Ce ulei folositi?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Amandoua sunt bune, dar 0w40 e mai bun decat 5w40 si e foarte scump.
    Cel mai nou proiect auto din România!
    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

    Comment


    • La diesel 5W40 e ok. 0W40 e deja prea subtire (!) pt un diesel. Nici nu stiam ca la 1.5 dci in carte scrie ca ai voie si 0W40. Mie si la benzinar mi se pare prea subtire(0W40), pt diesel e clara treaba.
      Strict si la obiect: baga 5W40 fullsintetic (pt diesel) si vei face o fapta buna!
      Poti verifica si la alte marci (VW spre ex...) nu prea se baga 0W40 la diesel.

      Comment


      • voi la dci ati bagat super duralub? sau aditivi la motor?


        nu am ajuns inca sai fac primul schimb de ulei , dar tare ma bate gandul sai bag si un aditiv la motor un superduralub am inteles k e cel mai tare asta pana ce aflu care e cel mai bun ulei pt motor si daca se merita luat de la ei uleiul si celelante
        Last edited by andrei; 7 January 2008, 18:59.
        ym! dorinu2005@yahoo.com
        BARBATII ADEVARATI PREFERA 1.5 DCI

        Comment


        • eu de cind sa infiintat acest thread tot nu sunt sigur ce ulei voi pune la primul schimb doream mobilone 5w40 dupa aia ajunsesem la concluzia ca elf cu aceeleasi valori si la cutie ??????????? mai am putin timp sa vad pina la primul scimb dar sunt asa de multe pareri ca nici nu poti sa faci o medie graficul de sus nustiu cum e facut dar in nici un caz din ce ati zis voi si eu in nici un caz nu voi folosi Dacia Oil - dar totusi e pe primul loc - mama lui de grafic pana la urma tot nu sunt hotarat

          Comment


          • Originally posted by doru View Post
            voi la dci ati bagat super duralub? sau aditivi la motor?
            Nu merita sa bagi DuraLube in motor de acum, abia dupa 100.000 km sa te gandesti la el.
            Si uleiul nu il lua de la dealer, adcia Dacia Oil ca e semi-sintetic, ia unul full-sintetic din alta parte. In rest, filtrele ia-le de la ei, sunt de calitate.

            Originally posted by petroman View Post
            in nici un caz nu voi folosi Dacia Oil - dar totusi e pe primul loc - mama lui de grafic pana la urma tot nu sunt hotarat
            Dacia Oil e pe primul loc ca lumea din ala baga, fara sa stie calitatea lui...
            Eu iti recomand Elf-ul, de altfel e recomandat si de Dacia/Renault si e bun.
            Cel mai nou proiect auto din România!
            Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

            Comment


            • Baga Mobil 5W40 full sintetic si ai terminat problema. Nu te ghida dupa grafic. Normal ca DaciaOil e (inca) pe primul loc. Nu e un ulei prost, dar daca ai posibilitatea sa bagi altul mai bun, de ce sa nu o faci?
              Referitor la aditiv: sa nu te puna satana sa bagi in motorul nou aditiv!!!
              Un motor nou si un ulei bun NU au nevoie de aditivi!
              Plus ca Duralube din cate stiu trateaza motorul (partile metalice de frictiune) si nu uleiul.
              Nici macar la 100000 km (!) sa nu te gandesti sa pui in motor aditivi...Un ulei bun are grija de motorul tau (si un condus de om normal, cu mici veleitati de pilot, ca doar toti suntem un mic Schumacher ) )
              Am vazut 1.5 dci de taxi cu 190000 la bord, numai cu DaciaOil si merge brici. Deci nu-ti fa probleme ca se ''uzeaza'' prematur. Pune ulei bun si atat, nimic mai mult. Din cand in cand mai baga in rezervor un aditiv pentru motorina, sa-ti mai curete pompa si injectoarele. Am vad pe viu ce face un aditiv bun bagat in motorina: primul efect - nu mai scoate fum cand il turezi mai puternic.

