TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • salut!

    pe masina am discuri pline de 259 mm diametru. vreasu sa ma pregatesc pentru schimbarea cu unele ventilate. acum nu stiu de care; de 20.6 mm grosime sau de van de 22 mm. nelamurirea mea este legata de etrieri si suporti, din ce am citit cred ca in ambele variante trebuiesc schimbati??? acum exista vr-o diferenta de performanta(legat de franare si de fiabilitate) intre cele de 20.6mm si 22 mm??
    si daca trec pe 20.6mm sau 22mm se poate monta suporti si etrieri pe "butucul" roti in locul celor vechi? niste lamuriri mi-ar prinde bine.

    multumesc!
    Last edited by mallibu; 24 February 2017, 13:04.

    Comment


    • Am demult pe un logan montat sis "Van"

      Avantajele celor de 22 sunt clare, cel putin pt mine- franare mai eficienta, mai ales pe franari lungi, repetate, solicitante.....se supraincing mult mai greu fata de celelalte

      Eu folosesc foarte mult frana de motor, insa cand a fost nevoie cu VAN s-a simtit net mai bine decat cu sis classic care era montat

      Daca vrei sa-l montezi, iti trebuie etrieri cu port-etrier cu tot, se monteaza direct - bolt on- fara nici un fel de modificare

      Daca faci miscarea, ia-ti discuri de 22 noi si placute noi.....de la producatori consacrati- nu petarde

      Comment


      • La cele de 22 ma gândeam si eu mai erau cele de 20,6 dar am inteles ca si pt ele trebuie schimbati suporti si etrieri???. Placute si discuri ma gândeam sa iau de la ferodo , nu stiu ce sa fac cu etrieri si suporti daca sa iau de origine, dar sunt cam scumpe , sau altceva bun apropiat calitativ ca cele de origine. Mi-ar prinde bine niste informatii in acest sens... Multumesc!!!

        Comment


        • Daca treci de la neventilat la ventilat, trebuie schimbati etrieri/port etrieri, indifferent ca e 22 sau alta dimensiune

          discuri si placute ferodo sunt bune....orice firma de renume in frane e buna

          Este ok sa iei de origine - te scuteste de batai de cap sa gasesti exact codul- stii sigur ca se potrivesc la fix si mai ales ai aici pe forum multe oferte, sunt multi useri care vand asa ceva si de calitate - vezi la bursa

          Comment


          • Atentie ca la VAN sunt 2 sisteme distincte. Pentru montaj pe Logan normal, sistemul ATE de la VAN se potriveste surub la surub.

            Sistemul TRW care s-a montat pe VAN si Pick-up dupa 2010 are alta prindere pe fuzeta, nu ajuta la berlina.
            _
            B 48 C U P - Ligheanul Agitat

            sigpic

            Comment


            • Ok. Buna informatia, deci trebuie sa caut etrieri si suporti pentru van pana in 2010. Diferă si discurile+placutele de frână la van>2010 sau astea sunt la fel, ca sa stiu ce sa caut.

              Comment


              • Placutele difera, evident, de vreme ce sunt alte etriere. De discuri nu stiu nimic
                _
                B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                sigpic

                Comment


                • ok. Ms! deci cel mai sigur este sa caut sistem de franare complet pentru VAN pana in 2010.

                  Comment


                  • Un salut prietenesc, tuturor!

                    Ma puteti ajuta si pe mine cu cateva informatii?

                    Discul de frana de pe dreapta imi cam face figuri...
                    Simt un tremur usor in pedala si se aude ca freaca la franare.
                    S-o fi dus? Posibil sa fie si o alta cauza?
                    Exista diferente intre discurile de pe Logan 1.2 16v (pline, cu abs) si cele de pe modelele cu alte motorizari?
                    Si daca aveti o recomandare...
                    Logan 1.2 16v 2012

                    Comment


                    • posibil sa se fi ovalizat, daca dupa multiple frane, cand era incins discul, ai trecut prin vreo balta ramasa dupa ploaie.
                      la dci sunt ventilate, deci difera.

                      Comment


                      • Respect, Mr. B997NDL!
                        Nu intentionez sa trec pe discuri ventilate...
                        Ca am inteles ca trebuie sa schimbi si etrierii...
                        Ce e curios... Eu nu prea dau in frane...
                        Inca nu am schimbat placutele de frana niciodata... Si au 5 ani si 61 000 km...
                        Examinate "ochiometric" is ajunse la jumate. Oricum am sa le schimb. Deja le-am cumparat..."de origine"...
                        Dar nu stiu ce fel de discuri sa-mi comand.
                        Logan 1.2 16v 2012

                        Comment


                        • Nu stiu cum faceti, dar eu cand vreau ceva dau telefon, le spun ce masina am si ei imi dau o oferta cu marci si preturi!

                          Comment


                          • cui dai telefon ? probabil ca platesti in consecinta.
                            cred ca ar trebui sa stii si tu cate ceva despre piese ca sa nu-ti trimita altceva
                            si sa nu platesti mai mult decat face.
                            mi s-a intamplat sa-mi greseasca piesa cu tot cu seria sasiului. nu stiu cum au reusit, dar mi-au schimbat-o fara probleme.

                            pentru piese, in bucuresti, nu cunosc nimic mai ieftin si mai bine aprovizionat.

                            Comanda piese auto online originale sau aftermarket la preturi atractive, catalog piese de schimb si accesorii auto pentru orice automobil, livrare rapida si retur in 14 zile.
                            Last edited by B997NDL; 17 March 2017, 22:33.

                            Comment


                            • Mai bine o duci la mecanic sau te uiti la ea ca sa fii sigur ca este de la disc.
                              Eu am scapat de scartaieli si usoare trepidatii cu schimb placute si gresare etrieri.
                              Placutele erau cele originale de 5 ani si 50 000km.
                              Last edited by cristiboerica; 18 March 2017, 09:01.

                              Comment


                              • Originally posted by B997NDL View Post
                                posibil sa se fi ovalizat, daca dupa multiple frane, cand era incins discul, ai trecut prin vreo balta ramasa dupa ploaie.
                                la dci sunt ventilate, deci difera.
                                Chestia asta cu "ovalizat discuri prematur" am patit.o la skoda.Aveam max 40.000 km cu ele(originale).La intrebarea de ce s au ovalizat?...raspunsul..am spalat masina cu discurile incinse..sau am dat in balti..Am incercat varianta cu strunjirea discurilor..Pana la urma am luat altele noi.ATE Power disc.
                                Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google