Ce ulei folositi?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts


  • eu deasta am luat
    Captain of the black pearl

    Comment


    • giurisici fabian asta da ulei frate,e cel mai bun mai ales daca exploatezi motorul la regimuri de turatie ridicata )

      Comment


      • de ulei dala cred ca doar vara ar fi nevoie la temperaturi de peste 40 grade, da in mod normal...e totusi prea mult pt logan.
        parerea mea

        Comment


        • Ii bun si iarna si vara, fara probleme. E cam za best...Eu sunt multumit si cu asta 5W40. Sunt curios daca voi sesiza vreo diferenta, cat de mica ar fi ea... hm...

          Comment


          • octav sa ne zici si noua daca observi ceva mici diferente ca si pe mine ma bate gandul sa trec de la castrol la mobil 1

            Comment


            • Ok. Dar de ce ai vrea sa faci schimbarea, ca amandoua sunt ok(banuiesc ca si Castrolu' tau e full sintetic). Apropo, ce scrie pe un bidon de Castrol, unde e facut?
              Atatea tampenii cate am auzit in ultima vreme, ca nu mai sti ce sa cumperi. Chiar si de Elf am auzit ca cica lotu' care e pt Romania ar fi diferit de ce baga francezii la ei in masina, de unde si diferenta mare de pret (la ei e mult mai scump). Nu sustin aberatiile astea, dar te zapacesc de cap.

              Comment


              • si castrol e full sintetic dar din ce citesc pe aici si prin alte parti vad ca mobil 1 e superior si isi pastreaza calitatile mai mult timp...sau mai bine zic mai multi km.

                Comment


                • Asa se pare, dar din lipsa de dovezi, sunt doar vorbe. Mie ce mi-a spus tipu' ala din Craiova (care se ocupa numai cu asa ceva si are la firma tester de ulei) mi-a spus ca la testele facute (cu uleiuri folosite 14-15000 km) Mobilu' a avut coeficientu' cel mai bun adica 6, apoi urma Castrolu' 4,9 parca. N-am cerut detalii ca nu prea ma stiu cu astea. Si el mi-a spus sa merg cu incredere pe Mobil ca e bun, nu-i minciuna.
                  Acum vedem noi...

                  Comment


                  • motoru din fabrica ce ulei are in el?
                    ca m-am uitat de curiozitate si vad ca e diferenta fata de ce aveam in berlina, asta zici ca e dala comestibil)

                    Comment


                    • "dacia oil" ce crezi.
                      in loc sa bagati in motor tot felul de tratamente si siropuri deaste inventate gen duralube,etc mai bine da-ti banii pe un ulei bun si de calitate superioara care face mult mai bine decat alte chestii amestecate.
                      Last edited by GFN; 30 October 2007, 15:18.
                      Captain of the black pearl

                      Comment


                      • Da e Dacia Oil facut de Lubrifin..facut in Romania, e foarte bun...si SEMIsintetic...

                        Comment


                        • Gata! L-am schimbat. 36 de lei filtru de ulei si manopera ) happy now!

                          Comment


                          • Imi era dor sa vad uleiu' nebronzalit. Parca merge mai unsa )
                            Ce-i din service n-au cmentat absolut nimic, doar cand mi-a luat tipu' masina de a bagat-o in atelier m-a intrebat de ce vreau sa-i schimb uleiu ca-i prea devreme. I-am raspuns : ''doar nu-i fac rau nimic''. Mi-a dat dreptate si la revedere. Fara comentarii ca nu e ulei de la ei sau alte cele. In 20 de min am si fost plecat.
                            Nu pot sa fac vreo diferenta, o senzatie ca parca ar fi mai silentos motoru' si nu-l mai aud asa tare cand il turez puternic. A da, si parca tzacanitu' ala nu se mai aude. Deci nu sunt informatii 100% reale, poate am si putina paranoia.
                            De unde am stat eu, am putut sa vad cum schimba uleiu' si la alte masini, multi erau veniti cu bidonu' lor de ulei. Deci baietii cred ca s-au obisnuit si de aia nu mai comenteaza, poate au ajuns la concluzia ca exista si alte uleiuri la fel si mai bune decat DaciaOil.

                            Comment


                            • Eu nu am inteles care sunt pt motoare diesel si care pt benzina. am vazut ca pe bidoanele de la Castrol, scrie Diesel, inteleg ca e pt diesel, si atunci inseamna ca pe alea pe care nu scrie nimic, sunt pt benzina, asa e?
                              Mersi
                              Don't touch! Never ever steal
                              Unless you're in for the kill

                              Comment


                              • Pe spatele bidonului ,undeva mai jos scrie daca e pt benzina sau motorina,la specificatiile uleiului.De exemplu pt benzina scrie ...SJ sau mai nou SL.Cu cat litera de dupa S e mai indepartata in alfabet cu atat uleiul este mai bun.La motorina apare cu CE sau CF si asa mai departe...
                                Forum neinteresant. Delogat definitiv.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google