Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am auzit de la un prieten din C-ta ca la un magazin in zona podului (km 4-5) baietii au ulei in bidoane mari de tabla si la cerere ambaleaza acelasi ulei in recipiente de cat vrei, 1, 4, 5 litri, orice marca ... A doua chestie e ca legislatia obliga ca orice produs comercializat in Romania trebuie sa aiba pe eticheta specificatiile si in limba romana.
    sigpic

    Comment


    • Verifica bine, din auzite se aud multe. Ii cert ca manarii de fac.

      Tot asa de bine poate sa vina ulei vrac si se imbuteliaza acolo la bidoane mici.
      Eu vad cum se importa Valvoline, Castrol/BP in tara (firma unde lucrez e transportatorul) sunt in butoaie de 200 litri, desigur si la bidoane de 20, 5, 4, 1 litru.

      Comment


      • Asta spun, acolo imbuteliaza oamenii ce vrei. Nu vine gata imbuteliat. Dar chestia e ca pun acelasi ulei in orice ambalaj....
        sigpic

        Comment


        • Daca stii sigur (eventual mai investigheaza) ar trebui sa iei masuri, trimite-le organele de control pe cap.
          Asta e una din problemele noastre (nu spun a ta, asa in general) nu reactionam pt ca oricum toata treaba e de rahat la noi.

          Fara legatura, eu am reactionat (din pacate nu pana la capat)la un butic de covrigarie cand am vazut-o pe una cum isi baga degetele-n gura si culegea susan din cosu de cornuri.
          Stateam in masina in fata buticului, nu era nici un cumparator in momentu ala, a crezut ca nu e vazuta.
          N-ai vrea sa stii ce scandal s-a iscat (din pacate n-am reusit sa o filmez), ea ca nu, eu ca am vazut si am martor (mai eram cu cineva) au mai venit vreo 3 clienti intre timp, au inceput si aia sa comenteze )
          Finalizarea nu o cunosc, cert e ca pe pitipoanca aia nu am mai vazut-o acolo la butic nici in ziua de azi.

          PS: si nu mai iau cornuri de acolo ) scuze de offtopic.

          Comment


          • Ai dreptate, asta e marea noastra greseala...ca nu luam o atitudine sanatoasa fata de acesti "comercianti", ne multumim sa nu mai cumparam de la ei si , gata, cica am rezolvat problema. Oricum n-am mare incredere nici in organele de control ... Cred ca o publicitate negativa face mai mult.
            sigpic

            Comment


            • intrebare 1: e recomandat sa pun 5w30 in dci? (mobil super 3000, am un bidon de 4l)
              intrebare 2: mai am 300g de la schimbul trecut dar 5w40 (tot mobil super 3000) pot sa completez cu el?
              o seara placuta
              http://www.auplod.com/u/poudal5a95e.png

              Comment


              • Daca ai carnetul de intretinere la indemana, vezi daca iti permite 5w30. Prima serie de dci-uri aveau interzis sa guste 5w30.

                Iar daca vrei sa pui 300 de grame de 5w40 peste 4 litri de 5w30, eu zic ca nu sughite.

                Comment


                • Salut!La motor 1.6benzina folosesc ulei Elf 5w40.Ar fi grav ca in completare sa pun ulei Daciaoil 5w30 tinand cont de faptul ca mai am de anul trecut1l intr-un bidon sigilat si nu ar mai trebui sa cumpar?

                  Comment


                  • Nu recomand amestecarea uleiurilor, avand vascozitati diferite, 5w40/5w30,chiar apartinand aceluiasi producator. Nu e o avere 1l de Elf Evo 5w40.
                    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                    Comment


                    • amestec uleiuri in motor

                      Originally posted by HAIDUC View Post
                      Salut!La motor 1.6benzina folosesc ulei Elf 5w40.Ar fi grav ca in completare sa pun ulei Daciaoil 5w30 tinand cont de faptul ca mai am de anul trecut1l intr-un bidon sigilat si nu ar mai trebui sa cumpar?
                      E riscant sa amesteci doua tipuri de ulei in motor! Azi am facut revizia la Loganul meu (1.5 dci) si mi-a pus 4 litrii de ulei dacia oil plus. L-am intrebat pe mecanic daca pot sa mai pun eu 300 ml. de ulei havoline, pe care il mai am de anul trecut. Mi-a raspuns ca nu e o problema daca motorul ramane doar cu 4litrii. Imi spunea ca o persoana a amestecat uleiurile (in completare) si dupa putin timp i s-a blocat efectiv motorul. Amestecul a facut sa se ingroase foarte tare uleiul.

                      Comment


                      • S-a blocat motorul
                        Nici daca punea saramura in completare nu bloca motoru, incredibil cate povesti mai debiteaza si mecanicosii.

                        La nevoie se poate completa cu alta vascozitate 0,3-0,5 litri, dar cum spunea si colegu maisus, nu costa o avere 1 litru de ulei.

                        Comment


                        • Nu are nimic daca se completeaza cu alt ulei, mai ales daca nu discutam de posirci minerale.
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • Chiar si de vascozitati diferite?
                            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                            Comment


                            • Pai de exemplu pe Amsoil 5W40 este si specificat: "Compatible with petroleum and synthetic motor oils".
                              Attached Files

                              Comment


                              • Pana la urma merge tinut un ulei 100% sintetic 20.000Km sau 1 an in motorul de logan 8v cu schimbarea filtrului de aer la maxim 7-8000Km?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google