TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce echipare era, Ambiance?

    Comment


    • nu, Preferance

      Comment


      • Prevad un razboi intre doi titani (hihi). Pentru Cata FOF - sunt sigur ca nu a fost bun sublerul cu care ai masurat 238. Pentru mentorul meu dsign - viata m-a trimis cam la 6 luni prin teste psihologice si n-au fost probleme (din contra) insa promit solemn sa nu te contrazic.

        Comment


        • am avut cel mai mic etrier posibil de la dacia, in mod clar erau cele zise de mine.

          Comment


          • Daca tot s-a asprit tonul referitor la dimensiunile nenorocitelor de discuri, am discutat cu un vechi amic de la Dacia si raspunsul a fost foarte transant: s-au pus si de 238 pana la un moment dat, functie de comenzi care s-au mai amestecat in perioada de boom. Asa ca, pana acum, clar CataFOF are dreptate.

            Comment


            • Acum sa nu fiu rautacios, dar amicul ala de la Dacia avea telefonul inchis cand te interesai daca merge pus un singur disc de 238 mm...?

              Cu totii avem avamici de la Dacia care stiu pana si strategia firmei pe urmatorii 20 de ani.

              Comment


              • Uite si poza, am gasit`o prin pc de prin perioada cand inca erau pe masina.
                Attached Files

                Comment


                • Am in curte asa :

                  - preferance 1.4, discuri de 259
                  - preferance 1.6, discuri de 259
                  - vazut MCD, Ambiance 1.4, discuri de 259
                  - vazut si servisat multiple variante (inclusiv d-alea galbene pregatite de Taxi, niciuna n-avea 238mm)

                  @ Fof, alea sunt discuri de 259mm neventilate

                  Repet, s-au montat de 238mm pe primele modele de 1.4 chele, care nici bandouri n-aveau pe usi si care nu se vindeau la noi.
                  _
                  B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                  sigpic

                  Comment


                  • Salut! As dori sa schimb si eu discurile de frana si implicit si placutele (pt MCV cu ABS) si nu stiu cu ce, ma puteti ajuta cu niste sfaturi? Sa le iau pline sau ventilate? Merg cu masina cam 10k pe an, mixt oras-drum lung. Nu vreau sh-uri si nici foarte ieftine, ma gandesc la discuri intre 150-200 lei bucata!

                    Va multumesc anticipat!

                    Comment


                    • Chiar nu pot sa inteleg de ce si-au luat masini ieftine si linistite, care pot fi servisate usor (vorba unui simpatic coforumist) oameni care vor sa bage o groaza de bani ele.

                      Comment


                      • Tot mai multi de pe aici ne intrebam de ce postezi pentru lasand de-o parte faptul ca nu ajuti cu nimic forumul, dar mai si arunci idei precum ca schimbarea unui singur disc de frana este perfect sanatoasa.
                        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                        Comment


                        • Scuze. N-am stiut ca s-a format deja un sindicat care sufera din pricina mea. Am plecat.

                          Comment


                          • Originally posted by Edy View Post
                            Salut! As dori sa schimb si eu discurile de frana si implicit si placutele (pt MCV cu ABS) si nu stiu cu ce, ma puteti ajuta cu niste sfaturi? Sa le iau pline sau ventilate? Merg cu masina cam 10k pe an, mixt oras-drum lung. Nu vreau sh-uri si nici foarte ieftine, ma gandesc la discuri intre 150-200 lei bucata!

                            Va multumesc anticipat!
                            Daca ai MCV, mai mult ca sigur ai ventilate. Nu cred ca exista MCV cu discuri pline.

                            din punctul meu de vedere discurile acestea sunt best buy

                            Comment


                            • da masini cu un disc de ala mic si unul de ala mare nu ati vazut niciunul?
                              pe fata, unul pe dreapta si unul pe stanga.
                              cu echipare completa corespunzatoare fiecarui disc.
                              este ca nu ati vazut?
                              este ca v-am facut pe toti?
                              vorbesc cat se poate de serios!
                              Am vazut 3 pana acum. si faza e ca nu se plangea nimeni de nimic, franarea era buna. masinile erau intrate la revizie.

                              Comment


                              • era cat p-aci sa mai vezi unul, pe forum la nea albinoiu
                                Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google