TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Discuri si placute de origine si ai scapat de cautari.
    Degradarea unei societati, incepe cu criza morala profunda a acesteia.

    Comment


    • Sau discuri de origine cu placute Ferodo Premier sa nu omoare discul, fara soricei la franare si frana " beton ".
      Eu am Ate cu Ferodo Premier [emoji39]

      Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk



      1.5 dci 70cp

      Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk
      Last edited by dl_dr25; 8 May 2018, 20:17. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Tot ma plangeam eu acum ceva timp de un scartait la finalul franarii la viteze mici in oras cu combinatia discuri ATE + Ferodo FDB1781, am trecut peste aspectul asta deoarece e din alt film frana fata de cum era inainte, rupe capu' la propriu la o apasare mai serioasa.
        Asa cum am primit si eu recomandare, recomand mai departe. In ultima perioada nu a mai scartait, dar e posibil sa mai scartaie, insa trec cu vederea datorita rezultatului bun.
        Am exact codurile postate de colegul de mai sus.

        Comment


        • Si daca tot le schimbi faci o treaba excelenta daca cureti si ungi culisele cu vaselina ATE [emoji6]

          Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

          Comment


          • Ideea era sa-mi recomandati niste modele specifice am vazut 7 modele de brembo 5 de ate... dar fiecare producator are si bune si rele si de aceea am apelat la experienta personala pentru a-mi face niste recomandari.
            Ma intereseaza discuri pline, nu vreau alte complicatii

            Comment


            • Pai eu din fabrica am avut ventilate, am schimbat doar producatorul Dacia pe ATE/Ferodo, la pline nu te pot ajuta fiindca nu stiu [emoji39]

              Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

              Comment


              • Salutare din nou
                Ce combinatie mi-ati recomanda dintre urmatoarele discuri si placute frana:

                Discuri:
                - ATE 24.0112-0171.1
                - TRW DF4381
                - FERODO DDF1502C-1

                Placute:
                - ATE 13.0460-2834.2
                - Brembo P 68 008
                - FERODO FDB 845
                Multumesc

                Comment


                • Vroiam sa nu iti mai raspund [emoji39], vezi ca FDB sunt mai tari si mananca mai repede discul precum cele de origine.

                  Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                  Comment


                  • ......

                    Eu totusi am cateva intrebari pentru cei care tot recomanda alte discuri alte placute pentru ca de cele de origine nu sunt multumiti sau poate chiar nu sunt eficiente.
                    Asta nu inseamna ca nu exista franare mai buna .
                    Dar posibil sa dati de 3 ori mai mult.
                    1. Pun discuri si placute sa tina mai multi km ?
                    2. Au avut probleme de ovalizarea discului de frana sau sunt deranjati de scartaitul placutelor?
                    3. Au idee ce sistem de franare au loganurile, (pline , ventilate, van , logan II) de catre ce firme sunt fabricate discurile , placutele
                    4.Nu sunt multumiti de cat de eficiente sunt franele?

                    Exista si intrebarea nr. 5 dar , o pun daca raspunde cineva la celelalte 4.

                    Daca exista nemultumiti de punctul 4, atunci eu propun un test de franare.
                    Intre discuri ate si placutele ferodo fdb....si discuri si placute de origine dedicate pt masina respectiva

                    Cine pierde plateste testul

                    De ce spun asta ?

                    Pentru ca cei mai multi ignora punctul 4 .
                    In cati metri. se opreste masina la o franare brusca inte 60-100 .)(.km/h.
                    Last edited by planetara; 10 May 2018, 23:33.

                    Comment


                    • Posed un logan 1.6 MPI Laureat 2005 la care trebuie sa schimb discurile de frana, discurile sunt pline dar nu stiu ce marime sunt, 238 sau 259.
                      In docul atasat din manualul service sunt trecute ambele marimi.
                      Anul trecut am schimbat sabotii de pe spate si aveau 180mm (am montat codul BK43003).
                      Dupa tablel ca discuri de 238 sunt saboti de 180 iar la discuri de 259 sunt saboti de 203.
                      Attached Files

                      Comment


                      • ......

                        Nu a existat varianta laureat nici macar pentru export cu discuri pe 238.
                        Ai 100% varianta de 259.

                        Comment


                        • @planetara
                          1.Da
                          2. Nu
                          3. Da
                          4. Dupa ce am schimbat prima data placutele cu Ferodo FDB1781, am fost dezamagit de cele de origine.

                          Acum daca ar trebui sa mai schimb discurile si placutele, as alege la discuri ce gasesc mai ieftin intre origine si ATE iar placute doar FDB1781.
                          Eu vorbesc de L1Ph1 ( disc ventilat), pt L2Ph2 o sa vorbesc cand o sa ii vina timpul.

                          Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                          Comment


                          • .....

                            Eu inteleleg ca loganul este o masina low costa ... bla bla .... si in prima faza a fost gandit petru oameni cu buget mai mic si pentru piata romaneasca .
                            Discurile de fabrica chiar sunt consumabile cele pine tin intre 70k ai 120k in fuctie si de cum mergi.
                            Discurile ventilate de fabrica tin intre 60k si 100k la fel si nu in ultimul rand in fuctie de placutele pe care le folosesti.
                            Daca tot ai raspuns la punctul 3 de ce nu spui si de catre ce firma(e) sunt fabricate discurile si placutele .

                            Comment


                            • Daca imi aduc aminte parca TRW sau ATE, nu ma mai intereseaza ( nu imi aduc aminte de acum 5-6ani) fiindca atat cat se merge cu ea acum ( 4mii pe an), nu mai am cand sa umblu la sistemul de franare pana o sa ajunga la remat [emoji39].
                              Eu discurile de fabrica le am schimbat la 90mii fiindca am vrut, mai duceau 30mii lejer ( asta cred ca de la 30mii am avut placute FDB1781 )
                              Acum masina are 147 sau 148mii.

                              Trimis de pe al meu SM-G955F folosind Tapatalk

                              Comment


                              • ......

                                Sunt trw la discuri ventilate pe 259. - placutele tot ferodo sunt.

                                La franarea de van pe 260 discurile , placutele si sistemul sunt ate din fabrica
                                Acum vin cu intrebarea:
                                De ce as cumpara piese after market ate mai mult cu 30-40%
                                mai mult?
                                Daca sunt mai scumpe sunt mai bune?
                                Sau de ce as lua discuri si placute brembo cu 50% mai scumpe decat cele de origine ?
                                Ca suna mai bine brembo?
                                Sa numai zic ca anumiti colegi vorbeau de discuri ceramice cu placute pentru ele.
                                Pai discuri ceramice poate de la 200 cai in sus.

                                Va astept la un test de franare pe cei care tot laudati after maketul de duzina

                                Eu am incheiat aici si nu vreau sa intru in polemica cu anumiti colegi.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google