TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Fanez View Post
    Am vazut recomandari de schimbare la 4 ani, nu la nr de km. Pe capacul de la bidonasul meu scrie "DOT 3 sau DOT 4". N-am gasit nicaieri sa scrie clar ce are din fabrica.....
    Uite ca am gasit. Mi-a trecut prin cap sa ma mai uit o data in "carnet de intretinere" si am descoperit ca lichidul de frana DOT 4 (cu care e dotata masina) se schimba la 90.000 km sau la 3 ani.

    Comment


    • Discuri+ placute brembo dupa cca 3500 km
      uploadfromtaptalk1459525031234.jpguploadfromtaptalk1459525063539.jpguploadfromtaptalk1459525093685.jpg

      Trimis via Tapatalk

      Comment


      • Sigur nu e lipsa un zero?

        Comment


        • Subscriu si eu pe acest subiect,discuri noi,placute noi.Deocamdata dupa 9 ani si 51000 km nu am schimbat decat placutele,discurile sunt bune.Operatiunea de schimbare a lor a fost executata la un alt logan,nu a fost complicat (scule,cric,garaj,wd40 etc).

          Comment


          • Brembo fac discuri bune dar la placute au facut niste pârnăi de toata frumusetea.
            In cateva sute de km au reusit sa beleasca ate powerdisc pe octavia...
            M-as mira sa fie mai bune ca un fdb1781, gdb1634 sau chiar textar.
            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

            Comment


            • Pai Brembo nu face placute, le ambaleaza de la ei din grup.

              Fanezule, da cu o perie de sarma pe suprafata unde asezi roata, de fiecare data cand o scoti, sa elimini rugin aia care se formeaza pe suprafata netratata. Poti daca vrei sa cureti si sa protejezi cu vopsea dedicata.
              _
              B 48 C U P - Ligheanul Agitat

              sigpic

              Comment


              • Asa o sa fac. Ieri m-am uitat de niste vopsea si vaselina cu cupru sau cu aluminiu. Nu stiu multi de existenta acestui tip de vaselina (la magazine de chestii auto ca norauto si altii).

                Originally posted by dsign View Post
                Pai Brembo nu face placute, le ambaleaza de la ei din grup.
                Nu-mi place cum arata discurile cu placutele Brembo. Au santuri de parca ar fi disc "vinil".
                Last edited by Fanez; 2 April 2016, 09:30. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Buna seara! O intrebare pentru cei care au discuri pline si le-au schimbat cu ate, ii rog sa-mi spuna si mie care e modelul de disc folosit, daca au luat placute tot de la ate si care model, si daca sunt multumiti. Multumesc frumos!

                  Comment


                  • Va rog sa-mi spuneti daca discurile ventilate Delphi sunt ok.(un coleg a vandut masina si are discurile de vanzare.sunt noi si cere 130 ron pe ele).ms.anticipat de sfaturi.

                    Comment


                    • Cam tot ce poarta numele Delphi si se vinde in Romania, e de evitat.

                      Comment


                      • Bună ziua,
                        pentru Logan 1.6, 16v, model 2008, facelift, ce producători de discuri frână față ventilate sunt recomandate pentru înlocuire? Sunt noob în domeniu.
                        Mulțumesc anticipat.

                        Comment


                        • Dupa buget.
                          ATE 24.0121-0106.1TRW 2586, Bosch 0986479B21 , Textar 92100903, Swag 60909073, Brembo 09.5802.24, Zimmerman 470.2409.20.Toate astea sunt discuri cu grosimea de 20,6mm.
                          Last edited by IancuMIC; 17 April 2016, 18:45.
                          Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

                          Comment


                          • Înțeleg că cel mai bun este ATE, material mai bun? Prefer să mă coste mai mult, dar să nu stau cu griji, mai ales la sistemul de frânare... cineva te așteaptă acasă...
                            Mulțumesc frumos pentru lămurire.

                            Comment


                            • Raportat la pretul pieselor de origine nu costa mai mult...pretul unui disc de origine se invarte in jurul a 150 iar discuri ate gasesti si sub 100.
                              Last edited by 77sky; 18 April 2016, 17:49.

                              Comment


                              • Mulțumesc de sugestii.
                                Am găsit discuri ATE la 275 lei ambele și plăcuțe tot ATE la puțin sub 100 lei.

                                Offtopic:
                                De ceva vreme în mers atunci când deschid geamul se simte în habitaclu un miros ușor de benzină, am verificat la motor și nu se vede nimic... dacă închid geamul mirosul nu se mai simte, de la ce să fie problema?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google