TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by bad_hrc View Post
    ham4, ce ai pus pana la urma Brembo sau Ferodo?
    Eu as merge pe discuri Brembo (pline) cu placute Ate. Cunosc un magazin care lucreaza cu AutoTotal, sunt de incredere sau mai comercializeaza si facaturi?
    N-am pus nimic deocamdata, astept sa-mi maresc fondurile pt masina ca intre timp au aparut niste probleme.
    AutoTotal au si repere bune dar si facaturi, oricum mie mi-a ramas in minte cu niste fake-uri date unora la niste placute de frana de firma parca Ferodo si in realitate erau niste stifturi.

    Comment


    • Am gasit etrieri + suport de MCV la 150 lei set-ul, daca as stii ca gasesc kituri de garnituri pentru etrieri original renault sau dacia sincer m-as baga la treaba asta. Tipul cu care am vorbit a zis ca decat sa iau garnituri de SRL mai bine ii montez asa cum ii iau de la el ca e mai sigur.

      Comment


      • Vb de etrierii ATE de VAN? Garniturile nu-s asa scumpe 50-60 de lei perechea daca nu ma insel. Daca sunt doar etrieri TRW de ventilate, merg garniturile de la etrierii Lucas pt pline, pistonasele sunt la fel de mari, deci se potrivesc.

        Comment


        • se gasesc garnituri. am cumparat eu de la Meridian Vest. erau intradevar pentru etrierii ATE. 100% se gasesc si pentru TRW

          Comment


          • Nu ma intereseaza de VAN pt ca multi au pus pe berline si au intampinat greutati. Vorbesc de cei TRW de pe mcv-uri si berline 1.6 16V si 1.5dci.
            Ma duc acum la o plimbare cu bicicleta pana la adras si daca au cred ca pun ventilate si ma programez si la una din reprezentante sa fac o aerisire cu aparatele lor de aerisit sau sa schimb lichidul cu totul.
            Last edited by bad_hrc; 27 April 2012, 12:55.

            Comment


            • E bine daca poti trece pe ventilate, scapi de un stres dupa aia. Iti iei niste Brembo ventilate si ai frane nu gluma. Am facut si eu un calcul ca sa trec la ventilate si ma ajunge vreo 500-600 de lei. 150 etrierii, 50 garniturile, 50 lichidul de frana, 100 placutele, 250 discurile.

              Comment


              • Ma gandesc ca discurile ventilate au si viata mai lunga decat cele pline, 2,9mm fata de 1,4mm pana la pragul minim de uzura, este dublu fata cele pline, dar cum zici si tu, cam 600 lei costa investitia, cu discuri pline scap cu 300-400 lei in functie de placute.
                Mai studiez problema.

                Comment


                • Cu discuri pline scapi si cu 200-250 lei investitia. Discuri si placute Ferodo.
                  Prea multa bataie de cap cu ventilatele pentru un efect mic. Mai bine discuri si placute de calitate.
                  Last edited by Seba; 9 May 2012, 23:10.

                  Comment


                  • Masina o sa primeasca discuri pline si placute Ate, poate la urmatorul schimb ii pun ventilate. Sper astea sa tina macar 2 randuri de placute, nu ca astea din fabrica care s-au dus naiba in 30.000km cu 3/4 uzura la placute.

                    Comment


                    • Originally posted by mr.K View Post
                      Cu discuri pline scapi si cu 200-250 lei investitia. Discuri si placute Ferodo.

                      Prea multa bataie de cap cu ventilatele pentru un efect mic. Mai bine discuri si placute de calitate.


                      Abtine-te bre, o sa te creada lumea.

                      Eu consider ca niciodata nu va fi prea mult pentru frane si directie. Se vede din ceea ce am realizat pana acum... Sa dai cu 100 lei mai mult pe niste frane ventilate nu cred ca e un capat de lume, dar na, fiecare cu prioritatile lui. Eu unul vreau sa stiu ca se opreste tigaia bine oricand.
                      _
                      B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                      sigpic

                      Comment


                      • @dsign discurile pline Brembo de 260 mm sunt peste Ferodo pline ? sau mai bine zis, e mare diferenta de la Brembo pline la discuri stock pline ?

                        Comment


                        • Io am mers cu 1.4 cu etrieri de dizal si discuri ventilate, am mers si cu dizal stock, la frana sincer, nici nu se compara, cel putin la viteze mici (90-110 ) la franare etrierii de dizal cu discuri pe masura, sunt exemplari.

                          Luati serios in seama ce spune dsign, mai ales daca va place talpa, la un moment dat trebuie sa si franati...
                          E suficient o singura data sa se opreasca cu 1-2 metri mai scurt, si ati scapat (si masina) fara probleme, si banii investiti nu se mai iau in calcul.

                          Comment


                          • Intrebare de incepator: discurile Ate au un strat de vopsea pe tot discul, se monteaza si se lasa asa cum sunt sau trebuiesc sterse pe portiunea unde calca placutele?

                            Comment


                            • Se sterge vopseaua la prima franare
                              _
                              B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                              sigpic

                              Comment


                              • mai important este stratul de vopsea din interiorul canelurilor de ventilatie

                                daca sunt vopsite acolo cu vopsea speciala si chiar rezista, chestia asta asigura racire eficienta in timp

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google