Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Intr-adevar nu suntem la ora de gramatica si unii nici nu prea au fost vreodata.

    Inceteaza sa mai dai sfaturi aiurea doar pentru ca asa crezi tu (aleator) ca trebuie sa fie.

    -----
    "Stultus est sicut stultus facit"




    Sent from my iPhone using Tapatalk
    I have no special talent. I am only passionately curious.

    Comment


    • După uleiul dea fabrica și doua schimburi elf 5w40, am trecut la M1 NL, sunt la al doilea schimb. Ma declar incantat de noul ulei, motorul mere rotund și mai puțin zgomotos, cu mențiunea ca la primul schimb, după 9000 km devenise zgomotos la 130 km/h.

      Comment


      • Sunteti culmea la discutiile despre uleiuri. Eu folosesc magnatec de 5 schimburi si masina merge mai bine ca in prima zi cand am luat-o noua.... Schimb la 1 an uleiul nu la interval de km. Ultima oara cand l-am schimbat aveam 25k efectuati. Mecanicul a zis ca nu e foarte negru.
        Nu sunt eu priceput in uleiuri, dar daca schimbi la timp si nu mergi cu motorul in 6000 ture nu cred ca ar trebui sa fie mari diferente intre ceva mai calitativ si Dacia Oil pus din butoi ce adapa Daciile si Renaulturile setoase din reprezentanta.
        Last edited by Archangel80; 6 July 2017, 06:55.

        Comment


        • @silviu: n-ai nicio treaba cu uleiurile. Efectiv nu intelegi.
          Iti recomand cu tarie sa citesti mai mult.


          1. ii atribui un adverb, `fully`/`completely` synthetic (de regula cuvinte ce se termina in `-ly`)
          Vorba lui NDL, unde-i verbul?



          Eu folosesc magnatec de 5 schimburi si masina merge mai bine ca in prima zi cand am luat-o noua.... Schimb la 1 an uleiul nu la interval de km. Ultima oara cand l-am schimbat aveam 25k efectuati. Mecanicul a zis ca nu e foarte negru
          Asta spune totul despre cat te pricepi sa interpretezi un carnet de intretinere.
          Vezi sa nu faci cumva intr-un an fo' 35k.

          Magnatec e cel ma prastie ulei folosit de mine.
          Cred ca se impaca cel mai prost cu motoarele Renault, mai potrivit e Dacia Oil.
          Last edited by mr.K; 6 July 2017, 07:57.

          Comment


          • După uleiul dea fabrica și doua schimburi elf 5w40, am trecut la M1 NL, sunt la al doilea schimb. Ma declar incantat de noul ulei, motorul mere rotund și mai puțin zgomotos, cu mențiunea ca la primul schimb, după 9000 km devenise zgomotos la 130 km/h.
            Dupa ce am folosit pe rand, Dacia, Castrol, Elf, am zis sa incerc si Mobil.
            Nu m-a dat pe spate, sincer, mai ales ca pe la 9-10 mii(coincidenta sau nu, asta e), la peste 3000 rpm pe timp de vara, suna al naibii de aiurea motorul. Am zis ca mi se pare mie, dar colegii de serviciiu au sesizat si ei asta, in urcare pe faleza cu a 3 a la peste 3500 mii. Si nu o singura data; doar dimineata era ok, sunet placut, de bas al motorului. Dupa un drum de Bucuresti, am decis ca e...gata.
            Sincer am pus acest ulei cu toata deschiderea, ca sa zic asa.
            Si uite asa, am inceput sa ma documentez despre acest ulei; e drept trebuia s-o fac inainte, dar nah, am mers ca multi altii, luati de ...val. Chiar daca descoperam ca defapt E un HC, nu as fi fost convins pana nu il utilizam.

            Parerea mea e ca M1 care ajunge in Romania nu e acelasi lucru cu ce ajunge pe alte meleaguri mai rasarite; prin urmare pe piata noastra, nu mai e demult number one. Pana in 10 mii, cred ca duce fara probleme, dar eu voiam sa ma bazez pe un ulei macar 15 mii, cu mers 80-90% extraurban. Altfel, as fi ramas la ELF, care s-a lipit cel mai bine de motorul de la reno.

