Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu-ti trebuie FE; daca te tine punga, pune RN TECH 5w40.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • 5w40 pt 1.5 dci euro 4

      Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

      Comment


      • Multumesc pentru sfaturi.

        Comment


        • La Elf, in josul bidonului, este data de productie sau data de expirare?

          Comment


          • Productie.

            Trimis de pe al meu ONEPLUS A3003 folosind Tapatalk

            Comment


            • Ulei De Motor Pentru Logan

              Buna ziua. Am primit un ulei de motor de la fratele meu pentru logan "Toyota advanced fuel economy 0w-20". El nu mai are ce face cu el si mi-a zis sa ma interesez daca este bun sau nu.. doar ca eu am abia 18 ani impliniti si nu prea stiu ce este bun si ce nu.. Ma puteti ajuta ?

              Logan 1.4 benzina din 2006.

              Comment


              • Ulei specific pentru motoare japoneze , eu zic ca nu-i pentru Logan, incearca orice alt ulei dar la vascozitati gen 5w-40/5w-30/10w-40 merge si 0w-40 dar altceva nu.
                Last edited by prometheus; 22 August 2018, 19:02.
                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                Comment


                • Uleiul ar fi bun pentru motoare pe benzină. Uleiul este API-SN. Dar nu pe căldura toridă din România. Ar putea fi bun în zonele nordice scandinave, în Rusia. Nu pe la noi. L-ai putea folosi în perioada oct-apr. După care îl arunci.

                  Comment


                  • Nu ai ce sa bagi 0W20 in 1.4 mpi, nici iarna, nici in Siberia, niciunde. Motorul asta nu e conceput pt asemenea vascozitati, asta daca vrei sa nu afectezi motorul.
                    Stiu cum arata vizual (bag la Focus 1.0 ) la cald in sticla clipoceste ca apa de la robinet, la rece (20 grC) e ca laptele de vaca proaspat muls...scuze de comparatie, ideea e ca e "subtire" rau.
                    Asta e bun pt trotinetele astea noi, hibride, pompe cu debit variabil, torelante la motor de 2-3 ori mai mici decat ce era acum 20-25 ani.

                    Comment


                    • 0W40 in Tce, ce parere aveti?

                      E mai bine dupa 150 k km sa merg pe 5w40 la 1.4Mpi sau sa las tot 5w30?

                      Comment


                      • M-am hotarat in privinta uleiului pt 1.2-75 cp, euro 5. Dupa 1 an de ulei pus de fabrica, dupa unul de Dacia Oil 5w30 si dupa 2 schimburi de Elf 5w40, ii voi da o sansa si lui Valvoline Sinpower 5w40. Am inteles ca ar fi motorul mai silentios cu acest ulei.
                        In jur de 15 spetembrie, revin cu pareri, kilometri estimati pentru atunci in jur de 35600. Pana atunci, am comandat filtru de ulei Filtron.

                        Comment


                        • Am luat si eu Valvoline Sinpower 5w40 dar pt 1.5 dci 70cp 2007 ( schimbul prin Decembrie), pt 1.5dci 90cp 2017 rmân la Valvoline C4 5w30.

                          Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

                          Comment


                          • La mine pana nu o sa mai am masina, voi merge doar pe Elf, am tot incercat si alte uleiuri(eneos, valvoline, mobil) dar din toate "manca". Singurele cu care nu am avut probleme au fost Elf si Dacia Oil.Sa nu ma intelegeti gresit ca le-as recomanda sau celelate au fost proaste, dar asta pe parerea mea.
                            KISS ,1.6 mpi , 90 de gloabe ... inviorate

                            Comment


                            • Poate nu a fost bine ales uleiul pt motorizarea care o ai.
                              Eu nu am avut nici o problema de consum cu Valvoline, Motul, Fuchs si Castrol.

                              Trimis de pe al meu SM-G960F folosind Tapatalk

                              Comment


                              • Am facut cateva poze pe la busonul de ulei. Asa arata in interior. Cum vi se pare?
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google