              Comment


              • Eu am bagat pana acum uleiul lor Havoline 5W30 la fiecare 7500 km, mergeam la Auto Europa in Timisoara si imi faceau schimbul, ziceti ca nu e ok uleiul? Pe bidon scrie ulei sintetic and stuff. Vreau sa merg mai departe tot pe Havoline, ca sa nu schimb marca, vreau sa pun 5W40. Pana acum nu am avut nici un fel de problema cu el. Se merita sa merg tot pe el sau il schimb pe Mobil sau Elf?
                No, apoi blana
                Taaaaaci!!! ca nu stii ce-i bine
                ...si nu uita, prietenul bun, la balamuc se cunoaste

                Comment


                • E bun stai linistit, chit ca e 5W30 (si nu 40, 40 e mai bun vara, sau 50 ideal, dar e ok!).
                  Mai ales daca tu mergi si-l schimbi tot la 7500 (bine ca te tine buzunaru). Dupa umila mea parere n-ar trebui sa-l schimbi asa des, mai ales ca e full sintetic.
                  La motoarele noastre sunt bune toate (Havoline.,Elf, Castrol, Mobil) daca sunt full sintetice. Toata treaba e de ce ''afinitati'' avem fiecare. Nu cred ca le putem diferentia categoric d.p.d.v. calitativ.

                  Comment


                  • Originally posted by Octavian___28 View Post
                    Dupa umila mea parere n-ar trebui sa-l schimbi asa des, mai ales ca e full sintetic.
                    Da, Dacia Oil e full-sintetic cum sunt eu popa...
                    Cel mai nou proiect auto din România!
                    Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                    Comment


                    • Deci omu a spus ca a bagat Havoline 5W30, si asta e full sintetic. La reprez. Dacia gasesti si Havoline, nu numai DaciaOil. Nu e acelasi lucru, acelasi producator, dar alt ulei

                      Comment


                      • eu am cam 8000 de kilometri facuti cu dci-ul meu si urmeaza in ceva timp sa ma duc la prima revizie. am intrebat acolo unde o sa fac daca pot veni cu uleiul meu si au zis ca da, dar ca pierd garantia la functionarea motorului, sau ceva de genul asta. ei au zis ca folosesc mobil si inca un ulei, cred ca dacia oil. initial voiam musai sa ma duc cu uleiul meu, dar acum parca zic ca mai bine sa folosesc uleiullor, macar sunt lipsit de o grija, iar ei au zis ca folosesc un ulei care oricum nu dauneaza motorului.... ce parere aveti? ce ati face, sau ce ati facut la prima revizie legat de ulei?
                        1.5 DCi Laureat Gri platine, a strong car for a strong man!

                        Comment


                        • Originally posted by Octavian___28 View Post
                          Deci omu a spus ca a bagat Havoline 5W30, si asta e full sintetic.
                          E unul si acelasi lucru, Havoline 5w30 e si Dacia Oil. Deci eu cred ca a bagat Dacia Oil, sa ne lamureasca.
                          Cel mai nou proiect auto din România!
                          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                          Comment


                          • huzzi (...) si la Arad au mai multe marci de ulei (Castrol, Mobil, Elf, Dacia Oil desigur) dar e mult mai scump decat daca l-ai cumpara de la un magazin auto. Am sa ma interesez ca m-ai facut curios, cat e L de Mobil spre exemplu la ei.

                            Comment


                            • eu azi am fost la reprezentanta si mi sa spus ca trebuie sa pun ulei marca care vreau eu dar valoarea de 10W40 am MCV 1.5 dci 85 cai,Andrei sun mai bulversat ca eri ce sa mai cred daca reprezentanta dacia zice asa CAREMIL IASI

                              Comment


                              • eu as vrea sa bag la dci-ul meu Castrol GTD magnatec 5w40 sau Castrol magnatec diesel 5w40 dar nu stiu care este diferenta intre ele
                                daca stiti unde se gaseste Gtd magantecu 5w40 si la ce pret este bidonul de 4 litri va rog sa-mi spuneti si mie
                                cel simplu( Castrol diesel magnatec) l-am gasit in metro la 166 ron la bidon de 4 litri
                                sper ca nu intra mai mult de 4 litri cu tot cu filtru schimbat
                                Cu tractorul pe ogoarele (strazile) patriei

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google