TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Masina are 58 de mii de Km la bord si desi n-am masurat efectiv discul, se vede ca a facut "buza" pe margine si va trebui schimbat la un moment dat (la plural vorbind evident ). Sper la urmatoarea revizie in 2019. Am inca discurile originale (doar placute am schimbat pana acum) tocmai de aceea am inceput sa ma documentez ca sa nu le iau si sa regret. ASAM oricum evit in general, dar acum inca odata s-a confirmat
    Deci etriere de van ar fi o idee si mai ramane sa ma hotarasc asupra discurilor si placutelor...am vazut aici "favorizate" in general vreo 3 marci: TRW, Brembo si Ferodo.

    Comment


    • .....

      Iar eu zic
      Origine, Ate, Brembo, Trw si ferodo

      Comment


      • Intrebare de om prost (v-am zis ca abia acum am inceput research-ul ): etrierii astia de Van ce au diferit mai exact de trebuie pusi in locul celor "stock" pentru a pune discurile ventilate ? Distanta dintre placute banuiesc, ca cele ventilate toate care le-am vazut sunt groase in "carne" - duble chiar decat cele pline (24mm vs 12mm). Asta inseamna ca si placutele trebuie sa fie mai mari sau ele sunt toate la fel si difera doar distanta dintre ele ?

        Comment





        • Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

          Comment


          • .....

            Asta e codul pt 2007.
            Tot nu ai raspuns ce pui la 2017 , inafara de cele de origine?
            Doar daca vrei sa-mi spui.

            Comment


            • Habar nu am sa ajung acolo si o sa sap atunci daca am variante fata de Dacia .

              Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

              Comment


              • Pai asta e ca nu m-am hotarat ce sa pun nici eu

                Comment


                • Eu pe aici am vazut ca mai avem posesori de L1, care joaca la dublu ( au si L1 si L2 ).

                  Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                  @planetara
                  Uite ce o sa cumpar FERODO FDB4035. L2Ph2 1.5dci 90cp

                  Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk
                  Last edited by dl_dr25; 26 April 2018, 15:15. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Originally posted by Dannyx View Post
                    Pai asta e ca nu m-am hotarat ce sa pun nici eu
                    Pai intai trebuie sa te hotarasti ce franare pui sau daca ramai la franarea cu discuri pline....


                    Originally posted by dl_dr25 View Post
                    Eu pe aici am vazut ca mai avem posesori de L1, care joaca la dublu ( au si L1 si L2 ).

                    Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                    @planetara
                    Uite ce o sa cumpar FERODO FDB4035. L2Ph2 1.5dci 90cp

                    Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk
                    Anul trecut aveau coduri de am dar nu aveau voie sa le aduca .
                    Deci era decat varianta de origine.
                    3 ani decand s-a lansat masina nu aveau voie sa produca piese pe am dar probabil din cauza ca s-a pus pe sl10 de aceea se pot vinde pe am
                    Si de ce ai cumpara ferodo care sunt mai scumpe decat cele de origine ?
                    Nu esti multumit de placutele care au fost puse pe masina din fabrica?

                    Comment


                    • FDB1781 am pe L1 al 3 set, nu scartie si nici nu omoara discul ( ventilat ). Nu prea imi plac lucrurile de origine si incerc sa merg doar pe produse de calitate ( ex am Sachs pe amortizor, Lemforder pe articulatie )
                      Iar pt L2 merg tot pe Ferodo si FDB sperand la acelasi lucru.

                      Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                      Comment


                      • Originally posted by dl_dr25 View Post
                        https://altex.ro/placute-frana-pentr...gan-410609342r


                        Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk
                        Apropo de recomandare pe care o faci .
                        Sa-mi spui ca tu decat face recomandare , si fiecare sa faca sapturi.
                        Dar ar trebui sa si le analizezi.
                        Altex nu mai vinde televizoare vinde placute .Ok nu e nici o problema , sa vanda si leustean.
                        In poza apare un cod de placute la vanzare alt cod nou.

                        Si nu in ultimul rand pentru discurile ventilate placutele recomandate au cod:7711130071 care sunt mai moi si nu ataca discul

                        Comment


                        • Ai ceva cu mine, deja nu mai imi pare. Eu nu prea vad multi pe forum care sa posteze ceva asemanator.
                          Daca am ceva de vanzare o fac pt ca este in plus si vreau sa imi recuperez banii, nu am o afacere.
                          Eu chiar vreau sa cred ca ajut, alii ajuta dar fac si bani, iar a treia categorie doar bani.Screenshot_20180426-215022_Chrome.jpg

                          Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                          Comment


                          • Salutare,
                            A venit si randul meu sa schimb discurile de frana dupa ~11ani si 70.000km
                            Am tot vazut ca recomand lumea TRW, ATE, BREMBO dar nu a mentionat nimeni modelele.
                            AM vazut Brembo, Ate... si la 80 si la 180 lei deci vin cu o mare rugaminte la voi:
                            recomandati-mi si mie niste modele de discuri de care ati fost multumiti, de preferat la un pret mai decent ~100 -120 lei.
                            Daca aveti cunostinata nu ezitati sa-mi recomandati si niste placute care se pupa cu discurile.
                            Multumesc.

                            Comment


                            • Pai ai discuri ventilate sau pline ?

                              Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                              Comment


                              • Intrebarea cred ca de fapt este ce discuri ai DORI sa pui: ventilate sau pline ? Din ce am inteles, cele pline merg "direct" si nu necesita modificari suplimentare. La ventilate trebuie schimbat si etrierul.

                                Legat de asta: cand schimb etrierii imi curge lichidul de frana afara si trebuie si el schimbat banuiesc ?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google