TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Discuri de frana:


    Placute de frana:
    Dacia Logan Prestige 1.5DCI cu 85 CP Albastru Mineral

    Comment


    • Foarte bune marcy, am tot discurile alea cu fdb 845, uzura aproape inexistenta in ~12000 km.
      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

      Comment


      • dar am inteles ca sunt mai multe modele de brembo ventilate. sam, ai citit review-urile ? cica alea n-ar avrea easy check si nu e clar daca sunt PVT.

        "cristian tita | 5 din 5 Stele!
        06.07.2014

        Am comandat aceste discuri pentru un logan MCV 1,5 dci (50KW/68CP) cu ABS AN FABRICATIE 2007 impreuna cu placute acelasi producator. D.p.d.v. al calitatii, serviciului prestat de piesenet nu am nici o problema. Piesele au venit repede, s-au potrivit, nimic de zis. DAR NU AU SISTEM EASY CHECK si stiu ce vorbesc! Cu sau fara sistemul acesta oricum le montam pe masina pentru renumele producatorului si pana acum nu am probleme, nu scartiie, nu vibreaza volanul la franare totul e OK, dar revin nu au sistem EASY CHECK."

        Comment


        • merci
          am zis sa iau ceva mai bun decat cele originale,nu am tinut cont de sistemul easy check
          Dacia Logan Prestige 1.5DCI cu 85 CP Albastru Mineral

          Comment


          • eu vorbeam de easy check in sensul in care ar fi legat de PVT, daca este... habar n-am. am postat acolo si le-am cerut codul producatorului ca sa verific daca sunt pvt. pretul ar fi bun.
            vad ca fdb 845 sunt doar 70 de lei. dar am inteles ca scartaie rau si cam uzeaza discurile.
            Last edited by B997NDL; 14 March 2015, 19:23.

            Comment


            • 845-le alea cred ca trebuie doar pe MASINI. Adica acele chestii cu 4 roti care au si antifonare.
              Dar daca nu te deranjeaza scartaitul gen frane de tren, merg.
              Discurile Brembo ventilate fac fata bine la FDB845.

              Comment


              • prefer placute moi, gen oem sau fdb 1781, care nici sa nu scartaie si nici sa nu uzeze prea tare discurile. totusi nu fac raliu de coasta sau altceva ca sa am nevoie des de frane de la 100 la 0.

                Comment


                • Eu am fost si am schimbat palcutele si discurile la ..dealer in programul Dacia.Am montat "pesele" marca Motrio.masina franeaza bine,vad ca ABS-ul nu mai intra asa repede,pedala e mai sus.Vechile discuri originale au tinut 67 mii km.mai aveau circa un mm si gata.
                  Welcome to the Club, We Have Jackets !

                  Comment


                  • la mine au 82-83 de mii dar vad ca merg. trebuie schimbate totusi.

                    Comment


                    • Ce e ciudat ca din astia 67 mii eu am condus circa 10 mii,restul nevasta.La papuci am scimbat tot pe la 60 mii dar mers gen Dakar + 1000 -1300 kg marfa.Tovarasa mea merge ponderat .
                      Welcome to the Club, We Have Jackets !

                      Comment


                      • @margelatu
                        Si costul distractiei a fost de...

                        Comment


                        • 499 si o ora de cafea ..
                          Welcome to the Club, We Have Jackets !

                          Comment


                          • Multam! Seara buna!

                            Comment


                            • Originally posted by margelatu View Post
                              499 si o ora de cafea ..
                              cam mult. de ce ?

                              cat poate fi manopera ? ti le facea un amic care se pricepe.

                              Comment


                              • Deci ,lene + timp= bani.Asta e..Daca aveam de gand sa ies moca la manopera le schimba je,ca am scule .Am tremis nevasta dupa ce a dus copii la scoala sa schimbe piesele.Daca era sa le cumpar eu si sa le montez , alte fiare si cica erau mai scumpe.Deci...Romania...
                                Last edited by margelatu; 14 March 2015, 20:40.
                                Welcome to the Club, We Have Jackets !

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google