Ce ulei folositi?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Adriann : ...si eu care credeam ca sufar de paranoia cand am spus ca virgula cu Mobil Synt S 5W40 (defapt un ulei sintetic, dar asta il folosesc si eu acum) se diminueaza zgomotul la turatii ridicate (peste 3000 si mers mult timp asa cu el). Deci clar (si fratelo a remarcat) are alt zgomot motorul, ii ''place''.
    Cu ultima cifra ai dreptate (...W30 sau 40 sau 50 sau...60) nu e bine sa mergi in jos cu ea, daca ai ''obisnuit'' motorul cu un ...W40 nu prea e bine sa-l treci la ...W30. Ultima cifra e buna sa fie (cum ai spus) cat mai mare, cel mai ''za best'' la 50 sau 60 (pentru forja). DAR in sus, de la un ...W30 oricand poti sa treci la un ..W40 sau ..W50
    PS: am sa merg in continuare pe 5W40 (sau cel mai bun 5W50!, normal...de la Mobil)

    Comment


    • Originally posted by andrei View Post
      Foarte bun uleiul asta, dar un Castrol RS 0W60 nu ti-ar place?
      ba da ,dar este destul de mare diferenta de pret 0 w 50 castrol 70 de euroi 4 litri pe comanda in nemtia
      toora,llumar fata spate,zender,borla,calc reno sport,1.6 93cp,vw mk1,1.8,sparco sprint,roll bar omp,centuri 6 puncte sandtler,bf goodrich,bbs,borla

      Comment


      • Vara oricum conteaza ultima cifra (nr) daca e ''60'' iz za best!

        Eu am sa merg pe un 5W50 (de la Mobil desigur, pun fisa tehnica la bataie, nu am vazut un ulei care sa-l ''bata''). Numai bani sa fie.

        Comment


        • La revizia de 10000km, "meseriasul" de la service a pus ulei peste nivelul <max> al jojei. Practic a pus din al 5 lea bidon de ulei, cam jumate. L-am intrebat de ce a pus jumate din bidon si a zis ca nu are nimic motorul daca e mai mult si oricum la celelalte bidoane nu a stat sa se scurga tot uleiul.
          Trebiue sa-mi fac griji ca uleiul este peste nivelul maxim?

          Comment


          • Elf Excelium 5W-40

            Comment


            • in motor intra cam 4,1- 4,3 litri la dci
              ym! dorinu2005@yahoo.com
              BARBATII ADEVARATI PREFERA 1.5 DCI

              Comment


              • La dCi intra 4,0 L fara schimbarea filtrului de ulei si 4,3 L cu schimbarea lui.
                Last edited by andrei; 20 January 2008, 22:59.
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • ...adica filtru de ulei (4,1 litri cu schimbare filtru).
                  Zett: nu-i bine ca e peste nivel maxim. O sa ti-l consume in timp, dar nici pt catalizator nu-i bun. Daca ai vazut ca e peste nivel (cati mm?)trebuia sa faci scandal.

                  Comment


                  • 4,3 cu tot cu filtru

                    http://www.loganclub.ro/forum/showth...highlight=focu

                    Comment


                    • 4,1 cu tot cu filtru, crede-ma pe cuvant...

                      Comment


                      • 4,3 cu tot cu filtru la dci chiar crezi ca vorbesc pederost (nu te uita ca sunt doar membru pe ecest forum sau daca esti de cinci stele trebuie sa te si cred) - asa sunt eu mai rau

                        http://www.loganclub.ro/forum/showth...highlight=focu

                        Comment


                        • eu am masurat nivelul de ulei acasa, nu la service.
                          Si sa scot din ulei, as putea?
                          Cineva a scris ca a luat cu o perfuzie si seringa. E o metoda buna?

                          Comment


                          • 4,1 litri cu schimb filtru ulei.
                            Atasat o pagina din manual.
                            Eu nu ma uit la ''stelute'' sau vechime neaparat cand vorbesc cu un coleg de forum. Toata treaba e sa dam informatii cat mai corecte.
                            Attached Files

                            Comment


                            • eu am lasat teoria deoparte ca ne omoara si iti spun din practica se poate verifica si mai vorbim - vezi ca scrie in paranteza ajustati dupa joja si ai sa ajungi la 4,3 (eu nu stau cu manualele in fata doar spun din ce am facut practic) nici nu stiam de acel tabel (rezervor de carburant 50 aproximativ am pus 58 fix - motorina teoria si birocratia din Romania ne omoara

                              http://www.loganclub.ro/forum/showth...highlight=focu

                              Comment


                              • Si eu practic am vazut ca ce e peste 4,1 Litri trece de nivel maxim (sau e la limita de sus). Sa fie posibil ca treaba asta sa nu fie universal valabila? O fi.

                                In 1.4 mpi intra cica 3,3 litri (mi-e greu sa cred practic). Cand mi-am schimbat uleiu mi-au pus 3,1 litri (cu filtru schimbat desigur) si eram putin iritat ca era la maxim maxim nivelu.
                                Acum la 15000 o sa le dau numai 3 litri sa puna ....

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google