            Doua poze, care fac mai mult decat o mie de cuvinte..
            Attached Files
            Last edited by IancuMIC; 6 July 2017, 10:57.
            Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

            Comment


            • Sincer acum. Ati auzit de motoare puse pe Logan ce au murit din cauza uleiului folosit? Unii au pus Dacia oil 500k km altii Castrol etc. Mi se pare discutia inutila mai ales ca nu cred ca tine cineva un Logan mai mult de 10 ani. Iar multi de pe aici fac maxim 10k km pe an.

              Comment


              • Cica nu conteaza ce scrie pe eticheta.

                Pe site-ul Ravenol scrie FULLY.
                RAVENOL FDS SAE 5W-30 is a fully synthetic
                Citat:
                RAVENOL FDS SAE 5W-30 ist ein vollsynthetisches.
                Interesanta traducere, nu mai e FULL, e FULLY.
                Propriul lor site.

                Alt ulei, propria lo traducere:

                Citat:
                RAVENOL Leichtlauföl SSL 0W-40 is fully synthetic low friction multigrade engine oil SAE class 0W-40 for all petrol and diesel passenger cars with and without turbo charger. It is formulated with special high effective additives.
                Daca e full sintetic, de ce traduc fully?


                Fullsynth o fi vreo expresie folosinta in marketing, nu se traduce neaparat cu sintetic, dupa cum recunosc si ei pe site.

                Important e sa crezi, parca asa zice religia. Important e sa sa gasesti ceva in ce crezi.
                Last edited by mr.K; 6 July 2017, 12:56.

                Comment


                • Ma vad nevoit sa iau apararea Magnatecului. La Slz am pus de acu' 9 ani (aveam Elf 10W-40 cam de cand l-au prostit la Bv) si merge super si acum. Ca sa fiu obiectiv trebuie sa spun ca parca e o idee mai puturos motorul insa doar atat, nu papa ulei iar consumul e pana in 6 pe mixt.

                  Comment


                  • Doar pentru ca 1.4 mpi e rezistent, nu inseamna ca uleiul e cine stie ce.
                    Mai ales Magnatec 10w40.

                    Cum am mai zis, si tu poti supravetui doar cu apa si paine mult timp. Asta inseamna ca e cel mai bun mod de a trai?

                    i iar consumul e pana in 6 pe mixt.
                    Mergi pe topicul de consumuri si scrie SF-uri de genul.
                    Last edited by mr.K; 6 July 2017, 13:47. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • Magnatec e cel ma prastie ulei folosit de mine.
                      Cred ca se impaca cel mai prost cu motoarele Renault, mai potrivit e Dacia Oil.

                      Daca tu sustii asa o ineptie, .... m-am lamurit. Sau ai folosit d-alea contrafacute, aici ai avea o scuza.
                      Last edited by IancuMIC; 6 July 2017, 14:50. Reason: corectare quote

                      Comment


                      • Dupa logica "unora" trebuie sa ma astept sa-mi moara motorul.
                        Iarasi dupa logica "unora" daca beau apa si bag la stomac doar paine, inseamna ca ma pot intrece cu un sportiv de performanta ce are regim special de mancare, mobil 1 sau alte SFuri.
                        Doamne mare gradina ai facut!!!!! Pe bune, voi cititi ce aberati pe aici? Doamne. Inteleg acum de ce am dat-o rar pe aici.

                        PS: Legat de magnatec. Coleg ce are in parc si un Logan 1.6 mpi din 2005. Numai Castrol magnatec mananca. Nu a murit nimic. Si spre surprinderea unora e chiar sprintena masina. Nu vomita si nici nu bese.

                        LE: mr.k confirmi ca esti ditamai trolul.
                        Last edited by Archangel80; 6 July 2017, 14:44.

