TIPURI DE DISCURI DE FRANA - Ce Folosim ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Când schimb cauciucurile de iarna fac poze, nu știu când va fi asta exact.

    Comment


    • @ design
      Pai cica l-a mai masurat o data. Nici eu nu am mai auzit pana acum sa aibe de 238, ziceai tu ca s-au vandut la unguri pe variantele chele ce aveau si jante pe 14.
      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

      Comment


      • Garantat 238. M-am contrat cu mulți vânzători în magazine când ceream preturi. Pana la urma am luat ceea ce am măsurat și asta am.
        E luata di România cu jenti de 15. Și eu m-am mirat, dar mi s-a spus la ASV Brașov ca au fost câteva loturi și pentru România cu discuri de 238.

        Comment


        • Mda, foarte ciudat
          _
          B 48 C U P - Ligheanul Agitat

          sigpic

          Comment


          • Vad in poll-ul de sus ca 70 persoane au disc de 238.
            Toti, oare, au masina de peste hotare, sau cu jante de 14`?

            Comment


            • Nu, dar am intalnit oameni care habar n-au sa masoare corect. Daca ai sti tu cate discuri am schimbat in felul asta...
              "Am masuraaaaat, sigur sigur am d-alea mici, garantat" Cand aduceam discurile la masina, sa le montam, evident ca erau prea mici.

              N-am zis ca nu exista, insa la noi in tara sunt mult prea putine serii de sasiu care au primit discuri mici. Informatia imi este cat se poate de clara, am de unde s-o primesc ;)
              _
              B 48 C U P - Ligheanul Agitat

              sigpic

              Comment


              • Ha, ha , la asta nu m-am gandit
                Am crezut ca e ceva normal la Loganele de prin `04 `05 cum e al meu.
                Discurile (Breckner) sunt ca noi,am facut cam 10k . Schimbat ieri placute Wagner,dupa ce am avut Motrio (de care nu am fost multumit).
                Acum vreau sa ma orientez spre normalitate sa zic asa,si sa imi iau din timp cam ce imi trebuie.Vad eu,ori ventilate,ori pline,dar mai mari fata de ce am acum.
                Bigger is better, nu?

                Comment


                • Cel mai simplu ar fi sa pui o poza cu discurile...ne dam noi seama ce si cum.

                  Sent from my GT-B5330 using Forum Runner

                  Comment


                  • Cu prima ocazie o voi face. Am vrut in seara asta,dar m-a prins intunericul pana am ajuns de la job acasa...

                    Comment


                    • Daca ai aliaje merge sa faci si prin janta cat de cat

                      Sent from my GT-B5330 using Forum Runner

                      Comment


                      • Nu-i bai. La cate masini am schimbat frane pana acum, n-am intalnit discuri de 238 pe Logan.

                        Bigger is better si la mine Merg pe 280mm pe fata si 240mm pe spate si urmeaza o pompa si mai mare decat cea de acum.
                        _
                        B 48 C U P - Ligheanul Agitat

                        sigpic

                        Comment


                        • Originally posted by alessandro View Post
                          Daca ai aliaje merge sa faci si prin janta cat de cat

                          Sent from my GT-B5330 using Forum Runner
                          Nu cred ca se vede diferenta de 1cm la raza.

                          Comment


                          • Originally posted by 827sam View Post
                            Ca placute de frana as merge pe ATE, fdb845 (numai daca ai discuri ventilate), fdb1781, pagid, trw (variantele mai scumpe, nu cele de 60 de lei).
                            Salutare! Eu mi-am luat discuri Brembo HC (high carbon) pline si placute FDB845. Crezi ca nu am facut o alegere inspirata?

                            Comment


                            • Dsign iti poate spune mai multe, eu personal n-as mai pune in veci fdb845 pe un disc plin.
                              Si melcu are aceleasi probleme cu discurile pline ferodo+fdb845 de la daciashop, adica s-au ovalizat, exact ce am patit eu primavara trecuta.
                              Am preferat sa trec pe ventilate, sunt mai greu de ovalizat, mai ales de unul care nu stie sa puna frane.
                              Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                              Comment


                              • Eu am combinatia respectiva de 2 ani si merge foarte bine. Zgomot la franre usoara dar dupa ceva rodaj de placute s-a rezolvat.
                                P.S. Placutele nu pot "ovaliza" un disc.
                                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google