TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Te duci si il iei frumos de manuta pe vanzator, il duci la masina, ii arati ce ai si dupa ce le schimbi il dai un pic cu capu' de tejghea... eu unul nu am vazut discuri de 238 decat pe 1.4 chel
    sigpic
    Ambition 1.5 dc

    Comment


    • Originally posted by Mr.Sebi View Post
      postez si eu aici ca sa nu mai deschid un nou thread. azi mi-am schimbat cauciucurile de iarna si can mi-au dat jos rotile la discul de frana de pe stanga am vazut niste linii ca in poza. nu am reusit sa-mi dau seama daca erau fisuri sau doar urme de la placutele de frana.
      nu am auzit de vre-un disc de frana rupt dar va intreb e posibil sa fie fisuri?! sa-mi fac griji sau sunt normale acele semne?!
      precizez ca sunt discurile originale ale masinii si am 95000km parcursi cu masina
      nooo stai linistit. sunt urme de la placuta. mai poti sa mergi cu ele 95.000. si dupa ce apar fisuri abia mai tin inca 50.000

      fratilor...cum puteti sa tineti un set de discuri 95.000 ? ca nu tineti la siguranta si viata voastra si a familiei putin imi pasa. dar cu a mea sau cu ceilalti colegi de trafic ce aveti ?

      eu stau si ma gandesc daca mai tin discurilea astea si al 2 lea set de placute si altii merg cu fisuri in discuri da au xenoane in far stock

      Comment


      • in primul rand nu am stiut ca au fisuri pana ieri cand mi-am schimbat cauciucurile. in al doi-lea rand nu mi-a spus nimeni ca tre sa-mi schimb discurile de frana la un anumit numar de kilometri (si mi-am facut reviziile la timp)...stai linistit ca azi ma duc in service sa vad ce zice un mecanic ... iar daca o sa ma plictisesc de o discutie serioasa si o sa vreau sa vad niste arogante o sa-ti citesc tie posturile...


        daca este cineva dragut si vrea sa ma ajute sa-mi spuna si mie ce discuri ar trebui sa achizitionez mentionez ca am 1.4 din 2006 fara ABS (ma intereseaza neventilate si la un raport pret calitate acceptabil) merci
        Last edited by Mr.Sebi; 14 April 2012, 10:50.
        My ride

        Comment


        • Originally posted by dani030669 View Post
          Te duci si il iei frumos de manuta pe vanzator, il duci la masina, ii arati ce ai si dupa ce le schimbi il dai un pic cu capu' de tejghea... eu unul nu am vazut discuri de 238 decat pe 1.4 chel
          Sti ce am facut? M-am dus cu masina in fata magazinului (este o firma cunoscuta U**X Auto "nu fac reclama", la care nu o sa mai apelez nici de nebun) si am bagat frumos cricul si am scos roata si i-am aratat la om si el ma intreaba "si cum,nu are abs?" Sa iti fie abs-ul de kkt i-am spus de 5 ori ca nu are abs. Dupa care a stat el 5 min si dupa ce a cautat mai bine mi-a dat FERODO DDF1502. Mi se pare ca si placultele sunt o tenta mai mici! Nu imi acopera toata partea de franare a discului! :|
          Attached Files

          Comment


          • @ alessandro - e foarte relativa treaba asta cu kilometrii la discuri. Tie poate ti se pare mult ~100 000 daca un set de placute te tine 20 000 dar eu placutele originale ale masinii le-am schimbat la 60 000 si mai aveau cativa mm buni de material de frictiune pe ele. Discul avea uzura minima. Acum am 71000 si placutele (FDB1781) sunt aproape noi, cel putin pana la 100 000 km o sa ajunga fara probleme si atunci o sa fie schimbate si discurile.
            Ideea e simpla - cand vine vorba de franare (placute/discuri) treaba cu km e foarte relativa, acelasi produs poate fi uzat intr-un numar de 4 ori mai mic de km. Eu consider ca discurile, cuplate cu placutele potrivite au o durata de viata de 2 seturi de placute. Unii tin si 3 seturi dar deja uzura este prea mare si nu merita riscul. Daca tu schimbi 2 seturi de placute in 40 000 si eu le schimb in 100 000, nu inseamna ca discul meu e facut praf in km astia. Daca l-as tine 100 000 dar 4 seturi de placute atunci ar fi bataie de joc.
            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

            Comment


            • Discul de frana este supus si elementelor naturii. Asadar, dupa un timp, ele ruginesc, se "ard" si nu mai asigura performanta optima la franare. Un maxim de 2 seturi de placute este un rulaj suficient pentru discuri. Un disc subtiat nu va mai disipa caldura asa bine ca unul nou si va produce complicatii : dilatari excesive in etrier, griparea pistonaselor, griparea culiselor de etrier, fierberea lichidului, etc.

              Repet : la noi in tara nu s-au comercializat Logan-uri cu discuri de 238 mm, sau au fost foarte rare.