                        Comment


                        • Daca tu sustii asa o ineptie, .... m-am lamurit. Sau ai folosit d-alea contrafacute, aici ai avea o scuza.
                          Colegu', vorbesti din dud.
                          Dintre Elf, Aral, Mobil si Mobil1 (folosite de mine), care crezi tu ca e mai prost decat Magnatec?
                          Iti spun eu: niciunul.

                          Eu m-am lamurit ca nu stii nici alfabetul uleiurilor, asa ca mai usurel cu pian' pe scari la adresa mea.

                          LE: mr.k confirmi ca esti ditamai trolul.
                          Bine ca nu-s troliu, bah.
                          Hai, vezi de vasleste in alta directie, marea e larga.
                          Last edited by mr.K; 6 July 2017, 14:49.

                          Comment


                          • Originally posted by Archangel80 View Post
                            ... Coleg ce are in parc si un Logan 1.6 mpi din 2005. Numai Castrol magnatec mananca. Nu a murit nimic. Si spre surprinderea unora e chiar sprintena masina. Nu vomita si nici nu bese.
                            Taximetrist, Logan 1.6 mpi din 2005. Cca. 600.000 km, numai DaciaOil a halit. Nici nu tuseste nici nu ragaie. Spre surprinderea unora chiar merge.

                            Comment


                            • Originally posted by mr.K View Post
                              @silviu: n-ai nicio treaba cu uleiurile. Efectiv nu intelegi.
                              Iti recomand cu tarie sa citesti mai mult.
                              Sunt convins ca n-am, nici n-am sustinut asta. Dar nici tu nu esti mai breaz. Interpretezi cum vrei niste termeni pe care habar n-ai sa-i traduci nici sa-i intelegi.

                              Te comporti ca un vraci care baga degetu' in bidonu' cu ulei, gusta putin si zice "asta e cel mai cel". N-ai avut NICI macar o argumentatie referitoare la uleiuri decat "iti spun eu", "iti zic eu" si derivate (ca mai in toate subiectele in care te bagi in discutii)

                              Originally posted by mr.K View Post
                              Vorba lui NDL, unde-i verbul?
                              Se vede ca amandoi ati facut gramatica limbii romane cu femeia de servici. N-are sens sa mai continuam pe subiectul asta.

                              Trecem mai departe.

                              ~~~~~

                              Revenind la topic, pana la urma pentru Logan-ul vechi (1.6MPI) am gasit RAVENOL SSL SAE 0W-40 (doar bidon de 5L/198lei) pentru schimbul de 180.000km, la recomandarile lui @IancuMIC.

                              Originally posted by Fanez View Post
                              Taximetrist, Logan 1.6 mpi din 2005. Cca. 600.000 km, numai DaciaOil a halit. Nici nu tuseste nici nu ragaie. Spre surprinderea unora chiar merge.
                              Presimt ca o sa urmeze un "da, dar [...]" ....
                              Last edited by Silviu; 6 July 2017, 18:49. Reason: Automerged Doublepost
                              I have no special talent. I am only passionately curious.

                              Comment


                              • @mr.K, hai sa vedem asta cum o explici. Doua uleiuri Mobil1, pe siteul oficial Mobil1 UK:

                                1. FS 0w40

                                Screen Shot 2017-07-06 at 19.28.51.jpg

                                2. FS x1 5w50

                                Screen Shot 2017-07-06 at 19.36.01.jpg

                                -- aici dupa ce intri pe site apare descrierea de marketing americana "Advanced Full Synthetic Motor Oil" (folosita la toate produsele lor complet sintetice)

                                Folosesc `Fully` si `Full` pentru acelasi produs ...

                                ca sa verifici singur (sa nu zici ca sunt modificate capturile): http://bfy.tw/Ch9k

                                PS

                                Poate acum intelegi ca e acelasi lucru doar ca americanii folosesc, in mod eronat, `full` in loc de `fully`, eronat conform regulilor gramaticale britanice (engleza britanica este considerata si engleza oficiala).

                                Vezi si la Castrol, site-ul UK foloseste `fully` pe cand site-ul american `full`. Si asa mai departe ...
                                I have no special talent. I am only passionately curious.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google