Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • salutare tuturor, am schimbat recent uleiul, mai exact ELF 900 SXR 5W30, pot sa zic ca e foarte ok, acum ca a venit frigul pe relanti nici nu ti dai seama ca merge motorul, parerea mea, e foarte ok.

    Comment


    • Care ulei credeti ca ar merge mai bine pe Dci meu?(adica 0w40 newlife merge pe dci?)
      Attached Files
      http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

      Comment


      • Originally posted by 827sam View Post
        sunt suficienti, pune fara grija doar 3 litri ca e nivelul pe joja cam la 3 sferturi
        Exact la 3/4 (poate un pic mai mult) si la 1.6_16v dar cu fix 4 litri.

        Comment


        • Originally posted by FLR View Post
          Care ulei credeti ca ar merge mai bine pe Dci meu?(adica 0w40 newlife merge pe dci?)
          Eu zic sa pui mobilul pentru ca este un ulei foarte bun.

          Sent from my GT-I9300 using Forum Runner

          Comment


          • Aceeasi dilema o am si eu , ca si colegul FLR

            Comment


            • Originally posted by FLR View Post
              Care ulei credeti ca ar merge mai bine pe Dci meu?(adica 0w40 newlife merge pe dci?)
              Nimeni nu detine cheia adevarului despre uleiuri; pune Elf, ca nu o sa-ti tina mai mult caroseria daca pui M1 si oricum la motoarele de pe Logan e greu sa sesisezi ca ai M1, Elf sau Castrol.
              Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

              Comment


              • mobilul e 165 iar elf 108(dar e 5w40)
                http://www.loganclub.ro/forum/flr_ul_meu-t22090p6.html

                Comment


                • Bun: si?
                  Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                  Comment


                  • Originally posted by FLR View Post
                    mobilul e 165 iar elf 108(dar e 5w40)
                    unde e elful 108 ?! original ?! n-am mai vazut asa ceva. eu as avea grija in locul tau... ieftin e la 130 lei/4 litri

                    Comment


                    • Originally posted by IancuMIC View Post
                      si oricum la motoarele de pe Logan e greu sa sesisezi ca ai M1, Elf sau Castrol.
                      aicea iti dau dreptate
                      i-am aratat la un tip meserias cu paru alb in cap, masina azi, l-am lasat sa mearga si oleaca cu ea. Si e mecanic ...
                      Nici nu si-a dat ala seama ce ulei am, nu a stiut sa deosebeasca
                      ​​​​​​

                      Comment


                      • Pai si meseriasu' cum sa-si dea seama ce ulei folosesti, dupa zgomotul motorului?
                        Trebuia sa-l guste.

                        Cand eram copil, vedeam folme cu indieni, iar aia citeau dupa o urma de potcoava si cate kg avea calaretul precum si culoarea calului.
                        Meseriasu' tau n-are sange de indian.

                        In locul lui, iti ceream sa-mi arati bidonul cu uleiul ramas.
                        Last edited by mr.K; 14 December 2013, 23:20.

                        Comment


                        • Astrol vs Castrol.
                          Timp de vre-o 4 ani(40k) am folosit Aral Hightronic 5W40, anul asta am pus Castrol Edge TD 5W40, pentru ca n-am mai gasit Aral si in plus ultima data a mancat putin mai mult ca de obicei.

                          So, cateva concluzii.
                          Aral: motor zgomotos la rece; zgmot ca de fiare batand; undeva in 2011 Aral a schimbat ambalajul si cica si formula; probabil intr-una mai proasta, pe langa zgomotul si mai mare si consumul de ulei a crescut; undeva la peste 500ml la 10k (e in consumul normal dar pana atunci n-a scazut niciodata nivelul sub aprox 3 sferturi din joja la 10k). dupa ce se incalzeste zgomotul se reduce.

                          Castrol Edge: ultimul schimb am folosit Castrol TD care e C3 pentru masini Euro 5 desi 1.5dCi nu e Euro5; mi-am dat seama dupa ce l-am pus... si nu l-am schimbat; zgomot sensibil redus la rece, chiar si la cald motorul pare mai putin zgomotos (nu se mai aud zgomote de fiare batand); dupa aproape 8k consumul e undeva sub 200ml.

                          In rest, in afara de zgomot redus, n-am observat alte diferente, motorul accelereaza la fel, consum e acelasi.

                          Comment


                          • Va salut. Am de gand sa schimb uleiul si nu am idee cum si cu ce sa desfac filtrul de ulei de pe 1.4mpi. Nu am nicio scula profesionala pentru asa ceva. Recomandari? si care e ordinea dintre ulei,filtru ulei,filtru aer la montaj?

                            Comment


                            • Trebuie sa pui filtrul de ulei inainte de a turna uleiul in motor... filtrul de aer poti sa-l schimbi oricand.
                              aici am gasit niste preturi rezonabile la elf si castrol http://www.arizonamotors.ro/category...toturisme.html
                              Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.

                              Comment


                              • ptr cine vrea sa incerce, am vazut aicea ceva http://www.arizonamotors.ro/category...toturisme.html
                                valvoline synpower 0w40
                                ​​​​​​

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google