Ce ulei folositi?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • si asa bronzalit v-a ramane. din auzite stiu ca daca e diesel se inegreste dupa prima cheie(mobilul). dar la cele pe benzina se maroneste putin si asa ramine pina il schimbi. L 15000km iL schimbi si iti vine sa il dai unuia sa il bage in dacia 1310 ca inca mai kmerge. serios.

    Comment


    • Nici chiar asa, sa nu exageram. Dupa vreo 300-400 km se innegreste uleiul la dCi-uri.
      Dar el are benzinara, e normal sa fie putin mai maro, dar nu foarte rau.
      Last edited by andrei; 13 December 2007, 12:57.
      Cel mai nou proiect auto din România!
      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

      Comment


      • Nu stiu, dar ma bate acum gandul sa schimb asta care il am MobilS 5W40 cu un Mobil1 0W40...merita...?

        Comment


        • Lasa-l pana la 15.000 km. Totusi e Mobil, nu merita sa-l schimbi asa des. Si atunci, pune un 0W40 daca vrei.
          Cel mai nou proiect auto din România!
          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

          Comment


          • Am dat mail la VC ref. la 0w40 sa vad ce drac' zic si ei...asa de chestie.
            Cum spui tu Andrei ''totusi e Mobil'' asa e....dar parca nu am incredere in el...poate bat campii. Desi senzatia e ca motorul merge mai bine cu el, mai ''rotund'', nu mai urla asa tare la turatii ridicate...naiba stie, sunt foarte bulversat.

            Comment


            • Originally posted by Octavian___28
              Nu stiu, dar ma bate acum gandul sa schimb asta care il am MobilS 5W40 cu un Mobil1 0W40...merita...?
              tu stii daca o sa se merite sau nu,cel putin cu ocazia asta o sa aflam si noi daca e bine sau nu sa punem cel mai bun ulei de pe piata.

              Comment


              • Originally posted by ROAD EMPIRE
                OK!! hai sa sunam...si le spunem asa: Ca daca ei ne garanteaza ca pe produs in U.S.A cumparam ,daca nu scrie sau ne mint le trimitem produsul inapoi ...adica ceva de genu Payback!!!

                Sry pt doble post.

                @@am sunat si comandat.
                Tipul cu care am vb la tel nici nu am apucat sa-l intreb daca e facut in state ca el sa dat de gol si anume ca eu am zis ca vreau sa cumpar 4 L ptr schimb. iar el mi-a spus ca nu sunt la litru ,ci la o subunitate a galonului ceva de genu 945 de militri la flacon (in america nu e litru e galon).
                Pretul e de 35 de Ron fara tva (cu tva e 42) iar transportul e gratuit la uleiurile sintetice oriunde in tara in max 48 de ore.

                PS: apoi mi-a confirmat ca sunt importatori directi din State a uleiurilor si vin in transcontainere pe vapor.
                inca odata .....

                Originally posted by ROAD EMPIRE
                Deci MobilS sau mobil nu e acelasi lucru cu MOBIL 1

                Eu am facut schimbu de ulei alaltaieri si am bagat MOBIL 1 0W40 produs in U.S.A. la Firefax ...iar mecanicul cand a vazut ce ulei ii dau sa bage era socat rau ) si ma intrebat daca nu mi-e mila sa bag asa ulei in motor) ....iam raspuns scurt ca mi-e mila de motor ca sa nu bag ulei ca acesta
                deci folositi MOBIL 1 0w40 si o sa constatati ca e alta masina iar pretul pe flacon (adica 946ml) e de 42 ron cu tva si transportul inclus.....so...enjoy & have fun
                Last edited by andrei; 13 December 2007, 15:12.
                Am scos masina in ploaie sa se tuneze cand tuna !.......restul e LOGAN

                Comment


                • Originally posted by dsorinmihail
                  si asa bronzalit v-a ramane. din auzite stiu ca daca e diesel se inegreste dupa prima cheie(mobilul). dar la cele pe benzina se maroneste putin si asa ramine pina il schimbi. L 15000km iL schimbi si iti vine sa il dai unuia sa il bage in dacia 1310 ca inca mai kmerge. serios.
                  spun eu din experienta ca mobil1-0W la 10.000km mers doar in oras e maroniu.
                  eu l-am dat altora si au mai mers cu el in dacie veche.

                  Comment


                  • Cica Mobilu' in general se maroneste mai repede decat alte uleiuri si am gasit si explicatia (data de un meserias si ce am gasit si pe net): are proprietati de prevenire si curatare a calaminei mai bune ca alte uleiuri .
                    Imi aduc aminte cand mi-am pus pe deget ulei DaciaOil si imi simteam amprenta cand il frecam intre degete (asta mi-a aratat si meseriasu ala) si la Mobil nu simti treaba asta, e mult mai ''alunecos'' (desi e subtire tare), parca ar avea teflon in el.

