TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Baieti eu am observat la masina mea ca discul din dreapta e putin cam stramb, descentrat. Oricum sunt cam pe duca amandoua discurile, au sub 11 mm cred dar nu-mi dau seama, nici nu am putut sa le masor cu ceva adecvat diametrul. Masina e un Laureate 1.4 din 2004 fara ABS si tind sa cred ca sunt de 238 mm. Unii spun ca cica ar fi de 259 mm. Clar sunt discuri pline dar nu stiu exact diametrul ca sa stiu ce sa comand pe viitor sa le inlocuiesc. Daca sunt de 238 mm nu am cum sa pun de 259 mm decat daca schimb si etrierii, operatiune care costa ceva bani, banuiesc ca si port-etrierii trebuie schimbati, deci totalul undeva peste 1000 RON si ma intreb daca chiar o sa merite investitia, mai ales ca eu nu cobor Transfagarasanul cu ea in drifturi. Stie cineva unde pot afla exact dimensiunea discurilor? metoda babeasca ar fi sa dau iar roata jos si sa masor, dar pe caldura asta nu mai vreau sa recurg la aceasta operatiune.

    Comment


    • Altfel nu ai cum sa afli decat sa masori
      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

      Comment


      • Ma referam ca se poate afla in functie de un VIN ceva, sau dupa anul fabricatiei, versiunea de echipare. Inclin sa cred ca e 238 mm, ca m-am uitat si la ATE la ei pe site si pt 1.4 fara ABS dau discuri de 238 mm, si pe alte site-uri de piese auto cam tot asta am vazut. Dar vreau sa fiu sigur ca e asa ca sa nu gafez cand o sa cumpar discurile noi.

        Comment


        • Nu exista un algoritm anume dupa care sa-ti dai seama ce discuri ai. Cel mai sigur e sa masori discurile. Eu nu am vazut un Laureate, pana acum, cu discuri de 238
          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

          Comment


          • Vad ca pe majoritatea site-urilor de piese auto, diferentiera la discuri se face in functie de prezenta sau lipsa ABS-ului in dotare. Daca ai ABS iti dau discuri de 259 mm fie pline fie ventilate iar daca nu ai ABS iti dau de 238 mm. Oricum am vazut undeva niste discuri Brembo Max cu striatii pe 238 mm si ma incanta ideea de le achizitiona, de fapt mai mult ca sigur pt ele o sa optez daca se potrivesc.

            Comment


            • A mai luat cineva placute de frana dupa indicatiile site-urilor si le-a luat degeaba. Du-te la orice magazin de piese auto si intreaba daca au placute de frana pentru discuri de 238 sau 259 sa vezi ca te injura ) Toti stiu de placute de frana Logan (pt discuri de259) sau de VAN (discuri de 260).
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • Da si tu ai dreptate, dar totusi exista discuri de 238 mm pt Logan si de 259 mm, si daca exista si de 238 mm inseamna ca au fost modele echipate cu tipul asta de disc. Intr-un final cred ca o sa ma lamuresc eu

                Comment


                • Singurul mod sa te lamuresti e sa masori diametrul discului
                  In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                  Comment


                  • O sa masor cu ruleta, ca alt instrument de masura n-am la indemana, sau metrul de croitorie ) Oare un upgrade pe discuri ventilate, etrieri adecvati se merita, adica chiar se cunoaste diferenta, ma refer la un stil de condus normal, ocazional sportiv?

                    Comment


                    • Sincer, nu!
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • Asa ma gandeam si eu, e cam mare investitia raportata la performante, daca esti racer e un must have dar daca esti normal in 80% din timp tind si eu sa cred ca nu.

                        Comment


                        • Placute bune, lichidul de frana schimbat la timp si discuri ce sa nu depaseasca limita de uzura, asta e tot ce-ti trebuie. Daca faci "rally", atunci altfel se pune problema.
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • Sunt foarte putine loganurile cu 239 din cate stiu eu. Si eu am logan 1.4 preferance (fara abs) si erau de 259 si mai cunosc si altii. Nu am vazut niciun 1.4 care sa aiba 239 dar parca a aparut unu pe forum. Nu e greu sa masori. Eu zic sa incerci sa masori peste janta sau cel mai bine sa o dai jos. mai mult de 5 minute nu iti ia. Pune niste manusi in maini si scapi si de murdarie si de frig.

                            Comment


                            • @ham04: slabe sanse sa ai de 238, mai ales pe laureate.
                              Eu am preference si am discurile de 259, si din cate stiu masinile noastre sunt cam din aceeasi perioada, e diferenta de vreo doua luni.
                              Din cate tin eu minte era vorba ca discuri de 238 au doar masinile cu jante pe 14''.
                              Nu stiu sa existe vreun model cu discuri de astea la noi in tara, poate sa fi facut cineva vreo greseala pe linia de asamblare la uzina.

                              Comment


                              • Deci se discuta de 34 pagini DEGEABA ?!?!

                                Placutele de frana sunt aceleasi pt Logan berlina, fie ca are pline sau ventilate, fie ca are 238 sau 259

                                Placutele sunt altfel la discurile de 260x22mm
                                _
                                B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google