meseriasi, pe banii vostrii ...
    Attached Files
    Last edited by 827sam; 6 October 2017, 10:21.
    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

    Comment


    • Asta e parerea mea, referitor la produsele nemtesti in general, sau nu am voie sa-mi exprim opinia?????

      Comment


      • Bineinteles c-ai voie sa-ti exprimi opinia , cum de altfel o fac si eu de fiecare data cand am ocazia , nenea Iancu vad ca imediat cum spui ceva urat de Ravenol cum sare in sus .

        Asta a fost alegerea mea pe moment cu acest Ravenol SSL 0w-40 , cu nuanta uleiului m-am cam lamurit insa astept si al doliea schimb facut tot cu acest ulei ca sa ma pronunt.
        sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

        Comment


        • Posturile la misto deranjeaza, in cazul in care niciunul n-ati sesizat. Nu ceea ce eronat induceti voi.
          Iar nea aris acolo facea misto, incercand sa bage ceva zazanie; asta-i toata treaba.
          In fine...poate ma insel eu.
          Sa depasim momentul si sa revenim.
          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

          Comment


          • in sfarsit am facut si eu pasul. maine ridic 5 litri de New Life de la emag.
            mi-au trimis email ca e la oferta la 33 de lei/litru si am actionat impulsiv. acum sper sa fiu multumit. m-am gandit mai mult la iarna, poate scap de trepidatii.

            Comment


            • s-a vandut ca painea calda am dat acum sa vad si eu... a aparut pretul si cand am dat refresh a disparut

              Comment


              • Am auzit ca Emag face "oferte" la ulei daca-l poti gasi mai ieftin in alta parte. De exemplu: Shell era la oferta cu 39 de lei, iar in alta parte era 19 lei. Desigur, altii il aveau la 43-44 de lei.

                Comment


                • S-apara heitarii...zic!

                  A sosit momentul schimbului de ulei.

                  S-a dat afara RLi 5W40 la cca. 14200km si s-a inlocuit cu RL 0W40.

                  Mai jos niste poze "compromitatoare" inclusiv cu fltrul vechi de ulei.
                  Attached Files
                  Last edited by Kojak; 7 October 2017, 14:49.

                  Comment


                  • scuze pentru offtopic!
                    Last edited by Fanez; 7 October 2017, 15:59.

                    Comment


                    • am ridicat azi uleiul. fabricat 07 2017.ingura mea problema e ca pe el scrie made in Germany. cine mai scrie asta pe ulei ?! nu mami e made in eu ?!

                      Originally posted by Kojak View Post
                      =
                      Mai jos niste poze "compromitatoare" inclusiv cu fltrul vechi de ulei.
                      zici ca sunt sticle de moonshine.
                      Last edited by B997NDL; 7 October 2017, 19:53. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • ...problema e ca pe el scrie made in Germany.
                        O fi Ravenol in bidon de M1.


                        S-a dat afara RLi 5W40 la cca. 14200km si s-a inlocuit cu RL 0W40.
                        Ce ambalaj amuzant, zici ca e topping pentru cofetarie.

                        PS: ai dat cu var traseul de evacuare de e asa alb?
                        Last edited by mr.K; 7 October 2017, 19:57.

                        Comment


                        • Originally posted by B997NDL View Post
                          ...pe el scrie made in Germany.
                          Și ce e rău în asta? Atât pe uleiul meu Ravenol, cât și pe anvelopele mele Michelin CrossClimate (scuze pentru off-topic!) scrie „Made In Germany”. Să-mi fac probleme din cauza asta că n-or fi bune?
                          M-am născut cu prea puține degete mijlocii în raport cu lumea în care trăiesc.

                          Comment


                          • Originally posted by mr.K View Post

                            PS: ai dat cu var traseul de evacuare de e asa alb?
                            Pe-aproape.

                            Am inlocuit in primavara intermediara si inainte s-o montez pe masina am dat cu spray cu zinc din abundenta.

                            Originally posted by B997NDL View Post
                            ingura mea problema e ca pe el scrie made in Germany.
                            nu mami e made in eu ?!
                            Da-o drecu de treaba, acu' ca scrie made in germany, nu e bine, poate e de-ala contrafacut in la-boratoarele rusesti.

                            Toarna-l cu incredere si baga km!
                            Last edited by Kojak; 7 October 2017, 20:37. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Originally posted by B997NDL View Post
                              ...pe el scrie made in Germany. cine mai scrie asta pe ulei ?!
                              Aia care "face" ulei in "germany". Sau in Romania cu eticheta "made in germany" cum se faceau textilele cu etichete "made in austria".

                              Comment


                              • @Kojak: tu macar esti sigur ca palnia la tine a fost originala. Borsec carbogazoasa.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google