Ce ulei folositi?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • E bun pretu'? Ma bucur sa aud asta, e ce trebuie, garantat. Pretu' e de la cel mai mare magazin auto din Arad (ca subsemnatu' e din Arad). Sapt. viitoare il si iau, chit ca-l schimb peste vreo 2 luni...doar nu rancezeste.

    Comment


    • ulei aral

      Aveam o impresie buna despre Aral ,ce se recomanda pentru Logan?Dar pentru cutie?

      Comment


      • Spalati motorul inainte de schimb?

        In interior vorbesc,deoarece la scoala profesorul de masini ne spunea ca e bine sa spalam motorul ,in interior cu un ulei detergent sau cu motorina dupa care sa dam citeva ture la mina apoi sa-l scurgem bine ,dupa care schimbam filtrul si punem uleiul deoarece fiecare ulei in parte are anumite caracteristici si pot face reactie intre ele.Ce ziceti?

        Comment


        • Nu tre' sa speli motoru'. Reactie intre uleiuri nu apar daca pui ulei de la un alt producator si are ACELASI indicativ (ex Logan: 5W40). Lasat bine sa se scurga si la revedere, altu pus. Eu cum am spus, voi merge pe Mobil S 5W40, full sintetic. Un posesor de Golf IV s-a uitat zilele trecute la uleiu' meu din Logan (cel original, nu l-am schimbat inca) si s-a mirat cat de curat e...un pic brozat, dar curat ca lacrima. Pai ce naiba sa fi gasit...? ma gandeam eu.

          Comment


          • Petru motor se recomanda Elf, iar in cutia de viteze trebuie pus Dacia Extragear SAE 75W80, API GL5.
            Cel mai nou proiect auto din România!
            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

            Comment


            • Am si eu o intrebare....daca fac numai 7000-8000 km /an ce rost are sa mai dau o groaza de bani pe ulei dinala care face 15.000?oricum in fiecare an o sa fac revizie la data fixa nu??Mi se pare cam aiurea sa dau 150-200 ron pe un ulei pe care il schimb la 7000 km.
              Aaaa si mai am o intrebare Uleiul Dacia ce pret are si tine intradevar 15.000 km?Ca nu am gasit pretul pe forum.

              Comment


              • of imparte 200ron la 356de zile cat are un an si o sa vezi ca-ti da o suma infima pe care o poti economisi zilnic din fecare aia 10bani carei lasi la piata sau ii lasi pe tejghea la alimentara doar ca nu ti place sa cari maruntis... deci daca zilnic ai pune un leu la pusculita ai strange banii...
                uleiul nusi pierde propietatile doar la numaru de km , el isi pierde propietatile si o data cu trecerea timpului... deci pune ulei cat mai bun daca ti la masina ta

                sigpic

                Comment


                • Originally posted by fabulous4u2
                  Aaaa si mai am o intrebare Uleiul Dacia ce pret are si tine intradevar 15.000 km?Ca nu am gasit pretul pe forum.
                  Pai costa aproape cat Elf-ul, daca nu s-o fi scumpit intre timp si poate costa mai mult ca Elf-ul...
                  Cel mai nou proiect auto din România!
                  Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                  Comment


                  • eu am Dacia Oil in ea .. nu am de ce sa ma plang
                    http://mitzah.labrute.fr/
                    http://c0nstanta.myminicity.com/tra http://c0nstanta.myminicity.com/sec

                    Comment


                    • Mie la revizia de aproape un an (11500km) mi-au bagat ulei ELF 5W30
                      Ce parere aveti despre el ???
                      Mie mi s-a parut mult mai silentioasa si mai zvelta masina cand am scoso din service.
                      Precizez ca am facut revizia acum pentru ca am avut talon de schimb de ulei MOKA valabil pana la sfarsitul lunii.
                      Daca ma credeti pe mine revizia m-a ajuns 108 RON pentru ca uleiul a fost in valoare de 120 RON.

                      PS: sunt din Galati si revizia a fost facuta la noul service NALBA de la iesirea spre COMBINAT / TECUCI.

                      MAI AM UN TIKET DE ULEI MOKA cine doreste sa ma caute.

                      Comment


                      • Originally posted by GLDexTer
                        Mie la revizia de aproape un an (11500km) mi-au bagat ulei ELF 5W30
                        Ce parere aveti despre el ???
                        Mie mi s-a parut mult mai silentioasa si mai zvelta masina cand am scoso din service.
                        Precizez ca am facut revizia acum pentru ca am avut talon de schimb de ulei MOKA valabil pana la sfarsitul lunii.
                        Daca ma credeti pe mine revizia m-a ajuns 108 RON pentru ca uleiul a fost in valoare de 120 RON.

                        PS: sunt din Galati si revizia a fost facuta la noul service NALBA de la iesirea spre COMBINAT / TECUCI.

                        MAI AM UN TIKET DE ULEI MOKA cine doreste sa ma caute.

                        Deci ai schimbat uleiul original(din fabrica) la 11.500 km nu?Pana la acest schimb a mers normal masina cu uleiul din fabrica nu?

                        Comment


                        • Da. A mers cu uleiul de FABRICA.
                          in jur de 6500KM au fost facuti in localitate iar restul in afara la drumuri lungi precum: GALATI-TARGU MURES ~ 600KM ; GALATI-CONSTANTA ~ 250 KM; GALATI-BUNICI ~ 100KM; bineinteles si retur la toate
                          Dar dece intrebi ???

                          Comment


                          • Pai primul ulei ar cam trebui schimbat la 7500 km, pentru ca e motorul nou.
                            Cel mai nou proiect auto din România!
                            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                            Comment


                            • eu am acum elf excelium sintetic 5w40 si metabond
                              "cromul este placerea mea"
                              "cui nu-i place , valea"

                              Comment


                              • Originally posted by GLDexTer
                                Da. A mers cu uleiul de FABRICA.

                                Dar dece intrebi ???
                                Intrebam pt ca cei de la dacia zic ca se schimba la 10-15.000 iar prietenii mei au procedat la fel(au trecut de 10.000 cu uleiul din fabrica).....numai ca aici am auzit ca de fapt se schimba la 7500 si nush pe cine sa cred.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google