TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Inca stau in dubii cu sistemul meu de franare. Discul ovalizat de pe dreapta pe la 120 la ora se simte, imi bate volanul si masina devine o pacoste. O sa le schimb, as pune discuri pline de la Brembo, dar pe de alta parte mi-e frica ca o sa le ovalizez si pe alea. Pe de alta parte etrierii noi de VAN si discurile ventilate sunt mult peste bugetul meu actual. Ar merita upgrade-ul desi nu stiu cat m-ar ajuta concret, mai ales ca nu am nici ABS, deci frana va tine, dar rotile se vor bloca si ma duc sanie. Exista oare si discuri pline de calitate care sa reziste la franari mai periculoase?

    Comment


    • Scuze, poate mi-a scăpat ceva din ce ai spus anterior, de unde știi că e ovalizat discul și nu e doar geometria în neregulă ? În altă ordine de idei, dacă nu vrei să arunci prea mulți bani, îți recomand să mergi pe discuri Ferodo. Dacă vrei și mai bine de atât, ai TRW sau, așa cum a zis deja Mke mai sus, ATE.
      sigpic

      Comment


      • L-am vazut discul acum cateva luni si e stramb, iar la viteza imi produce vibratii in volan. Ma gandesc ca poate daca imi iau pline fie ele si Brembo, Ferodo sa nu reziste la franari mai violente mult timp si sa trebuiasca sa le schimb iar.

        Comment


        • @ ham04 discuri bune sunt Brembo EasyCheck PVT cod : 09.5802.24

          eu am pus doar vreo 12-13 frane consecutive de la 100 la 0 si merg impecabil. niste discuri care merita toti banii. si ieftine pe deasupra

          pardon...acum vad ca ai discuri pline. poti merge tot pe Brembo si la pline.

          sau o modificare low cost este achizitionarea etrierilor TRW care merge pe ventilate de 259mm.

          Comment


          • si cam cat ar costa etrierii TRW pt ventilate? Daca sunt tot in jur de 400-500 ca cei de VAN cred ca raman pe pline.

            Comment


            • Lodgy poate avea discuri fata de 284 mm.
              Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

              Comment


              • si Dusterul are de 280mm si nu merg pe Logan

                Comment


                • Discuri Ate + placute OE (ate)

                  Comment


                  • placutele OE pot fi si TRW sau Ferodo

                    Comment


                    • Am uitat sa mentionez sunt placute de mcv ,cele cu cioc (fdb 4035).Nu sunt cele de berlina.

                      Comment


                      • Originally posted by alessandro View Post
                        si Dusterul are de 280mm si nu merg pe Logan
                        Lodgy are roti cu 4 gauri. Deci da, impreuna cu fuzeta, se va putea adapta pe Logan
                        _
                        B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                        sigpic

                        Comment


                        • Merci Dsign, asta vroiam sa zic si eu. Discul cred ca e cel de Megane 2 ca seamana la dimensiuni, care are roti 4x100 si diametru de centrare de 60.1 , deci idem cu Loganul. Posibil nici sa nu fie nevoie de fuzeta ci doar suport si etrieri completi.
                          Basca ca o sa fie si discuri spate la versiunea cu ESP..... puntea trebuie sa fie similara cu aia de golan.
                          Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                          Comment


                          • The bigger the better

                            Discuri Brembo EasyCheck PVT HC dupa ce au fost facute rosii in mai multe randuri. Se observa ''petele'' din dreptul stalpilor periferici, unde racirea s-a facut mai lent decat in restul suprafetei. Fisuri deocamdata nu au aparut si nici nu bat. Au aproximativ 45.000 km rulati, doar cu placute FDB 845. Pozele au fost facute astazi, cand am dat jos rotile de iarna.
                            Attached Files
                            sigpic

                            Comment


                            • @einstein, din ceea ce am studiat pe la Reno, pentru discuri mai mari de 260mm exista etrieri cu distanta mai mare intre gaurile de prindere. La Logan, distanta aia e de ~80 mm.

                              La Logan merge pusa portfuzeta de Megane 1, insa trebuie schimbat butucul, deoarece nu are numarul corect de dinti pt planetara. Rulmentul este aceklasi si la Megane si la Logan.

                              Deci, mai mult ca sigur, portfuzeta de Lodgy va fi asemanatoare daca nu exact aceeasi ca la Megane 1. Voi studia cu prima ocazie un Lodgy.


                              @doctor, da' le f#ti pe frane, nu gluma
                              _
                              B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                              sigpic

                              Comment


                              • Daca vreau sa mi pun si eu discuri ventilate la un logan 1.4 ce trebuie schimbat?......Din cate am auzit trebuie discurile si calaretii .......cica etrierii se potrivesc.Astept raspuns de la cei care au mai facut modificarea.Multumesc

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google