TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Trebuie sa te contrazic... discurile si pistonasul sunt mai mari respectiv 260x22 si 53mm
    Last edited by GGI78; 21 February 2010, 20:33.

    Comment


    • #92
      Na, ca habar n-aveam ca pistonaul e mai mare...Multam de up-date.

      Comment


      • #93
        deci are 2 pistonase ? unul pe o parte si unul pe cealalta parte ? sau amandoua pe aceiasi parte. daca sunt doua inseamna ca si apasa mai bine pe placuta care fiind si ea mai mare franeaza mult mai bine.

        eu la oltcit aveam 2 pistonase pe etrier. unul pe dreapta unul pe stanga.

        Comment


        • #94
          Uite asa arata etrierul de VAN
          Attached Files

          Comment


          • #95
            aha. dar nu vad al doilea pistonas. ai idee cat costa noi etrierii astia ? si se potrivesc direct la mine ?

            Comment


            • #96
              Dupa cum se vede si in poza... etrierul are un singur piston cu dimensiunea de 53mm (cum spuneam si mai sus in postul #91)... eu am data 300 Ron / set

              Comment


              • #97
                placute compatibile pentru disc 260x22 :

                originale : 6001549803

                dimens : 150,2 x 52,5

                ATE 13.0460-7141.2
                Delphi LP1796
                Ferodo FDB4035 FSL 1367
                Pagid T1772
                Textar 2467301
                TRW GDB1749
                Zimmermann 23552.180.1
                EBC Green Stuff DP21337

                sunt in jur de 150ron/set
                Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)

                Renault Megane 2.2 03/2008 break 1.5dci 76kW FAP business

                Comment


                • #98
                  Originally posted by george74ionescu View Post
                  [ATTACH]151970[/ATTACH]

                  pe discurile astea mrg orice fel de placute,frinarea fiind excelenta, problema am ca nu gasesc etrieri specifici lor mai ieftin
                  mi-a zis cineva, ca iar fi zis un mecanic sa nu puna zimmerman pe masina ca ia masina foc si sa puna in loc de zimmeerman brembo sport, o fi adevarat?

                  Comment


                  • #99
                    Foarte adevarat... sa nu-ti pui... eu sunt la a 3-a masina intr-un an si jumatate din cauza lor ... Poti sa-i transmiti ca ala mai mult ca sigur este instalator nu mecanic

                    Comment


                    • ce legatura or avea discurile cu masina in flacari. poate ca atunci cand apesi frana se lipesc placutele pe disc si intra lampa de la plafoniera in scurt si astfel iti ia foc ferodoul central de pe fata care transmite flacara violet la discurile de pe spate. aveti grija.

                      Comment


                      • Originally posted by george74ionescu View Post
                        [ATTACH]151970[/ATTACH]

                        pe discurile astea mrg orice fel de placute,frinarea fiind excelenta, problema am ca nu gasesc etrieri specifici lor mai ieftin
                        --------------------------------------------------------------------------------

                        Posed un Logan kiss Fm cu Abs si 1,6 benzina fabricat oct 2007 , discuri de frina pline. Cred ca sint de 259 mm. As vrea sa pun discuri ventilate si stiu ca trebuiesc schimbati etrierii de frina ca nu se potrivesc . Suportii de etrieri este acelasi la ambele versiuni , adica discuri ventilate si discuri de frina pline, ca dimensiune si prindere? Stiu ca cele pe motorina au discuri ventilate si Logan Van si Pick-up. Va rog a ma ajuta si eventual cu un cod produs

                        Comment


                        • etrierii sunt lafel , difera suportii doar
                          Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)

                          Renault Megane 2.2 03/2008 break 1.5dci 76kW FAP business

                          Comment


                          • Originally posted by djcristi View Post
                            etrierii sunt lafel , difera suportii doar
                            eu zic ca nu sint la fel etrerii, sint la fel doar ca forma nu ca dimensiuni

                            Comment


                            • Nu gasesc nicaieri pe tot internetul asta pe care intru eu discurile klaxcar 25006, pe care si le-a luat colegul din Pitesti. Daca stie cineva o oferta (buna) de discuri de frana - a se citi: ieftine - nu conteaza prea mult marca lor, ideea e sa fie de 259mm, ventilate, v-as ruga sa o scrieti pe aici in urmatoarele zile. Poate fi si un magazin de la coltul strazii daca ma pot intelege cu ei la telefon sa-mi trimita discurile. Vreau sa le cumpar cel tarziu saptamana viitoare.
                              multumesc.

                              PS: merge si un PM, daca vreti

                              Comment


                              • ti le pot oferi eu pe cele originale TRW care le-am inlocuit, nu prea sunt uzate , prv daca te intereseaza
                                Dacia Logan euro4 1.5dci 50kW(68ps) ambition (fab oct-2007)

                                Renault Megane 2.2 03/2008 break 1.5dci 76kW FAP business

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google