TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • nu sunt doar 7 lei. ferodourile le gasisem la 70 de lei/buc la Timonierului ( militarii stiu despre ce vorbesc )
    brembo pvt gasisem azi si la norauto. erau 182 2buc, si 110 lei fdb 1781. cel putin asa mi-a zis ala la telefon, ca astea ar fi.
    desi par mai de incredere epiesa, din comentariile colegilor.

    Comment


    • Si eu am mers pe mana colegilor mai sus mentionati cand am cumparat discurile si placutele, dar daca tu vrei sa experimentezi pe banii tai, go on.
      Discuri ferodo eu n-as mai lua, ventilate sau ne...
      Ps : daca te uiti la 40-50 de lei pentru un schimb iti recomand targ vitan, gasesti de toate la super preturi
      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

      Comment


      • e evident ca stii mai multe despre ele decat mine. daca nu le-ai mai lua, spune-mi de ce. nu ma cramponez de ele.
        prevad ca voi merge tot pe brembo, dar macar sa stiu de ce sunt mai bune.
        daca sunt diferente semnificative, logic ca nu ma cramponez de 50 de lei.
        dar macar sa stiu de ce costa mai mult fata de altele. nu se aplica mereu "mai scump=mai bun"

        daca ma cramponam de bani, au la norauto sert placule si discuri ventilate cu 165 de lei asam.
        Last edited by B997NDL; 16 April 2015, 17:50. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • Cand vanzatorii rumani va spun ca Ferodo nu face discuri, ci doar ambaleaza de la altii... Nu, ca Ferodo e zeu, cum a avut tupeu Dsign, acest nestiutor in domeniu sa zica asa ceva?
          _
          B 48 C U P - Ligheanul Agitat

          sigpic

          Comment


          • deci, ce vrei sa zici ? ca nu fac discuri ? zi un disc ventilat bun.

            Comment


            • Hai că o luăm iarăşi de la capăt.

              Comment


              • adica ?! ca o sa-mi ziba de brembo pvt ? nici ate-urile nu cred ca sunt proaste.
                eu voiam sa aflu de ce ferodo face placute bune, dar discurile lor nu sunt recomandate.

                Comment


                • Originally posted by dsign View Post
                  Cand vanzatorii rumani va spun ca Ferodo nu face discuri, ci doar ambaleaza de la altii... Nu, ca Ferodo e zeu, cum a avut tupeu Dsign, acest nestiutor in domeniu sa zica asa ceva?
                  Eu totusi nu inteleg politica asta de cacao a unor firme de a intra si ele pe o nisa de piata, recte ferodo, au placute de frana de calitate superioara si vor sa vanda si discuri, de ce ? Nu traiesc indeajuns de bine incat trebuie sa ia un rahat de disc noname pe care-si scriu la rece numele apoi sa-l vanda ?
                  La fel face si SKF cu minunatele kituri de distributie, folosesc rulmentii lor si o curea (sper sa fie gates asa cum umbla vorba-n targ) pe care-si trec numele cu creta alba.

                  ndl : tocmai ce ti-a zis dsign ca ferodo nu face discuri, le rebranduieste

                  ferodo face placute de frana bune si discuri proaste, la fel cum brembo face discuri bune si placute mai proaste ca asam.
                  In principiu discurile alea pe care PVT pe care ti le-am recomandat au fost si alegerea mea din cateva motive :
                  recomandarea colegilor, continut ridicat de carbon (se racesc repede), ventilatie intercalata (mai buna ca un disc clasic), raport calitate/pret excelent
                  am preferat sa merg la sigur decat sa fac incercari doar ca sa nu iau ce-mi recomanda altii sau ca poate sunt mai bune celelalte
                  daca iei pvt merita sa pui si fbd845 pe care le gasesti la piesenet cu 70 de lei
                  Last edited by 827sam; 17 April 2015, 08:50.
                  Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                  Comment


                  • Originally posted by B997NDL View Post
                    deci, ce vrei sa zici ? ca nu fac discuri ? zi un disc ventilat bun.
                    Brembo max. Insa nu cred ca vrei sa dai 450 ron pe un set; basca placute mai performante (vezi Ferodo DS performance 350 set)
                    Daca vrei mai ieftin, mergi pe disc ate, placute ate. Eu am configuratia asta din fabrica si franeaza destul de bine. Sau brembo Pvt
                    My Ride sigpic

                    Comment


                    • Madutzu, bmax nu-s discuri de strada, alea rontzaie placutele, nu le uzeaza. La un mers normal franezi numai la rece )
                      Le-am utilizat si eu vreo 20.000 si le-am dat unui coleg de forum.
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment


                      • Va raciti gura de pomana, NDL va alege tot discuri+placute "de origine" si Elf 5w40.
                        Last edited by mr.K; 17 April 2015, 09:06.

                        Comment


                        • După ce bineĆ®nţeles că va mai scrie cel puţin două pagini pe subiectul acesta.

                          P.S Sper că ştie de glumă colegul nostru!

                          Comment


                          • De gluma stie,ca urmare va mai scrie inca fo' 6 luni pe tema discurilor, cand decizia lui era luata din capul locului, doar cocheta, ipotetic, cu ideea schimbarii brandului.

                            Comment


                            • Originally posted by 827sam View Post
                              Madutzu, bmax nu-s discuri de strada, alea rontzaie placutele, nu le uzeaza. La un mers normal franezi numai la rece )
                              Le-am utilizat si eu vreo 20.000 si le-am dat unui coleg de forum.
                              Depinde de placute. Iar cu ale chiar ai frane.Sunt omologate pt strada
                              Cand se vor termina discurile mele, pe alea merg
                              Cu ce placute le-ai folosit?
                              My Ride sigpic

                              Comment


                              • Le-am folosit cu ferodo premier sport fdb845, frana intradevar era fara cusur, praf dublu pe jante. Le-am mai folosit cateva mii cu ds performance insa isi aratau cu adevarat calitatea cand deja lichidul de frana fierbea.
                                Oricum fata de configuratia actuala n-am vreun repros si cel putin pentru necesitatile mele sunt fix ca bmax cu aceleasi placute.
                                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google