Ce ulei folositi?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Nu cred ca reprezinta o problema schimbarea vascozitatii uleiului.
    Dupa cum ati vazut am pus minim ulei 5w-40. Diferenta intre 5w-40 si 5w-50 o reprezinta o mai buna ungere a ultimului, la turatii mai inalte! Oricum Dacia recomanda folosirea unei vascozitati de tipul: 10w30, 10w40,10w50,5w30,5w40,5w50,0w30,0w40. Alegerea e a voastra in functie de modul de utilizare a motorului si a conditiilor climatice.
    Eu mergand intre 3600rpm si 4500 rpm in utima treapta, deci am nevoie de un ulei care sa aiba ultimul indice cat mai mare!
    Pana acuma si Aral si Mobil 1 au fost ok! Nu au existat diferente notabile intre ele!
    Valvoline mi-a fost recomandat de un prieten care e multumit de el.
    De aceea m-am hotarat sa-l incerc si pe acesta!
    Ca pret, Valvoline e sub cele 2 enumerate mai sus!
    Dacia Logan AMBITION 1.6MPI, Gri Perla

    Comment


    • #77
      din cate am citit eu pe carbible.com nu e bine sa schimbi un ulei sintetic cu unul semisintetic. si dupa Mobil 1 5W50, care banuiesc e full sintetic, ai pus Aral 5W40 care sigur e semisintetic.
      Dacia Logan Ambition 2006 1.5 dci 65cp
      10.000 km - 22.01.2007

      Comment


      • #78
        cati litri de ulei intra la logan diesel?

        Comment


        • #79
          Originally posted by gyovany
          cati litri de ulei intra la logan diesel?
          cu schimbare de filtru de ulei(cum e si normal la fiecare schimbare de ulei) intra cam 4.2 L

          Comment


          • #80
            @gyovany: Fara schimbarea filtrului de ulei intra 4 L si cu schimbarea filtrului de ulei intra 4,1 L.
            Cel mai nou proiect auto din România!
            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

            Comment


            • #81
              Ajutati-ma cu ceva pareri. Pe mine ma mananca rau si cred ca nu are cine sa ma scarpine. Avand in vedere ca uleiu de Dacia, e facut de Lubrifin (e 5W40), ma gandesc ca tot asta am si eu in motor, din fabrica pus (desi un amic mi-a spus ca din fabrica vine totusi cu alt ulei, nu prea ii dau crezare). Acum am 3500 su ea. Pe la 6-7000 ma gandesc sa-i schimb eu uleiu, sa bag pana la 15000 tot ulei Dacia oil...5W40 sa nu bag altceva, poate isi dau seama baietii. De schimbat uleiu' (si filtru) nu e greu, sunt convins ca multi am facut treaba asta. Ce spuneti? sa o "comit''?

              Comment


              • #82
                si eu am facut la fel si nu si-au dat seama.nu au cum sa-si dea seama daca folosesti aceleasi filtre si acelasi ulei.

                Comment


                • #83
                  Aha...trebuie sa ma duc la ei sa vad cat e kila. Cred ca trebuie sa iau 4L.

                  Comment


                  • #84
                    Vezi sa nu curga ulei pe scut cand il schimbi, ca isi dau seama imediat...
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • #85
                      Pai ce sa spun..am sa am grija. Ceva amprente am sa las, asta e clar (poate sterg prea bine de ulei si praf si se vede ''lucratura''). M-ar ajuta daca as sti cine a mai facut treaba asta, sau chiar ma ''mananca'' numai pe mine...

                      Comment


                      • #86
                        Originally posted by Octavian___28
                        Acum am 3500 su ea. Pe la 6-7000 ma gandesc sa-i schimb eu uleiu, sa bag pana la 15000 tot ulei Dacia oil...5W40 sa nu bag altceva, poate isi dau seama baietii. De schimbat uleiu' (si filtru) nu e greu, sunt convins ca multi am facut treaba asta. Ce spuneti? sa o "comit''?
                        daca tot vrei sa faci chestia asta pune si tu un ulei mai bun,orice numai romanesc nu.
                        PS.Orice ulei ai pune nu au cum sa isi dea seama ce este in motor,stai linistit.

                        Comment


                        • #87
                          Deci eu vreau sa te cred, chiar vreau. M-am gandit la asta romanesc (desi nu suport ideea de ''lubrifin''!) pt ca nu-si vor da seama. Daca bag alt ulei, eu stiu, un Mobil sau Castrol, mai mult ca sigur ca nu va avea aceeasi culoare cand il vor schimba baietii la 15000 ca uleiu' Dacia Oil. Ce parere ai? Eu cred ca nu bat campii...

                          Comment


                          • #88
                            Si chiar daca bagi altecva si isi dau seama (la cat de prosti sunt, nu-si dau seama sigur, defapt nici un mecanic mai priceput nu prea are cum sa-si dea seama) le spui ca ai facut schimbul de ulei la 7500 cum se recomanda, intr-un service Dacia, doar ca aia au zis ca nu e nevoie sa-l treaca in carte. E bine?
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • #89
                              Asta e o treaba care se poate verifica destul de usor. Nu stiu ce sa mai spun...momentan nu-mi fac probleme la aproape 3500 dar vad ca fac km intr-un ritm alert (daca ar curge benzina la robinet in doi ani as duce-o la casat). Nu vreau sa-mi bat joc de ea si la cat cer de la ea, sunt pe deplin multumit. Cert e ca nu am sa merg cu uleiu' asta pana la 15000. Si pana la urma am sa ma duc la 7500 sa-mi schimbe ei uleiu'...si am terminat problema. Of of...mai mai

                              Comment


                              • #90
                                Originally posted by 1.5 DCI
                                din cate am citit eu pe carbible.com nu e bine sa schimbi un ulei sintetic cu unul semisintetic. si dupa Mobil 1 5W50, care banuiesc e full sintetic, ai pus Aral 5W40 care sigur e semisintetic.
                                Aral 5w40 HighTronic este full sintetic!
                                In schimb, m-am interesat si uleiul Valvoline VR-1 5w50 este semi-sintetic.
                                Din seria VR-1 doar 10w60 e full sintetic!
                                Asadar voi merge pe Valvoline Syn Power 5w40 care e full sintetic!
                                Dacia Logan AMBITION 1.6MPI, Gri Perla

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google