Ce Tip De Ulei Folositi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Uleiurile făcute de Total sunt absolut ok. Probabil au găsit un preț mai mic la Castrol.

    Comment


    • Originally posted by Kojak View Post
      Da, eu!
      De vreo 12 - 13 ani incoa', doar 0w40 am pus in 1.4mpi, cu intervale regulate de schimb cuprinse intre 12k - max. 15k Km.
      Desi subtire prin definitie, mortorul se impaca perfect cu el, niciodata nu mi-a halit niciun gram pe joja intre schimburi...cel putin nu vizibil.
      Uleiurile de motor folosite de-a lungul timpului:
      - Elf 5w40 pe perioada garantiei si o scurta perioada dupa.
      - Mobil 1 New Life 0w40, cca. 2 - 3 ani;
      - RedLine 0w40, cca. 8 ani;
      - Ravenol 0w40 (Iancule, daca mai activezi p-aci sa fii mandru de alegerea mea, erai mare fan Ravenol!) de cca. 2 ani incoa'. N-am de gand sa mai experimentez alt ulei, Ravenol va fi uleiul cu care va ajunge la Remat / fier vechi masina.
      Haai maah , nu te cred
      Erai fan hiroshima ala cu redlineul care avea megane.
      Oare nu se mai gaseste redline de voi toti ati trecut instant la Rivanol ?
      ​​​​​​

      Comment


      • Logan 1.4 MPI Ambiance fabricat si cumparat in februarie 2007, 55400 Km
        Am folosit numai Dacia Oil schimbat la 3000 - 12000 Km si 1-3 ani.
        La inceput am pus Dacia Oil vrac de la Texaco, apoi Dacia Oil in bidon de la Total si in ultima vreme Dacia Oil in bidon de la Castrol.
        Foarte multumit de ulei, pret si masina!
        Last edited by abc; 6 May 2023, 10:29.

        Comment


        • Salutare
          La Logan 09.TCe 2016 am bagat numai Elf Evolution 900 SXR 5W-40 in bord km 60.000
          Voi ce mai folositi? Altceva ce?

          Comment



          • Elf Evolution 900 SXR 5w40 la 1.4mpi si 0.9tce. Recomand sa se schimbe pana in 8000-9000km, mai ales la 0.9tce (sau la alte motoare cu turbina), fiindca se innegreste mult mai tare si mai repede decat la benzinarul aspirat. Fiindca ma ocup personal de intretinerea celui de 1.4, aleg sa il schimb la 7500, din cauza mersului aproape exclusiv prin oras (conform manualului de intretinere).

            Comment


            • Detin un Logan 1.6 Mpi.
              Ce ulei imi recomandati dintre Eneos,Fuchs sau Liquy Molly?

              Comment


              • Liquy Molly
                sigpicLogan , from point A to anywhere in the world .....yeap , no problem!!! but hey!!! you said modern roads right ?

                Comment

                Working...
                X
                Anulare DPF
                Politica de Securitate Google