                    Comment


                    • Revin cu raspunsul primit de la VC referitor la uleiu' 0W40
                      Buna ziua,
                      Stimate Domnule Uturas,

                      Va multumim pentru increderea pe care ne-ati acordat-o apeland la
                      serviciile noastre.

                      Referitor la solicitarea dumneavoastra, va comunicam urmatoarele:
                      utilizarea uleiurilor tip Dacia reprezinta o recomandare si nu o
                      obligativitate. Uleiurile tip Dacia sunt testate, garantand astfel calitatea
                      acestora si functionalitatea motorului in conditii optime in cazul
                      utilizarii acestor uleiuri. Dumneavoastra puteti opta pentru un alt tip de ulei,
                      cu aceleasi caracteristici ca uleiurile Dacia, insa, in cazul in care
                      uleiul utilizat afecteaza negativ parametrii motorului, producatorul
                      auto este absolvit de responsabilitate si nu va raspunde in temeiul
                      obligatiei de garantie de consecintele utilizarii unui alt tip de ulei decat
                      cel de tip Dacia.

                      In concluzie, simpla utilizare a unui ulei de alt tip decat cel Dacia,
                      dar cu aceleasi caracteristici nu atrage in mod automat pierderea
                      garantiei pentru motor, aceasta scoatere din garantie activandu-se numai in
                      cazul in care uleiul utilizat a afectat in mod negativ
                      motorul/functionarea motorului.

                      Pentru mai multe detalii, va recomandam sa va adresati in reteaua
                      autorizata Dacia.

                      Ramanem deschisi in continuare pentru orice solicitari si sugestii in
                      legatura cu produsele si serviciile oferite de firma noastra. Ne puteti
                      contacta la adresa de e-email vocea.clientului@daciagroup.com sau
                      folosind formularul de contact de pe site-ul www.dacia.ro, ori la numarul
                      de telefon 0248 500 000, fax 0248 500 076, de luni pana vineri intre
                      orele 8-20 si sambata intre orele 8-16 . Ne puteti scrie si prin posta, la
                      adresa: Automobile Dacia SA - Vocea Clientului Dacia, str. Uzinei nr.
                      1, Mioveni, jud. Arges, cod 115400.

                      Cu deosebit respect,
                      Elena Ponea
                      Agent Servicii Client


                      Deci eu am intrebat daca pot schimba indicativul 5W40 cu 0W40...si daca e mai bun (Elf, Castrol sau Mobil).
                      Deci in concluzie nu mi-a raspuns la intrebare.

                      Comment


                      • eu am dacia oil...pt ca inca nu am facut nici un schimb...dar din cte am inteles si auzit...mobil ar trebuii sa bag...deci primul schimb va fi cu mobil
                        0.9 tce SL plus

                        Comment


                        • Is magarusi astia de la Dacia... stii nu te obligam .. da pierzi garantia. Ce crezi ca nu le e usor sa-ti demonstreze ca uleiul tau e de vina??? In plus mi-e vroiau sa-mi bage pe gat Dacia Oil 5 W30 care e semisintetic si produs de Texaco.
                          Mi-au lasat un gust amar cei de la Dacia, iar service-urile, nu mai zic, numai incompetenti si acceasi practica de pe vremea lui Ceasca' "la-s ca merge", in plus te rup de bani. Daca calculam periodicitatea reviziilor si cat costa e chiar mai scump ca la renault.
                          Logan Berlina 1.5 DCi 65 CP - Preferance 26 OCT. 2006 sigpic

                          Comment


                          • Originally posted by Octavian___28
                            Deci eu am intrebat daca pot schimba indicativul 5W40 cu 0W40...si daca e mai bun (Elf, Castrol sau Mobil).
                            Deci in concluzie nu mi-a raspuns la intrebare.
                            Asa face Elena Ponea de fiecare data, ocoleste raspunsul si pana la urma te baga in ceata, nu stii ce sa mai crezi.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • Originally posted by culaurentiu
                              Daca calculam periodicitatea reviziilor si cat costa e chiar mai scump ca la renault.
                              E pe naiba mai scump decat la Renault!

                              Comment


                              • Concret: vreau sa fac revizia de 30 000 km. Dacoserv imi zice ca ma costa 4 mil.
                                Unde ma duc acum imi zice 4,5 - 5 mil. Poate sa stea mata in coada ca la 5 mii cum imi bagau pe gat sa ma duc sa schimb uleiul nu ma mai duc.
                                Logan Berlina 1.5 DCi 65 CP - Preferance 26 OCT. 2006 sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google