TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Da multumesc.Am sa-mi cumpar o cheie cum zici tu.Torxul de 40 e nou nout si e tip T de calitate,cu celelate 3 suruburi a mers foarte usor.DAR NA..CA SA NU FIE BINE

    Comment


    • suruburile alea, daca se monteaza cu ceva pasta ceramica nu vor mai exista probleme la desfacere.

      pasta ceramica sau vaselina rezistenta la temperaturi foarte mari.

      Comment


      • trebuia pana sa desfaci suruburile sa dai 3-4 ciocane in zona si pe urma sa desfaci.
        mai fa o chestie , daca ai vreun sudor pe langa tine sau chiar tu daca te pricepi.
        cauta o piulita pe diametrul surubului sau chiar mai mica si sudeaz`o de capul surubului..
        succes.

        Comment


        • Ce zice fof e foarte bine sau poti suda chiar torxul direct de surub si o sa se desfaca
          sigpic
          Sa nu ai incredere in femei si in franele de Dacie!
          http://www.loganclub.ro/forum/loganu...da-t31364.html

          Comment


          • cel mai simplu se desfac suruburile de prindere la discurile de frana torx 40 + ciocan ,se baga torxu pe surub si cu ciocanu se bate un el in timp ce se incearca desfacerea lui,din 10 cazuri 9 se desfac,al 10-lea se apeleaza la dalta sau la bormasina cu spiral de 8mm,cunoscatorii stiu
            la strangere NU SE PUNE NIMIC PE SURUBURI

            Comment


            • M-am gandit si eu la treaba cu sudatul dar sunt in strainatate si nu cunosc pe nimeni cu un aparat de sudura.Ma bate gandul ca maine sa ma duc sa-l cumpar ca e bun la casa omului.FoF inainte sa desfac am dat cu un spray anume pt frane si wd 40 si vazand ca nu se misca nimic i-am dat si 2-3 ciocane.Maine e ziua cea mare ca sunt mort daca nu am masina luni la munca plus ca trebuie sa rodez si discurile.Va multumesc!

              Comment


              • Exista cârmâzuri anti blocare pentru șoroafe.
                sigpic

                Comment


                • Din cate am observat eu acele suruburi nu au niciun cârmâz pe ele La mine s-au desfacut imediat, problema a fost cu discurile care au luat cateva ciocane zdravene in buza ca sa zboare de pe fuzeta. Bafta cu surubul.

                  Comment


                  • Dupa cum spunea colegul nikuniku poti sa bati un torx mai mare in capul surubului(dar asta era bine inainte sa se frece locasul pentru torx), sau sa incerci sa bati cu o dalta mica in sensul desfacerii surubului sau sa tai o linie dreapta in capul surubului cu un flex si apoi sa-l desfaci cu o surubelnita dreapta.

                    Comment


                    • Exista surubelnite de impact in magazinele de scule, cu alea nu dai gres niciodata. Adica este facuta de asa natura respectiva surubelnita incat atunci cand ii dai cu ciocanul in coada, se amplifica forta loviturii si se transforma in miscare de rotatie in capatul ei. Pana sa iei aparat de sudura, inceraca si asa
                      _
                      B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                      sigpic

                      Comment


                      • Am reusit in sfarsit dupa atatea incercari cu o dalta mica.Numai ca l-am strans tot la dalta.Sper sa nu se desurubeze.Multumesc pentru sfaturi si incurajari!
                        Attached Files

                        Comment


                        • Am o curiozitate: cand cumperi discuri noi nu ar trebui sa iti dea si acele suruburi? eu nu am avut noi, dar unii am inteles ca da

                          Comment


                          • Orice producator de discuri care se respecta, pune in cutie si suruburile de prindere. La Brembo, Ferodo, ATE, Trw gasesti si suruburile respective.

                            Comment


                            • La mine la Brembo max mi-au dat decat 2
                              sigpic
                              Sa nu ai incredere in femei si in franele de Dacie!
                              http://www.loganclub.ro/forum/loganu...da-t31364.html

                              Comment


                              • la ferodo nu a dat niciunul.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google