TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • planeta NFS

    P.S, pentru cunoscatori logic...doohhh

    Comment


    • dark stai linistit, ai fi uimit cate masini franeaza in cate 3 roti sau chiar doar in rotile de pe fata ... ba ca au limitatoarele gripate, ba ca sunt blocate )
      io saptamana trecuta am strans limitatorul frana spate vreo 3 ture de piulita(s-a intarit un pic pedala si franeaza si spatele mai pronuntat, nu recomand la nimeni) si astia cauta sa nu franeze cu puntea spate
      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

      Comment


      • Eu vreau sa stiu daca se poate si daca s-ar putea de ce nu as face-o? Am vazut la o emisiune pe discovery (wheeler dealers) ca au scos franele cu tamburi de pe o masina veche si au montat frane pe disc.
        Last edited by Bgdn213NFS; 6 June 2012, 13:33.

        Comment


        • da se poate face. nu asta e problema

          problema este : de ce vrei sa franeze doar fata ? si de ce vrei ca doar frana de mana sa actioneze franele pe spate ?

          Comment


          • Originally posted by alessandro View Post
            da se poate face. nu asta e problema

            problema este : de ce vrei sa franeze doar fata ? si de ce vrei ca doar frana de mana sa actioneze franele pe spate ?
            Problema e ca mie niciodata nu mi-au mers franele pe spate si din necunostinta de cauza am crezut ca doar fata franeaza. Acum dupa cele spuse de voi inteleg ca daca apas frana de picior ar trebui sa se blocheze toate cele 4 roti. Superb! In cazul asta reformulez intrebarea: Pot sa pun frane cu disc in loc de tamburi si cand actionez frana de picior sa blocheze toate cele 4 roti iar cand trag frana de mana sa blocheze doar rotile din spate?

            Comment


            • Mai nene, glumesti? La orice masina, cand tragi frana de mana, se blocheaza rotile spate (exceptia o faceau anumite modele de Oltcit, Citroen). Tu vrei discuri de frana si pe spate, da se poate, cauta pe forum.
              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

              Comment


              • .........cand actionez frana de picior sa blocheze toate cele 4 roti iar cand trag frana de mana sa blocheze doar rotile din spate?
                Pai cam asa se intampla in mod normal.

                Nu inteleg de ce nu iti functioneaza frana pe spate, n-o fi Loganul perfect la franare, dar totusi se descurca.
                Mai degraba am vazut Cielo care de noi n-aveau pic de frana pe spate.

                Comment


                • Misto, pentru ca vreau sa-mi pun discuri perforate si pe fata si pe spate si nu stiam daca merge sau nu.

                  Comment


                  • Originally posted by Bgdn213NFS View Post
                    Problema e ca mie niciodata nu mi-au mers franele pe spate si din necunostinta de cauza am crezut ca doar fata franeaza. Acum dupa cele spuse de voi inteleg ca daca apas frana de picior ar trebui sa se blocheze toate cele 4 roti. Superb! In cazul asta reformulez intrebarea: Pot sa pun frane cu disc in loc de tamburi si cand actionez frana de picior sa blocheze toate cele 4 roti iar cand trag frana de mana sa blocheze doar rotile din spate?
                    deci :

                    Loganul are discuri si etrieri pe fata si tamburi pe spate.

                    cand apesi pedala de frana din pompapleaca lichid care ajunge in etrieri si actioneaza placutele pe disc.

                    in acelasi timp din aceiasi pompa pleaca lichid spre tamburii spate. inainte sa ajunga la tamburi lichidul trece printr un repartitor care in functie de incarcarea masinii si reglajul sau lasa spre tamburi mai mult sau mai putin lichid
                    - fabricantul a gandit o asa pentru a gestiona cat mai bine forta de franare pe spate ca atunci cand apesi frana sa nu se blocheze rotile pe spate
                    - ce se intampla daca esti in curba si se blocheaza rotile pe spate ?
                    - toate Loagnurile merg asa....se blocheaza doar rotile fata, spatele niciodata

                    ce trebuie tu sa faci este sa verifici starea repartitorului, si sa faci o revizie completa la tamburii de pe spate. curatare, gresare, reglare si eventual inlocuirea pieselor uzate

                    P.S. copile cati ani ai ? nu te supara doar te intreb

                    inainte sa postezi ai pus si tu mana macar pe google sa cauti. sa vezi din ce este compus un sistem de franare. sa vezi alte masini ce configuratii au ?
                    la ce iti trebuie tie discuri perforate ? esti pregatit sa dai 1000 lei pe discuri fata si inca vreo 1000+ pe alea de pe spate ? mai esti pregatit sa dai 800 lei pe placute care sa reziste mai mult de 1 schimb de ulei pe discurile alea ?
                    Last edited by alessandro; 6 June 2012, 13:50.

                    Comment


                    • In momentul asta desi nu ai discuri de frana ai niste saboti in carcasa aia de pe spate care franeaza. E adevarat ca frana pe spate nu este actionata in agala masura cu cea din fata pentru ca ai bloca spatele si ai intra mereu in derapaj (cazul celor fara abs). Exista un repartitor care in functie de greutatea din masina se mareste si puterea franelor de pe spate.

                      In Final ca sa intelegi masina franeaza cu toate 4 rotile cand apesi pedala de frana. Cand tragi frana de mana actioneaza doar tamburii de pe spate. Din fabrica loganul nu blocheaza rotile si nu poti face tu intoarceri cu frana de mana, dar daca desfaci tamburii si strangi putin frana de mana si mai dai si cateva ture la piulita de la maneta va tine perfect pentru ce vrei tu.

                      Ps: vrei discuri pe spate ca nu tine frana de mana? Sau vrei o frana mai buna? Ce cauciucuri ai ?
                      Last edited by o8MeLC; 6 June 2012, 13:50.

                      Comment


                      • Dupa spusele voastre inteleg ca daca o sa-mi pun frane cu disc pe spate tot nu o sa blochez rotile pentru ca asa e facuta din fabrica. Iar in cazul in care as pune frane cu disc pe spate nu as face decat o investitie in plus aproape inutila pentru ca diferenta nu ar fi semnificativa. Am inteles bine?

                        Comment


                        • Spune exact ce vrei de la franele pe spate... am pus niste intrebari si nu ai raspuns... Vrei sa tina frana de mana sa te dai pe sosea?

                          Comment


                          • poate iti da in cap acum cu vreun pirelli p zero rosso, ca nero nu i-au placut la profil
                            Sa moara bibi, educatori de gradinita va faceti, melcu, alessandro si dark, parca va si vad 3 profesori in d-ale franelor
                            Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                            Comment


                            • Originally posted by o8MeLC View Post
                              Spune exact ce vrei de la franele pe spate... am pus niste intrebari si nu ai raspuns... Vrei sa tina frana de mana sa te dai pe sosea?
                              Vreau sa tina frana de mana ca sa-mi blocheze rotile daca o ridic maxim si ma mai intereseaza si aspectul, mi se pare mai interesant asa decat cu capacul ala ruginit pe care il revopsesc in fiecare an si tot degeaba.

                              Comment


                              • pfff profesori. trebuie sa existe o limita pe bune.

                                se trezesc ca posteaza din senin si se supara ca ii ia lumea la misto.

                                sa vina sa puna intrebari de genul : am o problema, nu franeaza, s au stricat franele spate, cum functioneaza, ce sa fac ?

                                nu sa zici ca vrei sa tina spatele doar la frana de mana. doar alea de drift au asa ceva

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google