              Cand mergeti la magazin, cereti disc de 259mm ne- sau ventilat, dupa caz. Sau mergeti la un magazin specializat, unde gasiti oameni pasionati.


              Cine vrea discuri pe spate la Logan Berlina, sa ma intrebe, am pus la Bursa sistemul meu actual.
              _
              B 48 C U P - Ligheanul Agitat

              sigpic

              Comment


              • Originally posted by alessandro View Post
                nooo stai linistit. sunt urme de la placuta. mai poti sa mergi cu ele 95.000. si dupa ce apar fisuri abia mai tin inca 50.000

                fratilor...cum puteti sa tineti un set de discuri 95.000 ? ca nu tineti la siguranta si viata voastra si a familiei putin imi pasa. dar cu a mea sau cu ceilalti colegi de trafic ce aveti ?

                eu stau si ma gandesc daca mai tin discurilea astea si al 2 lea set de placute si altii merg cu fisuri in discuri da au xenoane in far stock
                am fost si a vazut un mecanic discurile de frana...mi-a spus ca sunt ok si ca acele urme sunt de la o franare brusca ca au si forma placutei de frana...daca ar fi fost fisuri trebuiau sa apara si pe buza de sus si de jos a discului (zona incercuita cu rosu) unde nu calca placutele....mi-a spus ca pot sa mai merg cu ele fara probleme 30000km. am mai vorbit cu o cunostinta de-a mea care are 17 loganuri bagate la taxi si la niciuna nu a schimbat discurile mai devreme de 130000km...imediat dupa Sarbatoarea de Paste ma voi duce sa-i pun discuri de frana noi.
                Attached Files
                My ride

                Comment


                • Crede-ma, discurile alea nu mai merg nici 10 metri in opinia mea. Mergi si pune-ti ce trebuie. Nu te zgarci si ia-ti discuri de calitate, nu prastii de Klaxcar sau Textar. Mai ales ca le tocesti asa rar.

                  Discurile tale sunt arse acum, sunt mult prea imbatranite, in caz de pericol nu-ti ofera o franare sigura.
                  _
                  B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                  sigpic

                  Comment


                  • Daca duscurile tale arata asa insemna ca ale mele au tineau o "tura" de placute! Am avut multe franari bruste su fum de cauciuc lasat in urma dar nu am vazut nici un semn asa cum ai tu! Eu unul iti spun sa le schimbi cat mai repede,cu sistemul de directie si franare nu te joci, masina mea are 80k nu stiu daca discurile astea sunt originale dar nu mi-au placut cum aratau si le-am schimbat cu toate ca placutele erau aproape de jumatate!
                    Attached Files
                    Last edited by Claudeel; 14 April 2012, 13:32.

                    Comment


                    • Originally posted by dsign View Post
                      Crede-ma, discurile alea nu mai merg nici 10 metri in opinia mea. Mergi si pune-ti ce trebuie. Nu te zgarci si ia-ti discuri de calitate, nu prastii de Klaxcar sau Textar. Mai ales ca le tocesti asa rar.

                      Discurile tale sunt arse acum, sunt mult prea imbatranite, in caz de pericol nu-ti ofera o franare sigura.
                      pai le schimb imediat ce se deschid magazinele, probabil marti, doar ca nu stiu deocamdata ce discuri sa-mi iau.
                      My ride

                      Comment


                      • Ferodo Premier sau Brembo, 100-110 lei / bucata.

                        @ dsign - Textar sunt asa prastii ? App, te confund sau pe dacia club ai avut tu niste poze cu masina si aveai discuri Klaxcar cu striatii. Poate imi joaca memoria feste ca e ceva timp de atunci.
                        '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                        Comment


                        • Confunzi marcile. Klaxcar sunt niste prastii ordinare, bune pt taximetristi. Eu am avut Tarox G88 (google pt detalii), la 220euro perechea, la vremea respectiva. Dupa alea am trecut la Brembo de VAN
                          _
                          B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                          sigpic

                          Comment


                          • Memoria nu imi juca feste dar in 3 ani am facut tocanita din cele 2 brand-uri.
                            Attached Files
                            '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                            Comment


                            • Originally posted by dsign View Post
                              nu prastii de Klaxcar sau Textar.
                              Ce marci a confundat? ai spus clar sa evite Klaxcar sau Textar.

                              Comment


                              • Am confundat Klaxcar cu Tarox (ce a avut el si la ce ma refeream eu). Totusi Textar nu e asa o firma prastie, unele placute originale de Logan sunt Textar.

                                @ Claudeel - placutele ar fi trebuit sa fie 1781/845 (si in fata cifrelor ori FSL - gama low cost ori FDB - gama mai buna).
                                Last edited by Shakar; 14 April 2012, 14:22.
                                '08 Logan Prestige PH1 - 1.6 16V - Mineral Blau Pearleffekt

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google