TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @dsign, poate avem "noroc" si au facut o economie, sa nu schimbe portfuzeta, si sa fie aia de logan.
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • Pai, stii tu ceva?

      La Duster nu este aceeasi portfuzeta
      _
      B 48 C U P - Ligheanul Agitat

      sigpic

      Comment


      • Eu as fi printre primii abonati la discuri mai mari
        sigpic

        Comment


        • Salut baieti , imi pare rau ca poate scrie prin topic dar am citit si nu am gasit nimic asemanator si am nevoie de un raspuns rapid.

          Am un logan 1.4 MPI Laureate FARA ABS din anul 2004.

          Am fost la SERVICE cu el sa schimb discurile de frana si acolo ANOMALIE. I-am zis tipului cand a comandat ca am logan 1.4 benzina din 2004 fara abs , etc etc. A zis ca o bucata = 63 RON , pe BREMBO. Total costuri 210 RON schimbat discuri. Au facut comanda la discuri si surpriza cand au venit discurile erau cu 2 cm mai mici. PROBABIL ERAU CELE DE 238 mm. Acum contrazicere intre noi ca la el asa arata programu si eu care e vina mea ?

          Concluzia : niciun program nu arata pentru vehicule FARA ABS ca ar avea discuri de 259 mm. Acum intrebarea mea este urmatoarea : CE FAC IN CAZUL ASTA ?! Ca nu vreau sa schimb etrieri , placheti si etc. Daca au pus 259 pe logan in 2004 trebuie sa existe disc de 259 mm.

          Stima,
          LoganClub Craiova

          Comment


          • Sfatul meu da-le cu ele in cap si tine-te de ei sa ti le schimbe. Stiu ca softurile lor sunt varza, peste tot pe net unde configurez discuri pt logan fara ABS iti da de 238 mm, dar e o anomalie, pt ca majoritatea loganurilor fara ABS au discuri de 259 pline. Tine-te de capul lor nu-i lasa, ca nu merita sa pierzi banii din vina lor. Ce vina ai tu ca programul lor e varza?

            Comment


            • Originally posted by dr_mke View Post
              Eu as fi printre primii abonati la discuri mai mari
              nu ziceai tu ca sunt suficiente astea de 260 ? la cat de chinuite le vad pe ale tale se pare ca nu sunt. oricum bune rau Brembo astea
              Last edited by alessandro; 27 March 2012, 12:59.

              Comment


              • Originally posted by ham04 View Post
                Sfatul meu da-le cu ele in cap si tine-te de ei sa ti le schimbe. Stiu ca softurile lor sunt varza, peste tot pe net unde configurez discuri pt logan fara ABS iti da de 238 mm, dar e o anomalie, pt ca majoritatea loganurilor fara ABS au discuri de 259 pline. Tine-te de capul lor nu-i lasa, ca nu merita sa pierzi banii din vina lor. Ce vina ai tu ca programul lor e varza?
                Mersi de raspuns , nu s-a pus problema ca pierd banii ca nu au marait nimic despre asta , bineinteles mi-am luat banii inapoi am zis ca ma mai interesez si o sa revin. Daca mai aveti si alte pareri sunt binevenite
                LoganClub Craiova

                Comment


                • cumpara de la un magazin de la voi de acolo sau de pe net un set de discuri de 259 si gata. Ferodo, Brembo, Textar, TRW ... etc. Daca vrei sa bagi bani in etrieri si portetrieri cumpara ventilate sau de van. Desi parerea mea e ca nu se merita, dar e doar o parere personala.

                  Acum sariti cu pietre
                  sigpic

                  Comment


                  • Ia-ti pe 259 mm pline Brembo sau Ferodo, sunt cam pe la 100-120 de lei bucata si sunt mult mai bune ca cele stock. Ar merita si upgrade pt ventilate, dar trebuie sa schimbi si etrierii si situatia se complica ca pret.

                    Comment


                    • Nu ma bag cu masina nici la curse , nici nu sunt un fan tuning am fost dar mi-a trecut , vreau discuri normale cat de cat bune , nici foarte scumpe ca am vazut si la 350 RON bucata

                      PS : nu vreau sa schimb etrieri si sa bag alti bani intr-o masina care nu mai face acum nici 2000 de euro , am bagat destul si nu o sa recuperez niciodata banii
                      LoganClub Craiova

                      Comment


                      • @alessandro: ce ti se pare gresit la calificativul dat de mine discurilor ventilate de 259 mm ? Sunt suficiente si nimic mai mult.
                        sigpic

                        Comment


                        • Shadow, aşa cum au spus deja mai sus colegii, e arhisuficient să pui discuri pline mai bune decât cele de fabrică. Eu de exemplu am acum Ferodo, printre cele mai accesibile dintre cele enumerate anterior şi sunt foarte mulţumit de ele.
                          sigpic

                          Comment


                          • Cand ziceam eu ca nu am vazut Logan cu discuri de 238mm, radeati de mine...

                            @shadow, ai discuri de 259mm, asa le spui baietilor. Sau apeleaza la prietenul Soran, el ar fi stiut ce trebuie sa-ti dea.
                            _
                            B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                            sigpic

                            Comment


                            • Originally posted by dr_mke View Post
                              @alessandro: ce ti se pare gresit la calificativul dat de mine discurilor ventilate de 259 mm ? Sunt suficiente si nimic mai mult.
                              pai da sunt suficiente. in nici un caz nu au veleitati sportive.

                              Comment


                              • Salutare , am si eu un logan ambition 2005, deci discuri pline, vreau sa trec la cele ventilate dar nu de van , vreau pt berlina normale dar pentru discuri cu ventilatie am inteles ca cele dci sau mcv au , am citit prin alte parti ca daca vreau sa trec la discuri ventilate trebuie sa schimb doar portetrierii nu etrierii. imi puteti pune un link ceva de la alt magazin ca pe daciashop.ro am gasit doar etrieri de van la care nu as vrea sa trec si la un pret de ma de pe spate, sincer imi place ideea de discuri ventilate dar nici o suma exagerat de mare nu as vrea sa dau pt toate afacerea . iar la ciumpalacii aia de la daciaservice nu ma duc ca imi iau si pielea de pe mine doar ca imi dau roata jos daia va intreb ce si cum. multumesc

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google