TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Multam fain

    Primele impresii dupa montaj...frana nu tine asa bine ) dar e normal pana se rodeaza discurile, adica trebuie multa grija in trafic la inceput. Nu stiu daca discurile Brembo PVT fac pereche buna cu placutele TRW GDB 400 Cotec, dar banuiesc ca dupa un timp o sa tina. Puntea spate era foarte in regula, mi-au desfacut tamburii, au desprafuit pe acolo si mi-au zis ca sistemul functioneaza ok, nu sunt probleme. Probabil am fost eu paranoia, de aveam mereu impresia ca spatele nu tine.
    Last edited by ham04; 20 September 2012, 10:27. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • salutare, Eu am logan 1,6 ambition deci disc plin 259mm pe dacia shop am gasit un disc foarte laudat pe forum si anume brembo dar pe site scrie ca este plin si de 260 ( http://www.daciashop.ro/frana/discur...sc-brembo-plin ) , pot sa il pun se potriveste , dauneaza la ceva ?
      Multumesc

      Comment


      • Am si eu o intrebare mai ciudata placutele de frana de MCV se potrivesc si pe Van am achizitionat un set de etrieri de Van si doresc sa stiu ceea ce cumpar
        Niciodata sa nu te certi cu un idiot deoarece te aduce la nivelul lui si te bate cu experienta!!!!

        Comment


        • nu se potrivesc placutele de mcv cu discuri de 258 mm ventilate, la van sunt alti etrieri si cu discuri de 260 mm ventilate ! ! !
          sigpic
          The MVP

          Comment


          • Placutele si etrierii de van se potrivesc perfect cu discuri ventilate de berlina.

            Sent from my GT-B5330 using Forum Runner

            Comment


            • Originally posted by adyprico View Post
              salutare, Eu am logan 1,6 ambition deci disc plin 259mm pe dacia shop am gasit un disc foarte laudat pe forum si anume brembo dar pe site scrie ca este plin si de 260 ( http://www.daciashop.ro/frana/discur...sc-brembo-plin ) , pot sa il pun se potriveste , dauneaza la ceva ?
              Multumesc
              Merge perfect, n-are nici o problema ! Sigur ai disc plin de 259? sa nu fie ventilat, ca sunt si Ambitionuri cu discuri ventilate.

              Comment


              • Sigur nu e ventilat ,am dat roata jos si sigur e plin am incercat sa il masor dar la diametru mie pe ruleta mea magica arata 256 deci sigur sunt 259 si nu de 238 , la grosime nu prea am putut ca are buza destul de pronuntata iar sublerul nu prindea bine si nu am avut monezi ca sa fac calcule si bla bla , oricum vreau sa le schimb ca sunt destul de uzate si au o culoare cenusie ...
                Ideea e ca am vazut pe forum ca cele de 260 au grosimea mai mare , dar pe site am vazut discuri logan van de 260 care intradevar erau un pic mai ciudate si discuri de 260 care arata fix ca cele de berlina .
                De magazinul asta am auzit numai de bine pe forum asa ca o sa intreb si acolo ca sa fiu sigur dar astept si pareri de aici

                Cheers

                Comment


                • Eu intre timp am pus trw cotec si imi cam bat discurile (de fabrica), mai astept sa pasuire completa si daca nu se mai atenueaza le schimb.
                  Last edited by crististreulea; 11 October 2012, 14:50.
                  Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                  Comment


                  • Am pus discuri ferodo 259 mm plin + placute ferodo premier , franarea este excelenta doar ca scartie si ma enerveaza.Le-am lasar vreo 2000 sa se ''aseze'' dar degeaba , tot scartaie.

                    Ce discuri si placute sa aleg? dar sa fie silientioase. Iar franarea sa fie acceptabila, nu fac abuz de frana mai deloc.

                    Comment


                    • Inseamna ca ai pus fdb 845. scartaitul ala inseamna ca franeaza !

                      Sent from my GT-B5330 using Forum Runner

                      Comment


                      • Lasa-le sa se mai aseze...
                        MY CLA

                        Comment


                        • Originally posted by adyprico View Post
                          Sigur nu e ventilat ,am dat roata jos si sigur e plin am incercat sa il masor dar la diametru mie pe ruleta mea magica arata 256 deci sigur sunt 259 si nu de 238 , la grosime nu prea am putut ca are buza destul de pronuntata iar sublerul nu prindea bine si nu am avut monezi ca sa fac calcule si bla bla , oricum vreau sa le schimb ca sunt destul de uzate si au o culoare cenusie ...
                          Ideea e ca am vazut pe forum ca cele de 260 au grosimea mai mare , dar pe site am vazut discuri logan van de 260 care intradevar erau un pic mai ciudate si discuri de 260 care arata fix ca cele de berlina .
                          De magazinul asta am auzit numai de bine pe forum asa ca o sa intreb si acolo ca sa fiu sigur dar astept si pareri de aici

                          Cheers
                          Cele de 260 mm pline, nu sunt mai groase, tot 12 mm au ca si cele de fabrica pline. In concluzie, Brembo pline de 260 mm merg perfect pe masina si combinate cu niste placute bune gen Ferodo Premier, sau Brembo o sa ai frane multumitoare. Codul discurilor pline de Brembo este asta: 08.A268.10

                          Comment


                          • Originally posted by alessandro View Post
                            Inseamna ca ai pus fdb 845. scartaitul ala inseamna ca franeaza !

                            Sent from my GT-B5330 using Forum Runner
                            Da e fdb 845.
                            Ce placute silentioase gasesc cam la acelasi pret?

                            Comment


                            • FSL845. Nu se aude niciun scartait pe discuri Ferodo. Sunt mai ieftine ca FDB845, cam 65 de lei.

                              Comment


                              • fdb1781 dar nu sunt la fel de prompte.

                                @ mr.k tu compari fsl 845 cu fdb ? este diferenta de la cer la pamant. si avem si thread special pentru placute

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google