TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mai grav
    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

    Comment


    • discuri cu diametru de 260 intra pe 259? diferenta e f mica.
      discuri ferodo premier ... ce parere aveti legat de ele. am gasit la pret bun.
      sigpic

      Comment


      • pai asa cum ai spus diferenta e minima. tu alegi problema este ce astea de 260 au grosime mai mare (22mm) si s-ar putea sa nu poti punbe placute noi decat cu etrierii mari ( de van)

        Comment


        • gasisem tot de 12. de asta intrebam...
          "Pentru vehicule cu ABS Parte montare fata Tip disc frâna plin Grosime disc frana 12 mm Ø 260 mm Diametru asezare gauri 61 mm Num. gauri 4 cu suruburi"

          e vb de discuri Brembo. am gasit pe alt site aceleasi discuri, dar ar avea cica 259. probabil e diferenta de interpretare sau rotunjire a dimensiunilor.
          sigpic

          Comment


          • cam asa ceva nu mai bine faci o intrebare la Daciashop?

            Comment


            • unu din site-uri este si al lor ....
              deocamdata sunt in prospectare de piata.

              on topic.
              pana acum am gasit 3 tipuri de discuri ok din pct meu de vedere.
              1. ferodo premier - 185ron/set
              2.brembo - 120 ron/buc
              3.trw - 130 ron/buc

              toate 259/12 pline

              cine a folosit vreunu din ele, si ce parere are? trw parca sunt cele stock ale masinii daca nu ma insel.
              sigpic

              Comment


              • Nu stiu ce tip de discuri sunt alea din fabrica...dar sunt din margarina, asa repede se tocesc.
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • daca iti zic cati km au discurile mele... o sa te crucesti...
                  120k ))
                  sigpic

                  Comment


                  • Le-ai masurat? Cati mm mai au grosime ?
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • 10.6 - 10.7 la minim. masurat cu subler ... nu te gandi ca am masurat cu vreo rigla. si nu am masurat buza exterioara...
                      sigpic

                      Comment


                      • si la mine pe piesa in care se pune placuta, aia basculanta scrie TRW, deci cred ca sistmul d efrnare cel putin la mine e trw.
                        259, ventilate

                        Comment


                        • etrierii, ca discurile cred ca sunt valeu! scuze, Valeo

                          Comment


                          • Daca si discurile sunt moi ca margarina ma impusc. Al dracu sunt mii de loganuri , poate zeci de mii? luate de catre companii, masini de firma , facuta revizia la 20.000km sau 15mii dupa caz si merg de rup cu discurile stock.
                            dc mergi cu placute de fabrica nu se subtiaza discurile, dc pui ceva placute dure logic ca le faci foita.

                            Comment


                            • la mcv sunt trw la berlina clasica sunt lucas si la van sunt ate

                              citesc de cateva pagini bune, si ma uit ca toti vorbiti de placute si discuri .. .eventual de etrieri dar de lichid de frana ... NIMENI ... o fi neimportant :-??
                              sigpicMy ride

                              Comment


                              • Originally posted by Dennis_TL View Post
                                Daca si discurile sunt moi ca margarina ma impusc. Al dracu sunt mii de loganuri , poate zeci de mii? luate de catre companii, masini de firma , facuta revizia la 20.000km sau 15mii dupa caz si merg de rup cu discurile stock.
                                dc mergi cu placute de fabrica nu se subtiaza discurile, dc pui ceva placute dure logic ca le faci foita.
                                Cunosti la cati km se schimba discurile la alte masini? Iti zic eu, la cel putin 100.000 km si asta daca mergi in conditii de oras.
                                Dacia recomanda sa se schimbe discurile dupa ce s-au subtiat cu putin peste un mm discurile. Asta inseamna ca la 60.000 km, daca ai avut un stil agresiv de condus, deja le schimbi. Adica la al doilea schimb de placute conform reviziei si asta e valabil cu placutele recomandate de dealer, nu mai zic daca pui cine stie ce "ceramice" ca placute. Concluzia e ca: Discurile sunt dintr-un material destul de moale.

                                @Deluxe: e foarte important si lichidul de frana dar fiind thread despre discuri, nu s-a deviat decat spre partea placutelor de frana. Daca nu exista thread strict despre lichid, sa facem unul.
                                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google